Elsősegélynyújtás gyermekkorban
- Dátum: 2025.02.17., 15:17
- Martinka Dia
- képek: pixabay
- elsősegélykészlet, Elsősegélynyújtás gyermekkorban, felnőttkor, fiatalkor, gyors cselekvés, megelőzés, sebkezelés, szülő, telefonkezelés, tűzeset, vészhelyzet
Minden szülő fél attól, hogy egyszer gyermekét baleset érni. Természetesen igyekszünk a lehető legtöbbet megtenni a megelőzés érdekében, de minden helyzetet nem tudunk kivédeni és vannak olyan esetek is, amikor a gyereknek kell tudnia gyorsan cselekedni.
Már egészen fiatal korban szükség lehet az elsősegélynyújtási módszerek ismeretére, így érdemes minél előbb megtanítani a gyerekeknek.
Mit tanítsunk meg a kicsiknek, elsősegélynyújtás esetén?
Mint tudjuk alap, hogy az elsősegélynyújtásnál ne pánikoljunk, próbáljuk megőrizni a nyugalmunkat, még akkor is, ha ez nagyon nehéz, ugyanis nekünk kell megtenni az első lépéseket a segítségnyújtásban. A szülők szinte kivétel nélkül talpraesett gyerekeket szeretnének nevelni, ezért érdemes már fiatalabb korban elkezdeni az elsősegélynyújtási ismeretek átadását, hiszen így sokkal jobban rögzül bennük az információ a későbbiekben.
Nézzük, melyek azok az elsősegélymódszerek, amiket érdemes megtanítani a kisgyermekkorban:
Mielőtt valaki azt mondja, hogy egy pici gyerek még nem képes vészhelyzetben helyesen cselekedni, mert úgysem tudja mi a teendő, akkor mondom, hogy ez tévedés!
A gyerekek hihetetlenül gyorsan tanulnak, elég csak arra gondolni, hogy már háromévesen tökéletesen kezelik az okostelefonokat, az én fiam legalábbis simán feloldja és elindítja a meséjét, felhívja a nagymamát, sőt, szerintem, ha pár percig nem figyelnék még meg is osztana néhány dolgot az üzenőfalamon és pikk-pakk bevenne valami facebook csoportba, rosszabb esetben kosárba tenne pár dolgot egy weboldalon. Viccen kívül bizonyos szempontból jó, ha a technika világában otthonosan mozognak.
Az alapvető elsősegélyt már korán meg lehet tanítani.
Nagyon fontos tudnia a hívószámokat! Mivel a gyerekek nagy része már egészen fiatal korban tudja kezelni a telefonokat, könnyű megtanítani őket az alapvető hívószámokra: fontos, hogy fejből tudják tárcsázni vész esetén a 112-t, és tudják, hogy a vonal végén segíteni fognak nekik. Ezt akár már 3-4 évesen meg tudják jegyezni. Kisiskolás korban, amikor már tudnak olvasni, a hűtőre vagy a ház valamelyik pontjában is érdemes kirakni ezt a számot, én is így tettem otthon.
Állítson el egy vérzést!
Bármikor kerülhet olyan szituációba a gyerek, hogy saját magának kell ellátnia egy sebet és meggátolni a vérzést, így jó, ha legalább az alapokkal tisztában van. Óvodás korban már megérti, hogy a sebkezelésnél az első és legfontosabb dolog, hogy tisztítsuk ki, fertőtlenítsük a sebet. Apróbb vérzést legkönnyebben sebtapasszal tud elállítani, erre is tanítsuk meg és mutassuk meg a lakásban ezt hol találja meg.
Az elsősegélykészletet sem árt, ha ismeri. Kisiskolás korban mutassuk meg neki, hogyan kell a gézzel bánni nagyobb sebek esetén.
Tűzesetek!
Sajnos bárhol, bármilyen helyzetben keletkezhet tűz, amit a már kicsit nagyobb, kisiskolás korban lévő gyerekeknek maguknak is el kell tudniuk oltani. Sajnos nem biztos, hogy mindig van felnőtt a közelben, így meg kell tanulniuk a kisebb tüzeket vízzel locsolni – bizonyos esetekben a konnektorokból kihúzni a vezetéket. Nagyobb tűz esetén, ha nincs felnőtt a közelben, fontos megtanítani nekik, hogy a lehető leggyorsabban hagyják el az adott területet, és valamilyen ruhadarabbal takarják el az orrukat és a szájukat.
Égési sérülésnél is jó, ha tudják, hogy azonnal rakja a bőrét a hideg vízű csap alá, de a fagyasztott zöldségek is sokat segíthetnek.
A felnőtt emberek nagy része sem tudja sajnos, mi a teendő vészhelyzet esetén, neveljünk tudatos, talpraesett és gyorsan reagáló, segítőkész gyerekeket, akik tisztában vannak vele, hogy mi az első teendő, ha baleset részesei lesznek.
Forróság, fény és fáradtság – Hogyan küzdjünk meg a nyári álmatlansággal?

Sokaknak ismerős lehet az az érzés, amikor fekszünk az ágyban, nézzük a plafont, a percek egyre csak telnek, és nem tudunk elaludni. A frusztráció nő, az óra ketyeg, és másnap fontos feladatok várnak ránk. A tartós meleg, a világos hajnalok és a felborult napirend miatt egyre többen küzdünk alvási nehézségekkel. A probléma nem egyéni panasz, hanem széles körű jelenség, amely mögött biológiai, környezeti és életmódbeli tényezők is állnak.
Hipermnézia – amikor nincs olyan, hogy elfelejted

Talán már mindenki járt úgy, hogy elfelejtett valamit, mert esetleg sok más dolga volt. A hipermnéziások nem tudnak felejteni még akkor sem, ha szeretnének.
Villámlás és mennydörgés – tudod, mit kell tenned?

Mindenki találkozott már olyan viharral, ami hangos dörgéssel és villámlással járt, de vajon mindenki tudja e, hogy ilyenkor mit kell tenni?
Ingyenes mammográfiás emlőszűrés is lesz Kapolcson, a Művészetek Völgyében

A Művészetek Völgye Fesztivál ideje alatt idén nemcsak kulturális élményekkel gazdagodhatunk, hanem az egészségünkért is tehetünk. 2025. július 25-én, pénteken a Novartis Hungária Zrt. támogatásával ingyenesen lehet mammográfiás emlőszűrést igénybe venni Kapolcson. A vizsgálatra fesztiváljegy nélkül is be lehet jelentkezni. Olyan 40 és 65 év közötti nőket várnak – legyenek akár helyi lakosok, vagy fesztiválozók –, akik az elmúlt egy évben nem vettek részt ilyen szűrésen.
Kerti túlélőkalauz: mit tehetünk a perzselő hőség ellen?

A nyári hónapok egyre forróbbak, és a hosszan tartó hőség nemcsak minket, hanem a kertjeinket is próbára teszi. A kiszáradt fű, a lekókadt virágok és az elsárgult levelek látványa minden kerttulajdonos rémálma! Mit tehetünk a perzselő hőség ellen?