A goji bogyó hatásai
- Dátum: 2024.11.10., 10:13
- Udvari Fanni
- képek: pexels
- antioxidáns, cukor, egészség, élelmiszer, életmód, energetizáló, fogyasztás, goji bogyó, immunerősítés, növény, táplálkozás
A Goji bogyó, vagy ahogy a népi kultúrában nevezik a „Semfűfemfa”, angolul wolfberry néven ismert növény, alkalmazott funkcionális gyógynövény, mely a kínai gyógyászatból származik. Antioxidáns hatása, magas bioaktív anyag tartalma miatt, szupergyümölcsé.
A „boldogság-bogyó” vagy „elégedettség-bogyó” névvel is illethetnénk, mivel orvosi vizsgálatok során kimutatták számos pozitív tulajdonságát, ami a vizsgált személyek energikusságára, jobb sportteljesítményére, minőségi alvására, kipihent ébredésére, fokozottabb koncentrációjára és mentális egészségére utalt. Napi szintű fogyasztása növeli az általános jólét érzéseit, és javítja a neurológiai/pszichológiai teljesítményt.
Számos kutatás megerősítette, hogy rengeteg mikrotápanyag és fitokemikália található benne. Köztük poliszacharidokat, szterolokat, valamint értékes antioxidánsokat, mint a béta-karotin és a C-vitamin. Emellett a goji bogyó ásványi anyag tartalma is kiemelkedő, kálcium, cink, kálium és szelén koncentrációja jelentős. A kínai orvoslásban legendás vágyserkentő hatást tulajdonítanak neki, sőt impotencia kezelésére is alkalmazzák.
Remek immunerősítő, valamint a benne lévő hatóanyagok zsírban is oldódnak, így sokkal könnyebben érvényesülnek a szervezetben. Az öregedés lassításában is komoly szerepet kaphat.
Ha vízbe áztatjuk néhány percre, akkor édes paradicsomként is alkalmazhatjuk: rizsbe, quinoába , kuszkuszba keverve remekül feldobja a köretünket. Készíthetünk belőle mártást is, hiszen édes íze remekül illeszkedik például a csípős chilihez. Rosttartalma is kimagasló. Ugyanakkor a nem tartalmaz zsírokat, viszont számos fontos ásványi anyagot igen. A kálium szerepet játszik az egészséges izomműködésben és a normális vérnyomás fenntartásában, a réz segíti az immunrendszer működését, a kötőszövetek karbantartását, szerepet játszik a stressz elleni sejtvédelemben.
Érdemes más funkcionális élelmiszerekkel együtt fogyasztani, így ezek hatása összeadódhat. Célszerű kombináció chia magokkal együtt, reggelire, zabpehellyel,friss gyümölcsökkel keverni, és rizstejjel, vagy mandulatejjel felönteni. Ezen gondolatok mentén, készítettünk is ilyen, egy adagos reggeli zabkását, kókuszzal, gyümölcsökkel kiegészítve. Én legalábbis, így szeretem.
Vásárláskor nézzük meg a goji bogyó csomagolásán, hogy tartalmaz-e hozzáadott cukrot, valamint tartósítószert, ebben az esetben kén-dioxidot, amely a szárított gyümölcs színének megtartásáért felelős.
Tároljuk sötét, hűvös helyen a megvásárolt bogyókat, így körülbelül egy évig tárolhatóak légmentes csomagolásban. Habár a gyümölcs száraz, megfelelő eljárással marad benne annyi nedvesség, hogy valamennyire puha maradjon, így érdemes kísérletezni a különböző márkák között.
Sok magnéziumot tartalmazó ételeink

Tudjuk, hogy magnézium nélkül nem tudunk élni, hiányát ételekkel is tudjuk pótolni. Nézzük, hogy mik ezek.
Színkavalkád a tányéron

Elsőre nem is gondolnánk, hogy a hozzávalók és az ételünk színei befolyásoló tényezők lehetnek abban, hogy mit fogyasztunk el szívesen, pedig ez pontosan így van. Minden főbb színhez tartozik egy étkezés szempontjából fontos jelentés.
A sok sófogyasztás következményei

A sófogyasztás mértéke valóban jelentős hatással van az egészségünkre, és érdemes komolyan venni a sóbevitel csökkentésére vonatkozó ajánlásokat. Az alábbiakban összefoglalom a túlzott sófogyasztás következményeit, valamint néhány javaslatot adok a sóbevitel csökkentésére.
Pizza kisokos: ismerd meg a pizzák különböző fajtáit

Élsz-halsz a pizzáért, legszívesebben minden nap rendelnél belőle? Úgy érezhetjük, hogy már minden példányt is kóstoltunk a világon, de legalább a városban, ahol élünk. Holott egyáltalán nem biztos, hogy így van. Az alábbi cikkben azt nézzük meg, hogy milyen típusai léteznek a különböző pizzatésztáknak szerte a világon.
Mivel helyettesítsük a cukrot?

A legtöbb fogyókúra és diéta ajánlja, hogy a lehető legkevesebb cukrot fogyasszuk, ha szeretnénk elérni a kívánt hatást. Milyen alternatívák vannak azonban arra, hogy élvezhessük az édes ízeket, de ne is legyen káros számunkra?