Leggyakoribb tünetek, amik arra utalnak, hogy a lelked beteg
- Dátum: 2025.02.10., 19:18
- Erdős Dorka
- képek: pexels
- betegség, fájdalom, fejfájás, fül, gyulladás, pszichoszomatikus, szív, viszketés
Rengeteg olyan tünet jelentkezhet egy ember életében, ami megbetegedésre utal. Sokszor pedig elsőkörben nem feltétlenül a fizikai egészségünk romlik, hanem az már a lelki gondjaink kivetülései.
Sokat hallani, főleg a betegesebb időszakban, hogy fáj a fülünk, biztos a huzat megkapta, vagy fáj a gyomrunk, mert túlettük magunkat. Vajon hánya gondolnak arra is, hogy nem csak ez állhat a háttérben, főleg, hogy ha a gond huzamosabb ideig fennáll? Pedig bizony nem csak egy rossz huzat, vagy egy túlfűszerezett étel okozhat fájdalmakat.
Régóta tudjuk, hogy a test és a psziché kapcsolatban állnak. Amikor a lélek nincs rendben, a test sem lesz egészséges. Testünkön keresztül üzen a lelkünk, hogy mi az, amivel foglalkozni kell. Ezt hívjuk pszichoszomatikus betegségeknek. A beteg észlel valamilyen kellemetlen tünetet, elmegy az orvoshoz, a kivizsgálás alatt pedig nem talál szervi elváltozásra utaló jelet, pedig a probléma továbbra is fennáll. Persze ez nem azt jelenti, hogy csak beképzeli a páciens, hogy neki fáj valamije, hanem valós a fájdalom, szédülés, gyengeség érzet, csupán nincs a testének semmilyen olyan megbetegedése, ami e tünetek megjelenését indokolná.
Nem összekeverendő a hipochondriázissal, ami azt jelenti, hogy a beteg azt kutatja, hogy hol és mije fájhat, ezzel pedig beképzelik, hogy súlyosabb egészségügyi problémák állnak a háttérben. Azt sem szabad egyértelműen kijelenteni, hogy egy-egy panasz kimondottan csak a lelki eredetű lehet, ellenben érdemes fontolóra venni, hogy az is közrejátszik. Idősebbektől szoktam hallani, hogy nem betegek vagyunk, hanem túl sokat gondolkodunk feleslegesen. Hát, szerintem van ebben valami.
Azt mondják, hogy ha fáj a fül, akkor valamit nagyon nem akarunk hallani, elzárkózunk attól, ami körülvesz minket. Amikor a gyomrunk fáj, akkor valami azt „megülte”, nem tudunk valamit megemészteni, azaz túltenni magunkat rajta. Hátfájdalomnál túl sok terhet cipelünk, amit nem tudunk letenni, ami igaz a vállakra is, a pszichés teher a bal vállban előszeretettel kicsomósodik. A térdfájdalom rugalmatlanságra enged következtetni, érdemes kicsit elgondolkodni azon, hogy szélesítsük határainkat.
A viszketés önmagunk elfogadásának hiányára mutat rá, esetleg arra is, hogy bűnösnek érezzük magunkat, vagy félünk attól, hogy elhagynak, el kell szakadnunk valakitől. A köhögéssel sem foglalkoznak túl sokat, pedig mindig valamilyen irritációra utal. A szervezetünk szeretne szabadulni valamitől, ami őt ingereli, ez általában egy idegi feszültség lehet. Akinek szívproblémái vannak, mindig, minden esetben szeretethiányos állapotra utalnak. A szem gondjai arra utalnak, hogy nem akarom látni, ami körülöttem történik, elzárkózom az engem körülvevő dolgoktól.
Nem akarom elfogadni az igazságot, akár a múltat, vagy a jövőt. A fejfájást többféle gond is okozhatja, a stressz az egyik legnagyobb probléma, ezt követi a szorongás, és a félelem. A gyulladások pedig mindig haragra és dühre visszavezethetőek.
Mindig érdemes elgondolkodni azon, hogy miért éppen az adott tünetekkel találkozunk életünk során. Gyógyítsuk a lelkünket, hogy a testünk is egészségesebb legyen.
Hogyan maradjunk energikusak a kánikulában?

A nyár sokunknak egyet jelent a szabadsággal, a pihenéssel, a hosszú napsütötte nappalokkal és a várva várt programokkal. Azonban a rekkenő hőség, a párás levegő, a felborult napirend és a kikapcsolódás előtti hajtás könnyen kifacsarhat bennünket. Ha pedig lemerül az energiaszintünk, nehezebb élvezni azt, amiért mindennap dolgoztunk. Az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy hogyan őrizhetjük meg a lendületünket a júliusi forróság alatt.
A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!
"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?
Mindent az aviofóbiáról

A COVID-19 járvány és az azt követő korlátozások óta ismét fellendült a repülőturizmus, különösen az üzleti és szabadidős utak terén. Sokak számára a repülés egy kényelmes és gyors közlekedési mód, ugyanakkor nem mindenki érzi magát komfortosan a fedélzeten. A repüléstől való félelem, az aviofóbia, továbbra is gyakori probléma, különösen azok körében, akik féltik kontrollvesztésüket vagy a kiszolgáltatottság érzését.
Túl sok holmi, túl kevés tér. Így hat ránk az otthoni környezet

A legtöbb ember számára a lakása vagy a háza jelent valamilyen érzést, fogalmat. Helyszínek, tárgyak, kényelmi dolgok és a biztonság jelenhet meg a szemünk előtt. Ebben a cikkben arra keressük a választ, hogy hogyan és milyen szempontok szerint érdemes rendszerezni a dolgainkat, ha azt szeretnénk, hogy az otthonunkban töltött idő örömet hozzon az életünkbe.