Menü

Az okoseszközök hatása a gyerekek viselkedésére

Az okostelefonok használata a legújabb tanulmányok szerint komoly viselkedési problémákat okozhat a gyerekeknél. Egy brit kutatás megerősítette azt a kijelentést, mely szerint az okostelefonok használata hosszútávon szorongást, depressziót és más mentális problémákat is okozhat.

A gyerekek az okoskészülékek használata által állandó érzelmi nyomásnak vannak kitéve a virtuális térben, s bár kétségtelenül az okostelefon egy nagyon hasznos találmány, számtalan előnnyel, például könnyen ellenőrizhetjük a gyerekeinket, hol járnak, mit csinálnak, azonnal elérjük őket, a szakemberek viszont rendszeresen felhívják a figyelmet az okostelefonok használatának veszélyeire.

Milyen veszélyei lehetnek a telefonhasználatnak?

Nagyon sok gyerek naponta akár 6-7 órát tölt a képernyő előtt, ettől pedig kialakulhat a gyerekeknél figyelemzavar, és később más viselkedési problémák is.

Milyen negatív hatásai vannak az okostelefonoknak?

Elősegíti a szülő-gyerek kapcsolat gyengülését.

Hiába ülnek egymás mellett a nappaliban vagy az étkezőasztalnál, hiába töltenek sok időt egy helyen a szülők és a gyerekek, ez a köztük lévő kapcsolatot rontja, hiszen kezükben a telefonnal egy teljesen más, virtuális világban élnek – nem együtt, hanem egymás mellett. A valós és személyes kommunikáció is minimálisra csökken köztük.

Érzéketlenné válnak.

A világhálón keresztül szűretlen információ áradattal találkozik a gyerek. Számtalan rosszal, és jóval is, egy idő után pedig érzéketlenné válik ezekkel az ingerekkel szemben. Ezért van sokszor, hogy a gyerekek nehezen vagy egyáltalán nem tudják kifejezni az érzéseiket.

A mostani tinédzserek ritkábban hagyják el a lakást, nincs szükségük valódi kapcsolatokra, hiszen barátaik csak egy kattintásra vannak tőlük. Ennek köszönhetően viszont komoly problémákba ütközik az a fiatal, aki a virtuális világban nőtt fel.

Negatívan befolyásolja a felnőtté válásukat.

A virtuális világ miatt elszakadnak az élet valós dolgaitól. Negatív hatással lesz a szocializációjukra, nem sajátítanak el olyan tevékenységeket, amelyek szükségesek lennének a felnőtté válás folyamatához. Sajnos a virtuális világ sokszor izgalmasabb és érdekesebb számukra, mint a valós világ.

Depresszió, szorongás.

A gyerekek nem mindig tudják meghúzni a határt a valóság és a virtuális világ között. Összemosódik ez a két dolog, a napjaik pörögnek, tele lesznek elvárásokkal önmagukkal szemben. Nincs sikerélményük, meg akarnak felelni a virtuális térben és emiatt állandóan elégedetlenek, ez pedig szorongáshoz, depresszióhoz vezet.

Egyre több az elhízott.

Kimutatták, hogy az okostelefon hozzájárul az elhízáshoz. Azok, akik sokat használják, kevésbé mozognak, ritkábban végeznek fizikai aktivitást, a barátaikkal is inkább a virtuális térben tartják a kapcsolatot, eközben pedig a káros nassolni valók is becsúsznak a mindennapokba, ez egyenes út az elhízás felé.

Az okostelefon-használat az emberek mindennapjainak meghatározó részévé vált, a hosszútávú hatásairól azonban keveset tudni, az azonban biztos, hogy túlzott használata káros hatással van a kognitív (értelmi és gondolkodásbeli) funkciókra. A kutatási eredmények alátámasztják, hogy hosszú távú változásokat okoznak a kognitív képességekben.

A metilalkohol a bőrön keresztül is veszélyes

A metil-alkohol (metanol) mérgezés súlyos egészségkárosodást okozhat, akár halált is eredményezhet, ezért fontos ismerni a vele kapcsolatos alapvető tudnivalókat és elsősegélynyújtási teendőket.

Miért vegyük rá magunkat a hideg vizes tusolásra?

A hideg vizes tusolás egyre népszerűbbé válik, mivel számos egészségügyi és mentális előnyt kínál. Bár elsőre talán megterhelőnek tűnhet, a hideg víz jótékony hatásai hosszú távon komoly változásokhoz vezethetnek.

A Shilajit jótékony hatásai és előnyei

A természet rejtett kincsei között a Shilajit az egyik legkülönlegesebb anyag, amelyet évszázadok óta tisztelnek és használnak az ayurvédikus gyógyászatban. Ez a különleges, ásványi anyagokban gazdag gyanta rendkívüli egészségügyi hatásokkal bír. Mi is pontosan a Shilajit és miért tekintik olyan értékes?

A zene hatása az agyműködésre

A zenehallgatás és zenélés jelentős hatással van az emberi agy működésére és szervezetére. A zene nem egyetlen agyközpont által feldolgozott inger, hanem számos területet aktivál és módosít, beleértve a hallókéreg, a szomatoszenzoros rendszer, a frontoparietális hálózat, az agytörzs és más agyi struktúrák működését is. Ez a komplex feldolgozási mechanizmus magyarázhatja a zenei aktivitás általános kognitív és érzelmi előnyeit.

Az izomhúzódás kezelése

Az izomhúzódás terápiája elsősorban tüneti kezelést foglal magában, melynek célja az izom oldása, a fájdalom csillapítása, a duzzanat és gyulladás csökkentése, valamint az izom regenerációjának támogatása. Az alábbiakban összefoglalom a teendőket és a legfontosabb lépéseket.