Az okoseszközök hatása a gyerekek viselkedésére
- Dátum: 2024.10.25., 01:13
- Martinka Dia
- képek:pixabay
- elhízás, érzéketlen, felnőtté válás, gyerekek viselkedése, hatás, kapcsolat, kognitív, nassolni való, okoseszközök, okostelefon, veszélyek, világháló, virtuális tér, virtuális világ
Az okostelefonok használata a legújabb tanulmányok szerint komoly viselkedési problémákat okozhat a gyerekeknél. Egy brit kutatás megerősítette azt a kijelentést, mely szerint az okostelefonok használata hosszútávon szorongást, depressziót és más mentális problémákat is okozhat.
A gyerekek az okoskészülékek használata által állandó érzelmi nyomásnak vannak kitéve a virtuális térben, s bár kétségtelenül az okostelefon egy nagyon hasznos találmány, számtalan előnnyel, például könnyen ellenőrizhetjük a gyerekeinket, hol járnak, mit csinálnak, azonnal elérjük őket, a szakemberek viszont rendszeresen felhívják a figyelmet az okostelefonok használatának veszélyeire.
Milyen veszélyei lehetnek a telefonhasználatnak?
Nagyon sok gyerek naponta akár 6-7 órát tölt a képernyő előtt, ettől pedig kialakulhat a gyerekeknél figyelemzavar, és később más viselkedési problémák is.
Milyen negatív hatásai vannak az okostelefonoknak?
Elősegíti a szülő-gyerek kapcsolat gyengülését.
Hiába ülnek egymás mellett a nappaliban vagy az étkezőasztalnál, hiába töltenek sok időt egy helyen a szülők és a gyerekek, ez a köztük lévő kapcsolatot rontja, hiszen kezükben a telefonnal egy teljesen más, virtuális világban élnek – nem együtt, hanem egymás mellett. A valós és személyes kommunikáció is minimálisra csökken köztük.
Érzéketlenné válnak.
A világhálón keresztül szűretlen információ áradattal találkozik a gyerek. Számtalan rosszal, és jóval is, egy idő után pedig érzéketlenné válik ezekkel az ingerekkel szemben. Ezért van sokszor, hogy a gyerekek nehezen vagy egyáltalán nem tudják kifejezni az érzéseiket.
A mostani tinédzserek ritkábban hagyják el a lakást, nincs szükségük valódi kapcsolatokra, hiszen barátaik csak egy kattintásra vannak tőlük. Ennek köszönhetően viszont komoly problémákba ütközik az a fiatal, aki a virtuális világban nőtt fel.
Negatívan befolyásolja a felnőtté válásukat.
A virtuális világ miatt elszakadnak az élet valós dolgaitól. Negatív hatással lesz a szocializációjukra, nem sajátítanak el olyan tevékenységeket, amelyek szükségesek lennének a felnőtté válás folyamatához. Sajnos a virtuális világ sokszor izgalmasabb és érdekesebb számukra, mint a valós világ.
Depresszió, szorongás.
A gyerekek nem mindig tudják meghúzni a határt a valóság és a virtuális világ között. Összemosódik ez a két dolog, a napjaik pörögnek, tele lesznek elvárásokkal önmagukkal szemben. Nincs sikerélményük, meg akarnak felelni a virtuális térben és emiatt állandóan elégedetlenek, ez pedig szorongáshoz, depresszióhoz vezet.
Egyre több az elhízott.
Kimutatták, hogy az okostelefon hozzájárul az elhízáshoz. Azok, akik sokat használják, kevésbé mozognak, ritkábban végeznek fizikai aktivitást, a barátaikkal is inkább a virtuális térben tartják a kapcsolatot, eközben pedig a káros nassolni valók is becsúsznak a mindennapokba, ez egyenes út az elhízás felé.
Az okostelefon-használat az emberek mindennapjainak meghatározó részévé vált, a hosszútávú hatásairól azonban keveset tudni, az azonban biztos, hogy túlzott használata káros hatással van a kognitív (értelmi és gondolkodásbeli) funkciókra. A kutatási eredmények alátámasztják, hogy hosszú távú változásokat okoznak a kognitív képességekben.
Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.
Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.
Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?
Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.
Veszélyes, ha lenyeli a gyerek a rágógumit?

Sok szülő megijed, amikor gyermeke véletlenül lenyel egy rágógumit – de vajon jogos-e az aggodalom? A szakértők szerint a legtöbb esetben nincs ok pánikra, de bizonyos körülmények között a rágógumi lenyelése komoly egészségügyi kockázatokat is jelenthet.