Pótvizsgázik a gyerekem
- Dátum: 2024.08.29., 01:55
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- betegség, elsajátít, évfolyam, felkészülés, gyerek, hanyag, javítóvizsga, jegyzet, kamasz, magántanár, motiváció, nyaralás, nyári szünet, pihenés, pótvizsga, szülő, tananyag, tanár, tankötelezettség, tanulás, vakáció, vázlat
Bizony több okból is előfordulhat, hogy valakinek osztályozóvizsgát, javítóvizsgát kell tennie, nem feltétlen volt rossz tanuló vagy hanyag, az is lehet, hogy sajnos kórházban volt, huzamosabb ideig betegeskedett és emiatt maradt ki sokáig az iskolából. Amennyiben tanév közben nem sikerült valamely tantárgyat kellőképp elsajátítani, az augusztusi pótvizsgákon újra lehetőséget kapnak a diákok.
A nyári szünet nem a tanulásról szól, azonban, ha pótvizsgára kerül a sor, a gyereknek nyáron muszáj tanulnia, készülnie a pótvizsgára, csak így kezdheti meg a tovább haladást a következő évfolyamon.
Ma 16 éves korig tankötelesek a diákok Magyarországon, tehát ha még tanköteles, mindenképp ajánlott javító vizsgázni vagy pedig évet kell ismételnie, ha már nem tanköteles, akkor megteheti, de nem kötelezhető rá. A tankötelezettség annak a tanévnek a végéig tart, amelyben a tanuló a tizenhatodik életévét betölti.
Javítóvizsga letételére minden évben augusztus 21-31. közötti munkanapokon van lehetőség az iskola által megjelölt napokon. Az osztályozó vizsga, különbözeti vizsga, pótló és javítóvizsga minden tantárgy esetén írásbeli és szóbeli részből áll.
Mikor lesz hatékony egy pótvizsgára való felkészülés?
Ilyenkor nem csupán a tananyag elsajátítása a cél. De a bukás, szégyen okozta sérülések feldolgozása, az önbizalom növelése és a pótvizsgára való lelki felkészülés is.
Mit tehet a szülő?
Ha valamelyik tantárgy nehezebben megy, javítóvizsgát tesz vagy tett belőle a gyermekünk, akkor a következő tanévben érdemes korrepetálásra járnia, magántanárt keresnie, de a tanulásban a jó tanuló osztálytársak, barátnők, barátok segítségét is kérhetjük.
Ha pótvizsgázott a gyerek, akkor fontos önbizalmának erősítése, a helyzet lelki oldalának megvizsgálása, ha szükséges, szakember segítségét kérve.
A tanulás azonban nem feltétlen rontja el az egész nyarat, hiszen nem kell végig tanulni a vakációt, de lehet minden héten pár napot a tananyagra, leckére összpontosítani, tanulni, jegyzetelni, vázlatot készíteni, ismételni, hanganyagot megnézni, a világhálót segítségül hívni.
Ha sikerült a vizsga…
Az iskolai kereteken kívüli magántanár évközben segíthet a nehezebb tantárgyak elsajátításában és motiválhatja őt. Segítséget kérni soha nem szégyen, véleményem szerint kevés az a kisiskolás, akivel a szülőnek nem kell leülnie tanulni vagy az a kamasz, akinek nincs szüksége korrepetálásra, pláne, ha még továbbtanulás előtt is áll.
"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?
Egy nap az elhivatottságért – Július 1. az egészségügy dolgozóié

Semmelweis-nap – A magyar egészségügy ünnepe! Július 1-je minden évben különleges nap a magyar egészségügy számára: Semmelweis-nap, amelyen az egészségügyi dolgozókat ünnepeljük, és tisztelgünk munkájuk, elhivatottságuk és emberségük előtt.
Túl sok holmi, túl kevés tér. Így hat ránk az otthoni környezet

A legtöbb ember számára a lakása vagy a háza jelent valamilyen érzést, fogalmat. Helyszínek, tárgyak, kényelmi dolgok és a biztonság jelenhet meg a szemünk előtt. Ebben a cikkben arra keressük a választ, hogy hogyan és milyen szempontok szerint érdemes rendszerezni a dolgainkat, ha azt szeretnénk, hogy az otthonunkban töltött idő örömet hozzon az életünkbe.
A színek hatásai

A színeknek kiemelkedő szerepük van az életünkben. Kutatások szerint egyes érzelmek sokkal jobban társíthatók egy adott árnyalathoz, mint bármely másikhoz. Mivel a környezetünk képes befolyásolni a hangulatunkat is, így a színek pszichológiájának előnyeit a mindennapi életünkben is kamatoztathatjuk.
Online vagy offline? Digitális detox a nyaralás alatt

A telefonunk ma már a kezünk meghosszabbításává vált, a laptop pedig a virtuális kivetülésünk. Szinte észre sem vesszük, de folyamatosan online vagyunk, még akkor is, amikor épp pihennénk. Vajon szükségünk van digitális detoxra a nyaralás alatt, hogy feltöltődjünk és kikapcsolódjunk, vagy nincs akkora jelentősége?