Menü

A fülkürthurut jellemzői

A fülkürthurut, más néven Eustach-kürt gyulladás, gyakran a náthával és megfázással járó betegségek következményeként alakul ki. A fülkürt a középfület összeköti az orrüreggel, és feladata a légnyomás kiegyenlítése a dobhártya két oldalán. Amikor megfázunk, a fülkürt belső nyálkahártyája megduzzadhat, ami szűkülethez vagy akár elzáródáshoz vezethet. Ez fülzúgást, halláscsökkenést és füldugulást okozhat.

A gyerekeknél gyakrabban előforduló fülkürthurut oka, hogy a fülkürt laposabb szöget zár be, így hajlamosabbak a hurutos állapotok kialakulására. A repülés során a fülkürt működése különösen jól érzékelhető, mivel a gyors magassági változások okozhatnak fülfeszülést, amit nyeléssel vagy rágógumizással lehet enyhíteni.

Fontos megjegyezni, hogy a fülkürthurut nem csak megfázás következményeként léphet fel; orrsövényferdülés, allergia, reflux vagy akár gyulladás is okozhatja. A legjellemzőbb tünetek közé tartozik a füldugulás, halláscsökkenés, fülzúgás, láz és a fül bőrpírja.

A halláscsökkenés hátterében a dobüregi folyadék felhalmozódása és a hallócsontok mozgásának korlátozottsága állhat. A betegek gyakran úgy érzik, mintha víz lenne a fülükben, ami a dobüregi folyadék helyzetváltozásának következménye. A fülkürthurut kezelése érdekében érdemes fül-orr-gégészeti vizsgálatot végezni, hogy a kiváltó okokat feltárják és kezeljék.

A fülkürthurut diagnózisa mindig alapos fül-orr-gégészeti kivizsgálást igényel. Nagyon lényeges hozzá, hogy a beteg alaposan beszámoljon a tünetekről, illetve azok sajátosságairól.

Sok esetben már ebből diagnosztizálható a probléma, de a szakorvos minden esetben alaposan megvizsgálja a dobhártyát is, aminek a behúzódása, illetve a színének megváltozása szintén a jellegzetes tünetek közé sorolható.

A dobhártya színe jellemzően a dobüregi folyadéktól is függ, ami lehet sárgás, gyakran zöldes, ami természetesen átüt a hártyán. Ezek ismeretében a fülkürthurut diagnózisa könnyedén felállítható.

A fülkürthurut kezelése

A kezelés célja minden esetben az, hogy a fülkürt ismét megnyíljon, átjárhatósága helyreálljon, amivel a fül és a tuba szellőzése, a dobhártya nyomáskiegyenlítése biztosított lesz a dobüregi folyadék eltávolításával egyetemben.

Hogy a fülkürt újra átjárható legyen, azt elsődlegesen speciális érszűkítő, kifejezetten az a nyálkahártyát lohasztó gyógyszerekkel lehet elérni a legkönnyebben és leggyorsabban.

Ezen felül szükség lehet orrspray alkalmazására is, amivel az orr- és az orrgarat nyálkahártyáját érhetjük el. Ha kellő ügyességgel permetezzük be az orrnyíláson át, még a fülkürt szájadékáig is eljuthat a permet.

A célzott gyógyszeres kezelés mellett többféle módszer is alkalmazható abban az esetben, ha a fülkürthuruttól szenvedő beteg állapotának javítására, illetve mielőbbi gyógyulásra van szükség.

Az egyik ilyen az orr átfúvása, aminek részeként a fülkürt ismét átjárhatóvá válik, a dobüregi folyadék tehát könnyebben fel tud szívódni, ezáltal pedig a vezeték felszabadulni a nyomás alól.

Szintén hatékony megoldás lehet az arcüreg melegítése. Legyen szó egyszerű melegvizes borogatásról vagy infralámpa használatáról, a külső meleg hatására a belső izzadmány felszívódása sokkal egyszerűbb lesz majd.

Előfordulhat természetesen olyan eset is, amikor a dobűri folyadék a kezelés ellenére sem tud felszívódni. Ilyenkor szükség lehet a dobhártya felszúrására annak érdekében, hogy a középfülben megtalálható folyadék ki tudjon ürülni, hiszen ez okozza a problémát. Amint a dobhártya felszúrásra – majd szükség esetén átfúvásra – kerül, és a váladék képes kiürülni, a beteg hallása azonnal visszatér.

Előfordulhatnak olyan súlyos esetek, amikor az egyszerű fülkürthurutból tartós halláskárosodás jön létre. Ez leginkább akkor jellemző, ha a folyadék tartósan ott marad a dobüregben, és az a kehelysejtek elszaporodása miatt sűrű, nyákos állagúvá változik.

Ha a dobüregben nyákosodás lép fel, az rengeteg kellemetlenséget idézhet elő, de a legsúlyosabb ilyenkor a krónikus középfülgyulladás kialakulása. Ilyenkor ugyanis könnyen előfordulhat, hogy a dobüregben tartós letapadások jönnek létre.

Emiatt van az, hogy a heveny középfülhurut kezelését soha nem szabad félvállról venni. Már az első tüneteknél lényeges orvoshoz fordulni, hogy ne váljon idült jellegűvé, ahonnan egyenes út vezethet a fentiekhez.

A gyerekek nagyobb veszélynek vannak kitéve. Az imént említett, elhúzódó fülkürthurutból fakadó nyákos középfülgyulladás a gyerekek körében általában sokkal gyakoribb, ami elsődlegesen anatómiai okokra vezethető vissza.

Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.

Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?

A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.

A bőrviszketés okai

A viszketés különféle okokból jelentkezhet, és fontos megérteni, hogy egyes esetekben komolyabb egészségügyi problémákra is utalhat. Az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb kiváltó okokat és azok lehetséges következményeit.

Mit tudsz a vérszegénységről?

Sokat halljuk, hogy a vérszegénység jele a sápadtság, de nem csak erről ismerhetjük fel, pedig fontos a korai felismerés.