Menü

Teák a jobb alvásért

Rengeteg embert érint egy-egy alvási probléma, ami nem csak kellemetlen, de egy idő után az egészségünk is rámehet. A természet gyógyszertára ebben is segítségünkre lehet, nézzük mi az, amit ilyenkor bevethetünk.

Az alvás nagyon fontos egészségünk szempontjából. Éjszaka pihen a pszichénk, méregtelenít és takarít a szervezetünk, pihennek az izmaink, ízületeink. Amikor nem pihenünk eleget, a bioritmusunk felborul, a testünk próbálja menteni a menthetőt, de nem mindenre marad elég energia. Ilyenkor jön a fáradtság, az ingerlékenység, a stressztűrőképesség lecsökken, nehezen összpontosítunk, erre jöhet a fejfájás. Súlyosabb esetekben többféle betegség kialakulásához is vezethet, amit persze senki sem akar, éppen azért tennünk kell ellene. Elménk és fizikumunk miatt is szükségünk van a pihenésre és erre egy igen jó megoldás lehet a különböző gyógyteák fogyasztása, melyek már bizonyították hatékonyságukat ez ügyben.

A teázás, a tealevél, növény, gyógynövény áztatása már ősidők óta a népi gyógyászat részét képezi, hiszen nem csak külsőleg, hanem belsőleg is igen hatásos. Hihetetlen mennyiségű gyógynövény áll a rendelkezésünkre különböző egészségügyi gondjaink kezelésére, ezek között az alváskor jelentkezőkre is. Nem csak azzal van a gond, amikor nem tudunk könnyen álomba merülni, hanem azzal is, amikor éjszaka többször felébredünk, vagy esetleg olyan korán felébredünk, hogy már nem is tudunk visszaaludni. A következőkben felsorolt, a magyar népi gyógyászatban régóta ismert és használt gyógynövények lesznek segítségünkre, hogy kipihenhessük magunkat.

A kamilla virágát mindenki ismeri, szabadon terem is sok réten, de a kertekben is remekül érzi magát. A kamilla nem csak jó fertőtlenítő és gyulladáscsökkenő, de remek idegnyugtató is, jól kezeli a szorongást, enyhíti a feszültséget. Elalvás előtt egy csésze kamillatea és könnyebben alszunk el. A citromfű pompás ízesítő is, nyáron a limonádék kedvelt alapanyaga, de emellett kitűnő nyugtató és stresszoldó hatása van. Ezek mellett izzasztó és szélhajtó, a gyomrot is nyugtatja, sőt még káros mellékhatása sincs, szóval nyugodtan lehet iszogatni.

A levendula annyira közismert, hogy szinte mondani sem kell, idegnyugtató és altató hatású, küzd a migrén és a szédülés ellen is, és ez is kissé vízhajtó hatású, ezért ne közvetlen elalvás előttre tervezzük fogyasztását. Nem csak teaként, de illóolajként belélegezve nagyon hatásos. Az orbáncfű ebből a szempontból kevésbé ismert itthon, de külföldön orvosi rendelvényre nyugtatóként írják fel. Hatásos a depresszió és idegesség kezelésekor. Ezt viszont sem terhes kismamáknak, sem 18 év alattiaknak, sem epekövekkel élőknek nem ajánlott.

Ne feledkezzünk meg a macskagyökérről sem, hiszen az egyik leghatásosabb gyógynövény a stressz, idegesség, fejfájás, idegi eredetű gyomorproblémák esetén. Fontos, hogy amennyiben antidepresszánsokat, altatókat szedünk, vagy alkoholt fogyasztunk, akkor alkalmazása szigorúan tilos. Mindig gondosan ügyeljünk arra, hogy mindig ellenőrzött minőségű teának valót vásároljunk

Alvászavarok esetén is nyugodtan keressük fel a gyógynövényeket, mivel egy finoman ízesített gyógytea nem csak idegeinket nyugtatja le, hanem segíthet a pihentetőbb alvás elérésében is.

Mire figyeljenek a cukorbetegek karácsonykor?

Mit tehet, aki betegség miatt nem fogyaszthat kedvére az ünnepi ínycsiklandó falatokból, édességekből?

Lúgosító ételek nyomában

Ha lúgosítani szeretnél, tudnod kell, hogy mely ételek váltanak ki lúgosító hatást a szervezetedben. Az alap elmélet az, hogy bármilyen ételt ehetsz, azonban néhány étel lúgosabb, mint a többi.

Ínycsiklandozó diétás lasagne

Lasagnét mindenki ismeri . Szénhidrátban dúskáló tésztalapok között a darált hús és a sok sajt dobja fel az ízélményeket. Na meg a zsírbevitelünket. Igen, igen… a diétázók fájó szívvel könyvelhetik el, amíg a kalóriák meg vannak számlálva, addig bizony a lasagne sem fog az asztalra kerülni!

Népszerű adventi édességünk a grillázs

A karácsonyi vásárokban a forralt bor és a pirított mandula a sláger, de a gesztenye is elengedhetetlen finomság. A sült gesztenye zamatáról és a téli lélekmelengető italokról, az adventi konyhai aromaterápiáról nemrég írtunk oldalunkon, most a karácsonyi hangulat másik kedvencét említjük meg, a grillázst.

Mi a különbség a gyógyszer és az étrend-kiegészítő között?

Az étrend-kiegészítők jótékony hatásúak az emberi szervezetre, azonban e termékeknek nem tulajdonítható betegséget megelőző vagy gyógyító hatás. Mi a különbség a gyógyszer és az étrend-kiegészítő között? Melyiket válasszuk?