Menü

A túrázás, mint bárhol végezhető mozgásforma

A túrázás fő előnyeit nem kell hosszan bemutatni, elég, ha csak egy felejthetetlen kilátásra gondolunk, a természettel való szoros kapcsolatra, közösségi élményre egy teljesítménytúrán, a mozgás örömére vagy más kultúrák megismerésére.

A „túrázás” szó hallatán leggyakrabban a hegyekben vagy erdőkben való gyaloglás jut eszünkbe, azonban ezeken kívül is többféle túrázási típusok léteznek. Lépjünk be kicsit ebbe a világba!

Mivel a túrázás sokféle helyen végezhető, ezt a tevékenységformát több típusra osztják. Egyik fajtája a túrázásnak a trekking.

A trekking elnevezés az angol trek szóból származik, ami azt jelenti, hogy vándorolni. A trekking egy gyalogos kirándulás általában valamely egzotikus, nehéz és megközelíthetetlen területre. Trekking alatt leggyakrabban olyan többnapos vagy hosszabb túrát értünk, amely nagyon nehéz terepen és nehéz éghajlati körülmények között (pl. sivatag, jégtakaró, dzsungel stb.) zajlik.

Ha már extrém körülmények, nézzük a következőket: hegyi túrázás, trópusi túrázás, sivatagi túrázás, gleccser túrázás, sarki túrák, folyami vagy kerékpáros túrázás.

Mindegyikhez jó fizikai állapotban kell lennünk, jól kell tudni mászni és felszereléseket cipelni. Ha ilyen túrára indulunk, rengeteg ismerettel kell rendelkezni és lehetőleg egy alapkiképzéssel is.

Miért érdemes túrázni?

A túrázás fő előnyei a következők: lehetőség érdekes, gyakran nehezen megközelíthető helyek meglátogatására, felejthetetlen kilátás nyújtására vagy a természettel való szoros kapcsolatra, ráadásul az év bármely szakában, az időjárási viszonyoktól függetlenül elérhető és mindenki számára alkalmas lehet. Ezenkívül javítja az állóképességet és a teljesítményt, a szív-, légző- és immunrendszer működését, pozitív hatással van a hangulatra, csökkenti a stressz-szintet és kicsit kiléphetünk a mindennapokból, a rohanó életből.

Mi szükséges a túrához?

Alapvető a túrabakancs, a termoaktív alsónemű és olyan ruházat, amely megfelelő szellőzést és mozgásszabadságot biztosít, valamint gyorsan szárad.

Kapucnis pulóver, esőkabát, túranadrág, trekking zokni merinó gyapjúval, cipő-, boka- és vádlivédők, sapka, többfunkciós csősál, esetlegesen sátor és hálózsák meg matrac.

Fontos, hogy legyen elsősegélycsomag a szükséges gyógyszerekkel, kötszerekkel, illetve szúnyog-, kullancs- és égés elleni szerekkel, vésztakaró fóliával.

Jól jön egy kulacs víz vagy termosz ital és fejlámpa is kellhet, valamint egy powerbank, ami jó szolgálatot tesz, napszemüveg és ellátmány a túra hosszának megfelelő mennyiségben.

Mit kell tudni a teljesítménytúrákról?

A teljesítménytúrázás Magyarországon viszonylag fiatal műfaj, azhonban évről évre egyre népszerűbb.

A teljesítménytúra során a túrázás előre kijelölt útvonalon, meghatározott időn belül zajlik, a megadott időn belül kell teljesíteni a távot. A túraszervezők az útvonalon ellenőrző és rendszerint frissítőpontokat is biztosítanak, ahol enni- és innivalóval kínálják a résztvevőket, akik egyben a túralapjukra is pecsétet kapnak ilyenkor, így igazolva célba éréskor a teljesítést.

Egy teljesítménytúrán való részvételhez nem kell más, mint kalandvágy, elszántság és a nevezési díj befizetése.

A túrázás gyakorlatilag mindenki számára megfelelő mozgásforma, csak az útvonal típusát, intenzitását és hosszát kell az egyéni képességekhez és tapasztalatokhoz igazítani.

Kerti túlélőkalauz: mit tehetünk a perzselő hőség ellen?

A nyári hónapok egyre forróbbak, és a hosszan tartó hőség nemcsak minket, hanem a kertjeinket is próbára teszi. A kiszáradt fű, a lekókadt virágok és az elsárgult levelek látványa minden kerttulajdonos rémálma! Mit tehetünk a perzselő hőség ellen?

Ha kisbabával utazunk, ezeket ne hagyjuk otthon

Legyen szó nyaralásról, rokonlátogatásról, vagy csak egy hosszabb kirándulásról, van jónéhány dolog, amit érdemes bepakolni, ha csecsemővel utazunk.

"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?

Mindent az aviofóbiáról

A COVID-19 járvány és az azt követő korlátozások óta ismét fellendült a repülőturizmus, különösen az üzleti és szabadidős utak terén. Sokak számára a repülés egy kényelmes és gyors közlekedési mód, ugyanakkor nem mindenki érzi magát komfortosan a fedélzeten. A repüléstől való félelem, az aviofóbia, továbbra is gyakori probléma, különösen azok körében, akik féltik kontrollvesztésüket vagy a kiszolgáltatottság érzését.

Túl sok holmi, túl kevés tér. Így hat ránk az otthoni környezet

A legtöbb ember számára a lakása vagy a háza jelent valamilyen érzést, fogalmat. Helyszínek, tárgyak, kényelmi dolgok és a biztonság jelenhet meg a szemünk előtt. Ebben a cikkben arra keressük a választ, hogy hogyan és milyen szempontok szerint érdemes rendszerezni a dolgainkat, ha azt szeretnénk, hogy az otthonunkban töltött idő örömet hozzon az életünkbe.