Menü

Mire figyeljenek a cukorbetegek karácsonykor?

Nem könnyű betegség miatti diétát, napi szénhidrátmennyiséget tartani, ha egymást érik az ünnepi étkezésekkel egybekötött rokonlátogatások és folyton finomságokkal kínálják az embert. Néhány praktikus tanáccsal szeretnénk segíteni az ünnepi időszakban a cukorbetegeket.

Mit tehet, aki betegség miatt nem fogyaszthat kedvére az ünnepi ínycsiklandó falatokból, édességekből?

A cukorbetegek első és legfontosabb feladata, hogy mérjék rendszeresen vércukorszintjüket! Nekik az ünnepi étkezések mellett is ügyelniük kell az anyagcsere-egyensúly megtartására. A rendszeres vércukorszint mérés még lényegesebb ebben az időszakban.

Cukorbeteg barátnőm szokta mondani: a körettel spórol a szénhidráton.

A hagyományos karácsonyi menüt a cukorbetegeknek sem kell mellőznie, azonban érdemes néhány dologra odafigyelni. A főfogások esetében a köret a fő szénhidrátforrás. Ha jól megválogatjuk, hogy mit eszünk a húsok, halak mellé és krumpli, rizs helyett salátát, párolt zöldköretet választunk, akkor azzal lehet picit „játszani” a szénhidrátbevitelnél.

Sajnos a cukorbetegek nem ehetnek kedvükre bármennyi desszertet és alkoholból is csak keveset vagy egyáltalán nem fogyaszthatnak. Az édességekből még akkor sem szabad korlátlanul fogyasztani, ha az „cukormentes” változatban készült, sajnos mindent figyelni, számolni kell.

Az aszalt gyümölcsök szénhidráttartalma is magas, ezért, ha gyümölcsöt ennénk, akkor válasszuk az almát vagy a narancsot.

Ha valaki cukorbeteg, nem kell lemondania az édességekről és nassolni valókról, de mértéket kell tartaniuk! A sós kekszek, úgymint a köményes, sajtos rudak, a pogácsák tésztái készülhetnek túróval gazdagítva – ezzel a szénhidrát-tartalmukat is csökkenteni lehet.

Fehér liszt helyett lassabb felszívódású teljes kiőrlésű lisztet, zablisztet vagy alacsony szénhidráttartalmú mandula- vagy kókuszlisztet ajánlunk, cukor helyett pedig természetes (pl. eritrit, stevia) édesítőszert.

Az alkoholok közül leginkább a száraz bor, vagy pezsgő javasolható kis mennyiségben.

Mozgás, séta, sport!

A vércukorszint-egyensúly szempontjából is előnyös, ha az ünnepi időszakban is fordítunk időt a testmozgásra, legyen az egy könnyű séta vagy torna, szobabicikli.

Mit mozoghat egy cukorbeteg?

Szinte nincs olyan sport vagy mozgásforma, amit – kellő odafigyeléssel és tervezéssel – ne próbálhatnának ki a cukorbetegek is. A cukorbetegség szövődményei sem zárják ki az aktív élet lehetőségét, csak a kíméletesebb, alacsony terheléssel járó mozgásformákat kell előnyben részesíteni.

Ha az ünnepek alatt útra kelünk és cukorbetegként hosszabb utazásra vállalkozunk, akkor fontos figyelni arra, hogy legyen nálunk élelem és a szükséges gyógyszerek, illetve megfelelően tárolt vércukormérő is.

Nagy odafigyelést igényel a karácsonyi időszak a cukorbetegeknek. Az önellenőrzés, illetve a mértékletesség az ünnepi készülődés és az ünnep hetében is nagyon fontos – tanácsolják a szakemberek.

Orrmelléküreg -gyulladás kezelése és tünetei

Az orrmelléküreg-gyulladás, más néven sinusitis, a melléküregekben található nyálkahártyák gyulladását jelenti. A melléküregek maguk közé tartoznak az arcüreg (maxilláris), homloküreg (frontális), rostasejtek (cellulae ethmoidales) és a légcsőcsontok közötti sejtek. Ez a betegség viszonylag gyakori, szinte mindenki legalább egyszer életében átesik rajta.

Szotyola az egészségért

Apró magocskák, melyek általában szürke-fehér csíkosak, legtöbbet a boltok polcain mosolyognak szembe velünk egy-egy zacskóba csomagolva. Finomság, de egészség is ücsörög a csomagokban.

A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!

Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.

Tökfélék jótékony hatása

A tökféléket rendkívül változatos formában, színben és ízben találjuk meg a piacokon, vagy a boltok polcain, nagyon egészséges zöldség szervezetünk számára.