Menü

A túrázás, mint bárhol végezhető mozgásforma

A túrázás fő előnyeit nem kell hosszan bemutatni, elég, ha csak egy felejthetetlen kilátásra gondolunk, a természettel való szoros kapcsolatra, közösségi élményre egy teljesítménytúrán, a mozgás örömére vagy más kultúrák megismerésére.

A „túrázás” szó hallatán leggyakrabban a hegyekben vagy erdőkben való gyaloglás jut eszünkbe, azonban ezeken kívül is többféle túrázási típusok léteznek. Lépjünk be kicsit ebbe a világba!

Mivel a túrázás sokféle helyen végezhető, ezt a tevékenységformát több típusra osztják. Egyik fajtája a túrázásnak a trekking.

A trekking elnevezés az angol trek szóból származik, ami azt jelenti, hogy vándorolni. A trekking egy gyalogos kirándulás általában valamely egzotikus, nehéz és megközelíthetetlen területre. Trekking alatt leggyakrabban olyan többnapos vagy hosszabb túrát értünk, amely nagyon nehéz terepen és nehéz éghajlati körülmények között (pl. sivatag, jégtakaró, dzsungel stb.) zajlik.

Ha már extrém körülmények, nézzük a következőket: hegyi túrázás, trópusi túrázás, sivatagi túrázás, gleccser túrázás, sarki túrák, folyami vagy kerékpáros túrázás.

Mindegyikhez jó fizikai állapotban kell lennünk, jól kell tudni mászni és felszereléseket cipelni. Ha ilyen túrára indulunk, rengeteg ismerettel kell rendelkezni és lehetőleg egy alapkiképzéssel is.

Miért érdemes túrázni?

A túrázás fő előnyei a következők: lehetőség érdekes, gyakran nehezen megközelíthető helyek meglátogatására, felejthetetlen kilátás nyújtására vagy a természettel való szoros kapcsolatra, ráadásul az év bármely szakában, az időjárási viszonyoktól függetlenül elérhető és mindenki számára alkalmas lehet. Ezenkívül javítja az állóképességet és a teljesítményt, a szív-, légző- és immunrendszer működését, pozitív hatással van a hangulatra, csökkenti a stressz-szintet és kicsit kiléphetünk a mindennapokból, a rohanó életből.

Mi szükséges a túrához?

Alapvető a túrabakancs, a termoaktív alsónemű és olyan ruházat, amely megfelelő szellőzést és mozgásszabadságot biztosít, valamint gyorsan szárad.

Kapucnis pulóver, esőkabát, túranadrág, trekking zokni merinó gyapjúval, cipő-, boka- és vádlivédők, sapka, többfunkciós csősál, esetlegesen sátor és hálózsák meg matrac.

Fontos, hogy legyen elsősegélycsomag a szükséges gyógyszerekkel, kötszerekkel, illetve szúnyog-, kullancs- és égés elleni szerekkel, vésztakaró fóliával.

Jól jön egy kulacs víz vagy termosz ital és fejlámpa is kellhet, valamint egy powerbank, ami jó szolgálatot tesz, napszemüveg és ellátmány a túra hosszának megfelelő mennyiségben.

Mit kell tudni a teljesítménytúrákról?

A teljesítménytúrázás Magyarországon viszonylag fiatal műfaj, azhonban évről évre egyre népszerűbb.

A teljesítménytúra során a túrázás előre kijelölt útvonalon, meghatározott időn belül zajlik, a megadott időn belül kell teljesíteni a távot. A túraszervezők az útvonalon ellenőrző és rendszerint frissítőpontokat is biztosítanak, ahol enni- és innivalóval kínálják a résztvevőket, akik egyben a túralapjukra is pecsétet kapnak ilyenkor, így igazolva célba éréskor a teljesítést.

Egy teljesítménytúrán való részvételhez nem kell más, mint kalandvágy, elszántság és a nevezési díj befizetése.

A túrázás gyakorlatilag mindenki számára megfelelő mozgásforma, csak az útvonal típusát, intenzitását és hosszát kell az egyéni képességekhez és tapasztalatokhoz igazítani.

Mindig mindig mindig kössük be a gyereket (is) az autóban!

Még mindig sokan nem kötik be a gyereküket az autóban. Háromgyerekes anyaként pontosan tisztában vagyok vele, mekkora macera több gyereket is ki-be kötözni a kocsiban, de bármilyen fáradságos is a művelet, mindig gondoljunk arra, hogy az életét menthetjük meg.

A rejtvényfejtés pozitív hatásai

A rejtvényfejtésnek rengeteg pozitív hatása van – nem csak szórakoztató, de az agyadnak is igazi edzés! Nézzük melyek az előnyei!

Miért annyira népszerűek a virtuális futások?

A virtuális futóversenyek szuper lehetőséget jelentenek azoknak, akik szeretnének részt venni versenyeken, de nem feltétlenül tudnak vagy akarnak elutazni egy adott helyszínre.

Utazás a főváros eldugott múzeumjaiba

Múzeumokat manapság mindenki ismer. Vannak a világhírűek, mint például a Louvre és vannak a hazai szinten ismertek is, mint például a Magyar Nemzeti Múzeum. Azonban mi a helyzet azon helyekkel, amelyek csak kevesebb embert vonzanak, kevésbé népszerűek és olcsóbb, rövidebb elfoglaltságot kínálnak? Az alábbi cikkben néhány kevésbé népszerű fővárosi kiállítóhelyet ismerhetünk meg.

Tavaszi túrák – A természet újjászületésének jegyében

Ahogy elolvad a hó, és egyre melegebb sugarakkal simogat a nap, a természet új életre kel. A tavasz az egyik legszebb időszak a túrázásra: virágba borult mezők, madárcsicsergés, friss levegő és pezsgő erdők várnak ránk minden lépésnél. Ebben a cikkben összegyűjtöttünk néhány inspiráló tippet és hasznos tanácsot a tavaszi túrákhoz.