Menü

Cirkadián ritmus – te figyelsz rá?

Hogyan telik egy napod? Van hozzá egy megszokott ritmusod, amit követsz, vagy csak sodródsz az árral? Tudod, hogy a napszakok befolyásolják tested működését?

Azt a kifejezést, hogy bioritmus, vagy biológiai óra, mindenki hallotta már valószínűleg. Minden embernek más és más a testének működése, van, aki éjjeli bagoly, de van, aki nappal pörög. Egy dologban viszont minannyian egyezünk, hogy szükségünk van egy folyamatos rendszere, azaz például evésre, vagy alvásra.

A cirkadián a latin circa szóból ered, ami azt jelenti, hogy körül, nagyjából, megközelítőleg. Arra utal, hogy a napszakok váltakozásához bizonyos élettani ciklusok igazodnak. Olyan biológiai folyamatokra kell itt gondolni, amik egy huszonnégy óra alatt szabályosan ismétlődnek. Minden embernél máshogy működik ez a folyamat, abszolút veleszületett tulajdonságok alapján.

A két legfontosabb része a nappal és az éjszaka. Persze nem csak az emberekre jellemző ez, hiszen nézzünk meg bizonyos növényeket, amelyek éjszakára becsukják szirmaikat, vagy leveleiket, nappal pedig újra kinyílnak. Az embereknél ezt gének és hormonok szabályozzák, ezek közül a legfontosabb melatonin. A melatonint a tobozmirigy termeli, mely az agyunk közepében helyezkedik el. Amikor éjszaka van, több termelődik jelezve ezzel azt, hogy eljött a pihenés időszaka a szervezet számára.

Ez a hormon segít nekünk mélyen és pihentetően aludni. Érdekesség róla, hogy termelődése az emberei szervezetben 20 éves kor után lelassul, 40 éves kor után erősen csökken, idősebb korban pedig leáll. Ezért van az, hogy az idősebb emberek éjjel sokkal kevesebbet alszanak. A másik hormon a kortizol, ami nagyban befolyásolja a napi ritmust, mivel annak megnövekedett szintje egy állandó sztressz érzetet generál, amitől ugyan fáradunk, de nem tudunk például aludni.

Amikor ez a ritmus elcsúszik, eltolódik, felborul, akkor annak érezhető élettani hatásai vannak. Ilyenkor jön a krónikus fáradtság, a nehéz elalvás, vagy éppen ébredés, azaz alvászavarok, étvágytalanság, depresszió. Könnyen felboríthatják ezt a ritmust külső tényezők is, legyen az egy hirtelen hőmérsékletváltozás, egy utazás miatti jetlag, a megállás nélküli munka. Sőt, az is, ha sokat nyomkodjuk, pörgetjük a telefont, vagy tévé mellett alszunk el.

Ezen készülékek fénykibocsátása hatással van a melatonin termelésre, mert a várt sötét helyett világosságot érzékel a testünk. Az egészséges táplálkozásra is érdemes odafigyelni, mivel a túlzott alkohol- és cukorfogyasztás is pörgeti a szervezetünket, nem hagy pihenni. Mindezeknek végül olyan súlyos következményeik lehetnek, mint depresszió, cukorbetegség, magas vérnyomás.

Igyekezzünk megadni a napszakok váltakozásával testünknek a megfelelő szükségleteit, azaz nappal legyünk aktívak, éjjel pedig pihenjünk. Ne hagyjuk felborulni a cirkadián ritmusunkat, mert később nagyobb bajokkal is szembe kell néznünk.

Hipermnézia – amikor nincs olyan, hogy elfelejted

Talán már mindenki járt úgy, hogy elfelejtett valamit, mert esetleg sok más dolga volt. A hipermnéziások nem tudnak felejteni még akkor sem, ha szeretnének.

Villámlás és mennydörgés – tudod, mit kell tenned?

Mindenki találkozott már olyan viharral, ami hangos dörgéssel és villámlással járt, de vajon mindenki tudja e, hogy ilyenkor mit kell tenni?

Ingyenes mammográfiás emlőszűrés is lesz Kapolcson, a Művészetek Völgyében

A Művészetek Völgye Fesztivál ideje alatt idén nemcsak kulturális élményekkel gazdagodhatunk, hanem az egészségünkért is tehetünk. 2025. július 25-én, pénteken a Novartis Hungária Zrt. támogatásával ingyenesen lehet mammográfiás emlőszűrést igénybe venni Kapolcson. A vizsgálatra fesztiváljegy nélkül is be lehet jelentkezni. Olyan 40 és 65 év közötti nőket várnak – legyenek akár helyi lakosok, vagy fesztiválozók –, akik az elmúlt egy évben nem vettek részt ilyen szűrésen.

Orrmelléküreg -gyulladás kezelése és tünetei

Az orrmelléküreg-gyulladás, más néven sinusitis, a melléküregekben található nyálkahártyák gyulladását jelenti. A melléküregek maguk közé tartoznak az arcüreg (maxilláris), homloküreg (frontális), rostasejtek (cellulae ethmoidales) és a légcsőcsontok közötti sejtek. Ez a betegség viszonylag gyakori, szinte mindenki legalább egyszer életében átesik rajta.

A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!