A kertészkedés jótékony hatásai
- Dátum: 2024.08.13., 21:21
- Majernyik Szilvia
- képek:pexels.com
- friss levegő, gyümölcs, hobbi, kertészkedés, kiskert, piac, stresszoldás, szellemi jólét, szorongás, testmozgás, zöldség
Aki rendelkezik kerttel az tudja, hogy a nyár az egyik legnehezebb időszak a hobbikertészeknek és a kerttulajdonosoknak, hiszen ilyenkor viszi el a legtöbb időnket ez az elfoglaltság. A nagy melegben a növényeknek nagyobb szüksége van a locsolásra, azonban, ha kellő mennyiségű csapadékot kapnak, akkor a fűnyírás gyakoriságával is számolnunk kell, amelyet ebben a hőségben a hátunk közepére sem kívánunk. Ezeket félretéve viszont rengeteg pozitív hatása lehet a kertészkedésnek, mind a testi és a lelki egészségünkre.
Nem elhanyagolható tény, hogy egy kert fenntartása megkívánja, hogy ezekben a termőképesebb évszakokban majdnem minden nap kimozduljunk a házból, és foglalkozzunk az általunk ültetett növényekkel. Ez is testmozgásnak számít, amivel még némi kalóriát is elégethetünk, ezen kívül pedig az esti, vagy a reggeli friss nyári levegő kellemesen hathat ránk egy meleg nap után. Köztudott, hogy érdemes minden nap legalább egy kevés időt a napon tölteni, hiszen a szervezetünkben így lesz megfelelő mennyiségű D-vitamin. Így akár kettő legyet üthetünk egy csapásra!
Egy palánta felnevelése, vagy különböző színes virágok ültetése ugyanolyan érzést vált ki bennünk, mint bármilyen más kreatív tevékenység, például a festés vagy a barkácsolás. Egy kiskertnyi növény életben tartása és gondozása adhat egy olyan célt számunkra, ami kiránthat a nehéz, esetleg kissé depresszív hétköznapokból. Ezen kívül kiváló elfoglaltság lehet akár családosok számára is, hiszen a gyerekek is örömüket lelhetik abban, hogyha elültetnek egy virágot, vagy elvetnek magokat és láthatják, hogyan kel ki és fejlődik az idő során.
Aki belevágott abba, hogy ne csak dísznövényeket, hanem különböző szezonális zöldségeket, esetleg gyümölcsöket termesszen a kertjében, az még több pozitívumban részesülhet. Egyrészt a munkának szó szerint gyümölcse van, és minden esetben megmelengeti a szívünket, ha a kis konyhakertben termesztett paprikát, hagymát, vagy esetleg a gyümölcsfáról leszedett almát használhatjuk fel az aznapi ebédhez. Azon kívül, hogy jó érzéssel tölt el bennünket, abban is biztosak lehetünk, hogy vegyszermentes a termés, tehát ennél jobban bio terméket sehol nem találhatunk. Akár a szociális életünket is fellendítheti, hiszen, hogyha túl sok a termés számunkra, akkor feltehetjük különböző online csoportokba, hogy elszeretnénk adni a többletet, vagy akár a helyi piacra is kimehetünk árulni, ahol könnyen lehet kapcsolati tőkét építeni a tapasztaltabb kistermelőkkel.
Azzal sincs probléma, hogyha nem szeretnénk ennyire komolyan foglalkozni a kerttel, mindenki saját maga látja, hogy mekkora terület beültetése fér bele a mindennapjaiba. Érdemes azonban figyelembe venni, hogy a kerttel való munka, és a színes virágok látványa csökkenti a stresszt, és dopamint szabadíthat fel az agyban. Az ezzel járó feladatokba könnyen bele lehet feledkezni, így a szorongásunk is enyhülhet, és kicsit visszakerülhetünk a valóságba, illetve a munkai fizikai mibenléte miatt még az alvás is egyszerűbben mehet azok számára, akiknek ezzel problémája szokott lenni.
Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?
A helyes kommunikàció egy pàrkapcsolatban

A kapcsolati kommunikáció minősége valóban döntő szerepet játszik a párkapcsolatok elégedettségében és tartósságában. Az érzelmeink, szükségleteink és vágyaink kifejezése lehetővé teszi, hogy mélyebb kapcsolatokat alakítsunk ki partnerünkkel. A hatékony kommunikáció nemcsak a verbális megnyilvánulásokat foglalja magában, hanem a nonverbális jeleket és a hallgatás képességét is.
Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.
Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?
Mindig mindig mindig kössük be a gyereket (is) az autóban!

Még mindig sokan nem kötik be a gyereküket az autóban. Háromgyerekes anyaként pontosan tisztában vagyok vele, mekkora macera több gyereket is ki-be kötözni a kocsiban, de bármilyen fáradságos is a művelet, mindig gondoljunk arra, hogy az életét menthetjük meg.