Menü

Feladatok a sulikezdésig

Nem szeretnék „ünneprontó” lenni, de már elkezdhetjük visszaszámolni a napokat a szeptemberi iskolakezdésig. A szülők tudják jól, hogy rájuk addig még temérdek feladat vár, s nemcsak a tanszerlista miatt. Feladatok, amiket még tanévkezdés előtt intézzünk el.

Pár hét van szeptemberig, ideje van a tanszerlistán szereplő dolgok beszerzésének és néhány iskolakezdés előtti elintézendő feladatnak.

A hosszú nyári szünet vége felé augusztusban már a szülők gondolata a tanévkezdés körül forog. Szeptembertől ismét korábban szól az ébresztő, megint jön a mókuskerék, a suli, a szakkörök, az edzések és különórák, addig pedig még számos elintéznivalónk akad.

A tanszerlista sem rövid, (szerintem évről évre egyre hosszabb) a füzeteket, íróeszközöket mindenki igyekszik augusztus elején – közepén beszerezni. Én az orvosi vizsgálatokat, a nagyfiam allergiavizsgálatát, a középsőmnek a fogászatot és a négyévesemmel való védőnői látogatást is igyekszem még a szeptemberi „idegroham” elé helyezni és nyáron megoldani.

A fent említett dolgokon kívül ideje kiszemelni és beszerezni a multivitaminokat, immunerősítő étrendkiegészítőket, a tanulást megtámogató omega-3 vitamint és a vaspótlásról sem árt gondoskodni. Ha sportolnak a gyerekek jól jön a magnézium, az ovisoknak pedig a közösségbe való visszakerülés előtt nem árt egy kis immunerősítés, erről érdemes megkérdezni a gyerekorvosunkat.

Ismétlés, gyakorlás?

Szükséges, ha nem is sokat, de egy fél órát rászánni a tananyag átnézésére, pár mondatot írni a kisiskolásokkal, átnézni néhány matekpéldát.

Az olvasás gyakorlása sem árt, illetve, ha még elmaradtunk a nyári kötelezővel, villámgyorsan annak is neki lehet fogni.

Amennyiben nem túl lelkes a gyermek, természetesen olvashattunk közösen is vele: egy bekezdést ő, egy bekezdést mi.

Szinte mindig kérdeznek az iskolában a nyári szünidőről, lehet írni élménynaplót a nyári programokról, a nyaralás pillanatairól, a nagyszülőknél való nyaralásról.

Különórák? Ideje betervezni őket!

Ma már sok gyerek jár valamilyen fejlesztő foglalkozásra, edzésre, logopédushoz, TSMT tornára vagy más különféle foglalkozásokra. Érdemes már augusztusban jelezni az oktatónál, hogy szeretnénk ősztől beiratni hozzá a gyermeket, s összehangolni az órarendjével.

Az iskolapszichológus szerint fontos az arányok megtartása.

A gyermekek reggel 8-tól délután 16 óráig az iskolában tartózkodnak, így a különórákra csak az ezt követő időszakban kerülhet sor. Vegyük figyelembe, hogy a kisgyermekek figyelmi kapacitásának vannak korlátai, tehát nagyon fontos, hogy a szülő saját gyermeke egyéni teljesítőképességével tisztában legyen. Fontos, hogy ne legyen betáblázva a gyerek minden délutánja, jusson idő a szabad játékra is!

Végezetül pedig még annyit, hogy ha maradt még pár nap szabadságunk a hosszú nyári szünet végén, akkor érdemes két-három napot kivenni az iskolakezdés táján, hiszen még kipipálandó teendő a benti cipő, a tornacipő beszerzése és kétségem nincs afelől, hogy mindegyik gyermekem kinőtte a tavaly év végit.

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?

Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.

Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.

Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!