Menü

Túlzott C-vitamin fogyasztás

Az őszi időszakban érdemes odafigyelni a vitaminpótlásra, hiszen a hidegebb idő beköszöntével nagyobb szükségünk van ezek támogató erejére. Nagyon fontos arra is ügyelni, hogy ezekből megfelelő mennyiségűt vigyünk be, mivel a túlzott fogyasztás káros lehet egészségünkre.

Az egyik legtöbbet emlegetett vitamin, ami mindenki tudatában mélyen él, a C-vitamin. Ez az egyik legalapvetőbb vitamin, ami szervezetünk helyes működéséhez elengedhetetlen, hiszen támogatja az immunrendszerünk és agyunk működését, de segítségünkre van sebeink gyógyulásában és csontjaink erősségének fenntartásában is. A fogínyt is védi, enyhülnek tőle az allergiás tünetek, sőt bizonyos hormonok képzésében is szerepet vállal. Legjobban akkor járunk, ha étkezés útján juttatjuk be szervezetünkbe, hiszen rengeteg zöldség és gyümölcs áll rendelkezésünkre ez ügyben.

Persze azokban az időszakokban, amikor nem kapunk elegendő mennyiségű és legfőképpen jó minőségű zöldséget és gyümölcsöt, akkor felkereshetjük a gyógyszertárat egyéb vitaminkészítmények és étrendkiegészítők vásárlása ügyében. Amennyiben lehet, részesítsük előnyben a patikákat, mivel egyrészt szakemberek segítenek a választásban, másrészt ellenőrzött minőségű és összetételű készítményeket vehetünk.

A napi C-vitamin bevitel a WHO ajánlása alapján egy egészséges felnőtt nő számára 75 mg, egy felnőtt férfi esetében pedig 90 mg. Mivel egy vízoldékony vitaminról van szó, így a fel nem használt, vagy másképpen be nem épült vitamin vizelettel könnyen távozik. Viszont akkor, amikor huzamosabb ideig fogyasztunk nagyobb mennyiségű C-vitaminban gazdag ételt, emellé pedig a napi ajánlott mennyiségnél több vitaminokban gazdag étrendkiegészítőt szedünk be, akkor bizony igen nagy károkat tudunk okozni szerveinkben.

A már említett veséknél meg kell említeni, hogy a vesekőképződésben igen nagy szerepe lehet a túlzott vitaminbevitelnek. Nézzük a gyomrot. Ide jut be először, ahol, ha túl sok van, akkor hányingert, túlzott gyomorsavképződést okozhat, majd követi a hasmenés. A C-vitamin összefüggésben áll a vas felszívódásával, ha túl sok a C-vitamin, felhalmozódik a vas, az pedig azért rossz, mert nem tesz jót a szívünknek, májunknak, a hasnyálmirigyünknek, pajzsmirigyünknek, egyszóval nem érdemes packázni vele.

Akkor járunk a legjobban, ha orvosunkkal egyeztetünk arról, hogy milyen és mennyi vitaminra van szükségünk, ezt pedig egy vérvétel alkalmával ellenőriztethetjük is. Egyes betegségek mellett szigorúan oda is kell figyelni a C-vitamin bevitelre, mindenképpen egyeztessünk háziorvosunkkal.

A C-vitamin bevitele elengedhetetlen szervezetünk helyes működésének szempontjából, de nem szabad túlzásba vinni, mindig egyeztessük orvosunkkal, hogy mikor, hogyan és mennyit szedjünk belőle.

Sok magnéziumot tartalmazó ételeink

Tudjuk, hogy magnézium nélkül nem tudunk élni, hiányát ételekkel is tudjuk pótolni. Nézzük, hogy mik ezek.

Színkavalkád a tányéron

Elsőre nem is gondolnánk, hogy a hozzávalók és az ételünk színei befolyásoló tényezők lehetnek abban, hogy mit fogyasztunk el szívesen, pedig ez pontosan így van. Minden főbb színhez tartozik egy étkezés szempontjából fontos jelentés.

A sok sófogyasztás következményei

A sófogyasztás mértéke valóban jelentős hatással van az egészségünkre, és érdemes komolyan venni a sóbevitel csökkentésére vonatkozó ajánlásokat. Az alábbiakban összefoglalom a túlzott sófogyasztás következményeit, valamint néhány javaslatot adok a sóbevitel csökkentésére.

Pizza kisokos: ismerd meg a pizzák különböző fajtáit

Élsz-halsz a pizzáért, legszívesebben minden nap rendelnél belőle? Úgy érezhetjük, hogy már minden példányt is kóstoltunk a világon, de legalább a városban, ahol élünk. Holott egyáltalán nem biztos, hogy így van. Az alábbi cikkben azt nézzük meg, hogy milyen típusai léteznek a különböző pizzatésztáknak szerte a világon.

Mivel helyettesítsük a cukrot?

A legtöbb fogyókúra és diéta ajánlja, hogy a lehető legkevesebb cukrot fogyasszuk, ha szeretnénk elérni a kívánt hatást. Milyen alternatívák vannak azonban arra, hogy élvezhessük az édes ízeket, de ne is legyen káros számunkra?