Menü

Rovarok felhasználása élelmiszerekben

Az Európai Unióban engedélyezetté vált az UV-kezelt rovarpor élelmiszerekben való felhasználása. Vajon akarunk rovarokat enni?

Január 20-án hagyta jóvá az Európai Unió illetékes tanácsa azt az új rendeletet, amely szerint az uniós határokon belül szabadon forgalmazhatják a kis-, és nagykereskedések a lisztkukac UV-fénnyel fertőtlenített őrleményét, lisztkukac hozzáadásával készült élelmiszeripari termékeket.

Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság a világon elsőként megállapította, hogy a lisztkukacból készített élelmiszerek emberi fogyasztásra alkalmasak.

Lisztkukacot én magam csak horgászok csalianyagaként ismertem, most a lisztbogár lárvájából porított alapanyagot, magyarul lisztet állíthatnak elő, amelyet – egyelőre - kiegészítésként, dúsításként használhatják fel a sütőüzemek.

Az Európai Unióban már egy ideje engedélyezett a rovarok felhasználása élelmiszerekben. Természetesen ez nem azt jelenti, hogy kötelező vagy muszáj lesz ilyesmit fogyasztanunk, de nyílik rá lehetőség.

Vajon akarunk rovarokat enni? Miért és mire jó ez?

A felmérések szerint a fogyasztók többsége továbbra is fenntartásokkal kezeli a rovarokat, mint élelmiszereket. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal felmérése szerint a fogyasztók kevesebb, mint 5 százaléka fogyasztana szívesen rovarokból készült ételt, több mint 70 százalékuk pedig határozottan elzárkózik a lehetőségtől.

A lisztkukacok, vagyis a közönséges lisztbogár lárvái azonban egyre nagyobb figyelmet kapnak mind az állattartók, mind a gasztronómia iránt érdeklődők körében. Akik kóstolták, azok szerint a szárított lisztkukacnak a mogyoróhoz hasonló íze van.

A fenntarthatósági szempontok miatt a rovarfehérje-porok alkalmazása viszont valóban a jövő útját jelentheti. Ráadásul az előállítása környezetkímélőbb, mint a hagyományos fehérjeforrásoké. Kevesebb vizet, földterületet és takarmányt igényelnek, miközben az élelmiszeripar melléktermékeit is képesek hasznosítani.

Mi készíthető ebből a rovarlisztből?

A speciális lárvapor felhasználható kenyerek, édes és sós péksütemények, tésztafélék, burgonyából készült termékek, de még sajtok, tejtermékek, valamint gyümölcs és zöldségkészítmények összetevőjeként is.

Figyelem és nyugalom! A lisztkukaccal készült termékeket az üzletekben, pékségekben egy jól elkülöníthető polcon, megkülönböztető jelzésekkel kell ellátni!

A vásárlók pontos tájékoztatása miatt az Agrárminisztérium leírta az élelmiszerek jelölési rendeletében, hogy a rovarfehérjéket tartalmazó termékek jól megkülönböztethetők legyenek a boltokban.

A lisztkukac egyre népszerűbb az alternatív fehérjeforrások között. Magas fehérjetartalmuk és könnyű tenyészthetőségük miatt számos kultúrában fogyasztják őket. Azonban fontos, hogy csak ellenőrzött forrásból származó, megfelelően előkészített lisztkukacokat fogyasszunk, hogy elkerüljük az esetleges egészségügyi kockázatokat.

A hemokromatózisnál kerülendő élelmiszerek

A hemokromatózis egy olyan genetikai állapot, amely miatt a szervezet túl sok vasat halmoz fel. Ezért fontos a diéta során figyelni arra, hogy mely élelmiszereket kerüljük el, és melyeket ajánlott fogyasztani.

Egy jó fürdő csodákra képes

Egy jó meleg fürdő hatékonyan enyhítheti a stresszt, nyugtatja a fájó izmokat és felkészíti a testet a pihentető éjszakai alvásra. A meleg fürdőnek számos egészségügyi előnye ismert.

Újraélesztés felnőtteknél – gyerekeknél

Az elsősegélynyújtás életeket menthet, ezért a vizsgán is komolyan veszik, hogy mennyire sajátítottuk el a segítségnyújtás szabályait, azonban az újraélesztés technikáját nem csak a vizsgára készülőknek érdemes elsajátítani.

Minden, amit a másnaposságról tudni kell

Aki fogyasztott már alkoholt, általában életében legalább egyszer megtapasztalta már a másnaposságot. De hogy pontosan mi is okozza a kellemetlen tüneteket, és miként lehet ezt megelőzni, vagy legalábbis mérsékelni, azt sokan nem tudják. Ennek járunk most utána!

A kék fény hatása az alvásra

Sokszor tapasztalhatjuk azt, hogy látszólag indok nélkül nehézséget okozhat számunkra az alvás, azonban ennek hátterében sokszor, az életünkbe már szervesen beépült telefont – és számítógéphasználat állhat. A tettes a kék fény, amely megbolygatja a szervezetünk bioritmusát.