Menü

Biztonságosan a közösségi oldalakon, avagy mit beszéljünk át a gyerekkel

Digitális mérföldkő, mikor ismerősnek jelöl neten a saját gyerekünk, talán furcsán, talán örömmel, talán kételkedve szemléljük, ahogy a gyerek első közösségi média profilja elkészül, de mindenképp fontos leülni és megbeszélni vele néhány alapvető tudnivalót.

Mit kell elmondani a gyereknek, milyen információkat kell vele mindenképp átbeszélni?

Mindent lényegében, de főleg a következőket:

Életkor

A legtöbb közösségi platform bizonyos kor alatt hivatalosan nem elérhető a gyerekeknek. Nyilván nem kell semmilyen igazolást vagy dokumentumot benyújtani senkinek, csak ki kell tölteni egy adatsort, amibe bármit be lehet írni, de fontos, ha a gyerek megérti, hogy miért nem szabad megkerülni ezt a szabályt.

Beállítások

Online felületeken lenni mindig kiszolgáltatottságot jelent, mint önmagában veszélyes lehet. Fontos, hogy tisztában legyen a beállításokkal és azzal, hogy ezeket ne korlátozásként élje meg a gyerek. Állítsátok be együtt, hogy ki láthatja a profilját, legyen kontroll.

Profilkép és személyes adatok

A közösségi oldalakon létrehozott profilokon a lehető legkevesebb információt adjuk meg magunkról, semmilyen formában ne osszuk meg például lakcímünket, telefonszámunkat, vagyoni vagy éppen egészségügyi helyzetünk adatait, ezt elsőnek tanítsuk meg a gyerekeinknek.

Hozzájárulás, beleegyezés, megosztások

A hozzájárulás kapcsán érdemes beszélni a gyerekkel arról, hogy ha másokról készít és oszt meg képet, akkor meg kell beszélje az érintettekkel. Jó, ha a többiek is tudnak róla, és eldönthetik akarnak-e kikerülni a netre. Beszéljük meg, hogy mitől biztonságos egy megosztás. Miért fontos, hogy olyat ne tegyen ki, ami bántó, sértő másokra. Tanítsuk meg a gyerekeknek, hogy semmiképp se töltsenek fel magukról vagy ismerőseikről, barátaikról olyan képeket, amelyekkel méltatlan helyzetbe hozzák saját magukat, vagy ismerőseiket, a személyiségi jogok a neten is élnek. A legfontosabb tudnia, hogy minden, amit megoszt, annak nyoma marad.

Mit lehet tenni online zaklatás esetén?

Mindenképp jó, ha szóba jön az online zaklatás, amikor a közösségi oldalakról beszélgetünk. Adatok szerint minden 3. gyerek biztosan találkozik az online zaklatás valamilyen formájával. Gyermekünknek tudnia kell, hogy hogyan jelezheti, ha valaki bántja, zaklatja. Hogyan tilthat le kéretlen tartalmakat vagy olyan embereket, akikkel nem akar kapcsolatban lenni.

Pedagógusként az osztályaimnak sokszor szoktam erről órát tartani, s akár videófilmekkel, dokumentumfilmekkel is szemléltetni a social media veszélyeit.

Ne vegye a szívére a negatív kommenteket!

A legtöbb poszt alatt mindig vannak „trollok”, vagy olyanok, akik negatív, bántó, sértő hozzászólást írnak, esetleg nem megfelelő formában szólnak a témához. Őket tudni kell kezelni.

Fontos, hogy beszélgessünk a gyerekkel arról, miért lehet veszélyes az internet. Nem az a cél, hogy megijesszük őket, hanem az, hogy ne legyenek tabuk és ha kérdése van, nyugodtan mondja el. A gyerek és szülő közötti bizalmas kapcsolat teszi lehetővé, hogy a gyerek elmondja, ha valami bántja, vagy ha olyasmi történik, amivel nehezen tud megbirkózni.

A digitális világ könnyen beszippanthatja a gyerekeket és felnőtteket egyaránt, ezért a tudatos médiahasználat nagyon fontos. Az internet, illetve a közösségi oldalak tudatos, biztonságos használatával, alapvető szabályaival magunk és gyermekeink biztonsága érdekében tisztában kell lennünk.

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?

A helyes kommunikàció egy pàrkapcsolatban

A kapcsolati kommunikáció minősége valóban döntő szerepet játszik a párkapcsolatok elégedettségében és tartósságában. Az érzelmeink, szükségleteink és vágyaink kifejezése lehetővé teszi, hogy mélyebb kapcsolatokat alakítsunk ki partnerünkkel. A hatékony kommunikáció nemcsak a verbális megnyilvánulásokat foglalja magában, hanem a nonverbális jeleket és a hallgatás képességét is.

Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.

Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.