Nincs advent és karácsonyvárás sült gesztenye nélkül
- Dátum: 2024.11.23., 16:51
- Martinka Dia
- képek: pixabay
- advent, antioxidáns, bejgli, csemege, drága, felszívódás, gesztenye, gesztenyepüré, karácsonyvárás, leves, maroni, massza, mérgező, népi gyógyászat, recept, rost, sült gesztenye, süt, szelídgesztenye, tápanyag, vadgesztenye, vércukorszint, világháló., vitamin
Nincs advent és karácsonyvárás sült gesztenye nélkül, de nemcsak a karácsony jellegzetes csemegéje, hanem az ősz és a tél elengedhetetlen étele. A papírba csomagolt forró, sült gesztenye illata szinte aromaterápiaként hat az emberre az adventi vásárok forgatagában, természetesen egy bögre illatos forralt borral együtt.
Sajnos horror áron mérik, pedig egy fél csésze nyers gesztenyével a napi C-vitamin szükségletünk 35-45 százalékát is fedezhetjük, ezenkívül nagy mennyiségben vannak a gesztenyében a B-vitamincsalád tagjai is, de kálium-, réz- és mangán- és rosttartalma is jelentős, zsírtartalma pedig alacsony, arról nem is beszélve, hogy kiváló lassú felszívódású szénhidrát-tartalma segít elkerülni a vércukorszint ingadozásait.
A gesztenye tele van vitaminokkal és ásványi anyagokkal, segítheti a szív egészséges működését, antioxidánsokat tartalmaz, jó káliumforrás, javítja az emésztést, ugyanis napi rostszükségletünk 15 százaléka már fedezve van 10 szem sült gesztenyéből.
A gesztenyéről sokaknak a gesztenyamassza és az abból készült gesztenyepüré jut eszébe, sok tejszínhabbal, pedig a sült gesztenye is legalább olyan ízletes és kedvelt csemege és jóval egészségesebb - igaz tudom, hogy a gesztenyemassza is lehet cukormentes és a tejszínhab is készülhet édesítővel.
Mielőtt belemerülnék a receptekbe, karácsonyi gesztenyés sütemények készítésébe, fontos tisztázni, hogy a vad- és szelídgesztenye nem ugyanaz. A vadgesztenye termése kifejezetten mérgező, míg a szelídgesztenyéből készült ételek nem csak, hogy finomak, de egészségesek is.
Ha nem tehetjük meg, hogy valamely hangulatos adventi vásáron kóstoljunk ínycsiklandó sült gesztenyét, akkor készítsük el otthon! Tudom, hogy sajnos drága, de alkalmanként érdemes venni egy kis adaggal. Már azért is megéri vásárolni egy kis adagot télen és otthon megsütni, mert a sült gesztenye illata kitölti a lakást, és kellemes, ünnepi hangulatot teremt.
Hiába tűnhet a gesztenye sütés elég macerás dolognak, vannak egyszerűbb megoldások és biztosan megéri a végeredmény.
A recept sokféle lehet, de leírom, én, hogy szoktam készíteni. (Figyelembe kell venni, hogy a sütési idő a gesztenye mennyiségétől is függ).
A sült gesztenye elkészítése:
Jó mélyen – de óvatosan! Nagyon vigyázzunk, hogy meg ne vágjuk magunkat! A gesztenye kemény héján könnyen megcsúszik a penge - keresztet vágunk a gesztenyébe, majd vízbe tesszük őket. Ha mindet bevagdostuk, akkor tepsibe sorakoztatjuk őket, vizet teszünk alá, alufóliával lefedjük és kb. 35-40 percig sütjük 180 – 200 fokos sütőben. Ezután levesszük a fóliát és még pár percig sütjük. Jó étvágyat és kellemes adventi hangulatot hozzá! Meg egy bögre illatos forralt bort!
Május 8-a a Magyar Fagylalt Napja

Édesszájúak figyelem! Május 8-a a Magyar Fagylalt Napját ünnepeljük, ezen a napon sok helyen féláron fagyizhat az egész ország. Önök részt fognak venni ezen a napon? Milyen fagylaltokat kedvelnek?
Pitypang időszak, használd ki

Végre tényleg itt a jó idő, tele a kert, az udvar mindenféle szép kis növénnyel. Színes a táj, illatoznak a virágok, keressük köztük a felhasználható növényeket, mint például a pitypang.
A cukros víz egészségesebb, mint az energiaital?

A sima cukros víz, vagyis a fehér cukor (szacharóz) oldat, ugyanolyan hatékony lehet a sportteljesítmény fokozásában, mint a drágább energia- vagy sportitalok. Ez különösen akkor igaz, ha a sportoló a maximumra törekszik, például verseny közben.
A Shilajit jótékony hatásai és előnyei

A természet rejtett kincsei között a Shilajit az egyik legkülönlegesebb anyag, amelyet évszázadok óta tisztelnek és használnak az ayurvédikus gyógyászatban. Ez a különleges, ásványi anyagokban gazdag gyanta rendkívüli egészségügyi hatásokkal bír. Mi is pontosan a Shilajit és miért tekintik olyan értékes?
Te ezeket szoktad takarítani?

Rendben tartjuk a környezetünket, hiszen kellemesebb, egészségesebb a tisztaság, de nem mindegy, hogy odafigyelünk e ezekre a helyekre, dolgokra.