Menü

Novemberi kerti teendők

Azt mondják, hogy az ősz szomorú, mivel lehullanak a levelek, elnyílnak a virágok és jönnek a borongós idők. Pedig erre érdemes máshogy tekinteni, főleg, ha szép és egészséges kertet vagy udvart szeretnénk.

A nyár végeztével a természet is pihenni vonul, felkészül a télre és onnan már csak egy ugrás a tavasz, amikor is újraéled és megörvendeztet minket szépségével és terméseivel. Ahhoz viszont, hogy tavasszal minden klappoljon és életteli környezet vegyen körül minket, ősszel még érdemes pár dolgot megtennünk a kertünkben.

Az első és legfontosabb, hogy rendet rakjunk. Kezdjük a homokozó és egyéb kültéri játékok összeszedésével, mivel egyrészt ezek nem bírják az időjárás változásait és a hidegtől könnyen törékennyé válnak, ami később balesetveszélyes és a földbe jutva környezetszennyező is. Másrészt azért kell összeszedni, mert az esős időszakban letakarják a földet, ami alatt könnyen gombásodásnak indul a talaj. Ugyanezen oknál fogva össze kell gereblyézni a leveleket is. Nagyon figyeljünk oda arra, a nagyobb levélkupacok alatt álltok bújhatnak el. A lehullott leveleken szeretnek áttelelni az olyan kórokozók, amik tavasszal a bokrokat, cserjéket támadják meg. Miután megszabadítottuk a területet a felesleges dolgoktól, érdemes novemberben egy utolsó fűnyírásnak nekiállni.

Figyeljünk arra, hogy ne a legalacsonyabb szintre állítsuk a kést, hiszen a kicsit hosszabb fű sokkal könnyebben hasznosítja a napfényt. Fűnyírás után nem elhanyagolandó egy kis őszi trágya kiszórása, ez azért is fontos, mert nehezebben telepszenek meg a gombák és mohák, és a kimondottan ere az időszakra javasolt trágyában olyan összetevők vannak, amik megerősítik füvünket a téli fagyok ellen. Ebben az időszakban dobálják le leveleiket a bokrok és sövények, ezeket ilyenkor érdemes visszametszeni, de még mindenképp a fagyok beállta előtt. Ilyenkor ezek a növények a lehető legtöbb nedvességet visszaszívják a gyökerekbe és, ha nem vágjuk le a felesleges ágakat, akkor arra ösztönözzük a növényt, hogy életben tartsa ezeket, amivel pedig azt érjük el, hogy a növény korhadni kezd.

A nyárra kihelyezett cserepes növényeket cipeljük be, hiszen ezek nem bírják az őszi-téli hőmérsékletet, ellenben a tavasszal nyíló virágok hagymáit pedig dugdossuk el a földbe. Vannak olyan konyhakerti növények, amiket érdemes szintén ilyenkor elvetni, ide tartozik a retek, a spenót, a korai saláta, zöldborsó, kelkáposzta, cukkini és a petrezselyem. Végül pedig ne feledkezzünk meg arról, hogy nem csak mi élünk a kertünkben, hanem állatok is, legyen az szőrös, tüskés vagy tollas. A kert egyik eldugott szegletében készíthetünk sünöknek fészket, az etetőket feltölthetjük madáreleséggel, és a fagyok kezdetekor alacsony tálkában cseréljük a vizet, hiszen a jégből nem tudnak inni.

Ősszel is vannak teendőink a kertben, amikre érdemes időt fordítani, hogy a tél alatt a föld is pihenhessen, ezáltal tavasszal egy egészséges és szép környezet fogad minket.

Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?

Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?

Húsvéti Csodák és Tojáskereső Kalandok!

Itt a húsvét, amikor a természet újra éled, a fák rügyet bontanak, a nap egyre többet mosolyog ránk és bizony, a húsvéti nyuszi is megérkezik!

A rejtvényfejtés pozitív hatásai

A rejtvényfejtésnek rengeteg pozitív hatása van – nem csak szórakoztató, de az agyadnak is igazi edzés! Nézzük melyek az előnyei!

Mi is pontosan a ragadós száj- és körömfájás?

Az utóbbi időben a ragadós száj- és körömfájás lett az új COVID, annak ellenére, hogy csak az állatok egy részére veszélyes. Mindenhol erről hallani, korlátozások kerültek bevezetésre, például elmaradt a veszélyhelyzet miatt a Gerecse nevű népszerű teljesítménytúra is. Azonban milyen gazdasági károkat okoz az állattenyésztésben, hogyan terjed, milyen tünetei vannak és hogyan előzhető meg?