A zene hatással van a növényekre
- Dátum: 2024.08.30., 03:29
- Udvari Fanni
- képek:pexels.com
- frekvencia, klasszikus zene, koncert, Mozart, növények, rock, tápanyag, Vivaldi, zene
Bár a növények nem rendelkeznek kifejezetten a hangok érzékelésére alkalmas szervvel, a hanghullámokat tökéletesen érzékelik. A hanghullámok rezgései pedig a megfigyelések szerint felgyorsítják az úgynevezett protoplazmatikus mozgást, amely fokozza a növények sejtalkotását. Ez pedig hatással van a növények egész rendszerére, így az ásványi anyag tartalom is megnövekedhet a stimuláció hatására, így erősebb és nagyobb lesz a zenehallgató növény.
Bár a növényeknek nincs fülük, hogy úgy hallgassák a zajokat vagy a dalokat, ahogy mi, viszont a hanghullámokat érzékelik, amely által képesek befogadni ezeket a pozitív ingereket.
A különböző megfigyelések alapján a helyzet úgy fest, hogy a zene által keltett rezgések olyan hatással vannak a sejtalkotó plazmák mozgására, amelyek stimulálják a növény komplett rendszerét, beleérve például az ásványi anyag tartalmat is, amely az egészséges fejlődés egyik fontos alapja.
2011-ben egyébként pontosan ezekre a tényekre alapozva egy igazán különleges koncertet adtak a brit királyi filharmonikusok kizárólag növények számára. Így ezen a nem hétköznapi délutánon Londonban 33 zenész muzsikált több mint száz növénynek, köztük évelőknek, muskátliknak és egyéb fajtáknak. A zenészek azt mondták, először kicsit furcsa volt, hogy a közönség soraiba nem emberek ülnek, ám hozzátették, ilyen illatos nézőközönségük azelőtt még sosem volt.
Amikor először olvastam ezekről a kutatásokról, őszintén nekem is eszembe jutott, hogy vajon klasszikus zenét, popzenét vagy kemény rockot hallgatnak szívesebben a növények. Most biztos felkacagott, pedig higgye el, ez is számít, sőt a megfigyelések is ezt bizonyítják. Hiszen míg például egy hangszerek által generált komolyzene vagy egy könnyű jazz lágy hullámokat intéz a növény felé, addig a kemény rock úgy hat rájuk, mintha például egy nagyobb szélvihar csapott volna le a területre.
Persze túlzás azt állítani, hogy igaz az a szóbeszéd, hogy ha a gyermek sok Mozartot hallgat, akkor okosabb lesz, ám tény, hogy van valamilyen alapja. Például bizonyított tény, hogy ha reggel komolyzene hallgatásával indítja a napot, akkor hamar éberebbé válhat. Mindemellett ráadásul különböző tesztek segítségével azt is bizonyították, hogy azok a tanulók, akik Vivaldit hallgattak dolgozatírás közben, jobb eredményt értek el és pontosabban dolgoztak mint azok, akiknél csend volt a tanteremben.
Mindazonáltal a klasszikus dallamok gyógyírt nyújtanak a lelki problémákra is, nem beszélve arról, hogy abban is segít, ha nehezen alszik el vagy nyugtalannak érzi magát. Nem csoda tehát, hogy ha az emberre ilyen hatással van a zene, a növényeket sem hagyja hidegen néhány kellemes taktus.
Villámlás és mennydörgés – tudod, mit kell tenned?

Mindenki találkozott már olyan viharral, ami hangos dörgéssel és villámlással járt, de vajon mindenki tudja e, hogy ilyenkor mit kell tenni?
Miért ilyen sekély a Balaton?

A Balaton Európa egyik legsekélyebb tava, de vajon miért alakult így, és hogyan befolyásolja ezt a jövőben a klímaváltozás? A „magyar tenger” különleges geológiai múltja és a globális felmelegedés hatásai olyan kérdéseket vetnek fel, amelyek túlmutatnak a nyaralás élményén.
Kerti túlélőkalauz: mit tehetünk a perzselő hőség ellen?

A nyári hónapok egyre forróbbak, és a hosszan tartó hőség nemcsak minket, hanem a kertjeinket is próbára teszi. A kiszáradt fű, a lekókadt virágok és az elsárgult levelek látványa minden kerttulajdonos rémálma! Mit tehetünk a perzselő hőség ellen?
Hűsítő nyári gyógynövények

A gyógynövények sokasága elérhető akár egy szépen kialakított, parkosított kertben is, vagy a konyhakertben, többet használhatunk a nyári melegben is.
Komposztálás – a természet körforgása otthon

A komposztálás nem csupán egy zöld hóbort – valójában az egyik legegyszerűbb és leghasznosabb módja annak, hogy csökkentsük a háztartási hulladék mennyiségét, miközben értékes tápanyagot adunk vissza a természetnek.