Rákellenes Világséta
- Dátum: 2025.01.11., 10:23
- Martinka Dia
- képek: pixabay
- adománygyűjtés, betegtájékoztatás, civil szervezet, egészségnevelés, figyelemfelhívás, HPV védőoltás, korai felismerés, Magyar Rákellenes Liga, önvizsgálat jelentősége, rehabilitáció, szűrések szervezése, világháló, weboldal
A MRL azaz a Magyar Rákellenes Liga 1990 óta civil szervezetként vesz részt a rák elleni küzdelemben. Legfontosabb feladataik az egészségnevelés, figyelemfelhívás a korai felismerés és önvizsgálat jelentőségére, szűrések szervezése és népszerűsítése a lakosság körében.
Mi mindenben ad segítséget még ez a szervezet? A betegeket és hozzátartozóikat szakmai, jogi és lelki segítségnyújtással támogatják, rehabilitációjukat pedig klubfoglalkozások keretében segítik elő-olvasom a https://rakliga.hu/ oldalán. Kurzusokat szerveznek orvosok, ápolók részére, önkéntes segítőket képeznek, egészségügyi intézményeket támogatnak adománygyűjtésből vásárolt eszközökkel.
A Ligának 37 alapszervezete működik országszerte, közel 3500 fős tagsággal.
Milyen célkitűzéseik vannak?
Egészségnevelésre törekvés
Az elkötelezett civilek bevonásával hirdetik az egészség fontosságát. Ingyenes kiadványainkkal, ismeretterjesztő előadásokkal, mozgósító rendezvényekkel felhívják a figyelmet az egészség megőrzésének lehetőségeire.
Szűrésekre való figyelemfelhívás
Felvilágosítást adnak a szűrések fontosságáról, mozgósítják a közéleti szereplőket, szűréseket szerveznek.
Ismertetik a HPV védőoltás jelentőségét
Amíg nem volt kötelezően ajánlott a védőoltás, addig az alapszervezetek lobbiztak az önkormányzatoknál, hogy a védőoltást ingyen megkapják a 7. osztályos leányok. Amióta kötelezően ajánlott, azóta felhívják fiatalok és szüleik figyelmét a védőoltás fontosságára.
Betegtájékoztatást adnak
Ingyenes kiadványokkal, előadásokkal segítik a daganatos betegek ismereteinek bővítését.
Részt vállalnak az oktatásban
Elősegítik a háziorvosok, szakorvosok, ápolók folyamatos szakmai fejlődését akkreditált továbbképzések, kurzusok szervezésével.
Önkénteseket képeznek, akik számára minden év őszén ingyenes önkéntes-képző tanfolyamot indítanak Budapesten az Országos Onkológiai Intézet szakmai támogatásával, valamint Debrecenben, Hatvanban és Miskolcon a helyi kórház szakmai támogatásával.
Képzésekre adnak lehetőséget pedagógusoknak, védőnőknek, gyermekeknek.
Rehabilitációt – Betegklubok szervezését végzik.
Hitvallásuk szerint bármilyen betegségnél nagy segítséget jelenthet a hasonló problémákkal küzdő emberek társasága, akik reményt és védelmet nyújtanak, és példájukkal erősítik a gyógyulásba vetett hitet.
Bevonják tevékenységeik körébe különféle programokkal a mozgást és felhívják a figyelmet az egészséges táplálkozásra különböző fakanál klubokkal, főzőtanfolyamokkal.
Ellátják a betegek jogi képviseletét, elősegítik a beteg-orvos közötti bizalmi viszony kialakulását, erősítését, közvetítő szerepet játszunk a betegjogok maradéktalan érvényesülése érdekében.
Az egyik legnemesebb cselekedetük, támogató tevékenységük, hogy adományokat gyűjtenek, amelyekből korszerű gyógyító eszközök, gépek beszerzését teszik lehetővé a kórházak számára.
A liga lelki támogatást is nyújt személyesen, levélben, anonim telefonvonalon keresztül és a világhálón, a https://rakliga.hu/kapcsolat/ oldalon ennek lehetőségei megtalálhatók.
A kedves olvasók figyelmét egy újévi programra! Január 12-én tartják világszerte a Rákellenes Világsétát, mely a magyarországi időintervallum szerint 15-16 óráig tart. Ebben az időben tehetünk közösen egy sétát, amivel kifejezhetjük együttérzésünket a daganatos betegekkel, hozzátartozóikkal, ismerőseikkel szemben. Ezzel egyidőben támogathatjuk a rákellenes harcot.
Osszák meg a séta hírét családtagjaik, barátaik és ismerőseik között, minél több résztvevő van, annál nagyobb a globális hatás! Ezen a napon a sétálók fotókat és videókat tesznek közzé a sétájukról és közzéteszik a közösségi oldalakon.
A rendezvényen való részvételhez minden gyaloglónak regisztrálnia kell.
Magyarországon a daganatos megbetegedések számítanak a második számú haláloknak, jelenleg minden 4. magyar ember rákban hal meg. Évente összesen 70.000 új eset adódik, így nagyon sok családot érintenek közvetlenül a daganatos betegségek.
Megköszönjük, ha adójuk 1%-ával vagy rendszeres, illetve egyszeri adománnyal segítik a Magyar Rákellenes Liga munkáját 2025-ben is! Köszönjük! A https://rakliga.hu/blog/ oldalon aktuális hírek információk és programajánlók találhatók.
Keresem a megfelelő zárógondolatot, de az ő jelmondatuknál és mottójuknál nem találok szebbet: „segíteni másoknak mindig felemelő. Lehet ez egyszeri és folyamatos is, a lényeg, hogy tegyünk!”
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?
Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.
Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?
Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!