Menü

Ezeket a vitaminokat tilos kávéval bevenni!

Semmi gond a teával, a kávéval vagy az étrendkiegészítőkkel, legalábbis külön-külön. A gond akkor van, amikor a reggeli tea, vagy kávé mellett vesszük be a vitaminjainkat, ez ugyanis egyáltalán nem jó ötlet.

A reggel többnyire egy forró csésze tea vagy kávé társaságában indul. Sokan ilyenkor veszik be napi vitaminkiegészítőiket is, hiszen egyszerű a kedvenc italunkkal lenyelni őket. Azonban, ha kávéval, teával veszünk be egy vitamint, nagyban befolyásolhatja annak felszívódását.

A koffein jótékony hatásait régóta ismerjük, van egy kevésbé ismert oldala is: bizonyos vitaminok és ásványi anyagok esetében gátolhatja azok megfelelő felszívódását, nézzük melyek ezek!

A vas például ide sorolható, ugyanis a koffein gátolhatja a vas felszívódását. Tanulmányok kimutatták, hogy a kávé és a tea fogyasztása gátolhatja az ételekből származó vas felszívódását is, ezért, ha vérszegénységgel küzdünk vagy babát várunk, akkor erre figyelnünk kell.

Mi a helyzet a koffeinmentes italokkal?

Sajnos a koffeinmentes tea vagy kávé sem jelent megoldást, mivel a polifenolok továbbra is jelen vannak.

Mi a helyzet a D-vitamin esetében?

A tudósok felfedezték, hogy a koffein csökkenti a D-vitamin receptorok kifejeződését, ami alacsonyabb szinteket eredményez azoknál, akik több koffeint fogyasztanak – így a szakemberek nem javasolják a D-vitamint teával, kávéval együtt fogyasztani.

A C-vitamin, B-vitaminok, magnézium és kálium sem „barátja” a koffeines, forró italoknak.

A C-vitaminnak számtalan jótékony hatása van. Bár nagyon különböző funkcióik vannak, a B-vitaminok és a C-vitamin vízben oldódó vitaminok, ami azt jelenti, hogy a szervezet nem tudja tárolni őket, így könnyen elvesznek a vizelet útján. Mivel a koffein vízhajtó tulajdonságokkal bír, így bizonyos vitaminok és ásványi anyagok nem szívódnak fel olyan jól, mielőtt kiürülnek.

A kávéban és a teában található csersav pedig csökkenti például a B1-vitamin felszívódását.

Hogyan és mivel vegyük be a vitaminokat?

Legjobb, ha egy pohár vízzel tesszük ezt és ezzel vesszük be a táplálékkiegészítőket.

Ha ragaszkodunk a reggeli kávéhoz, akkor 30 percet várjunk a koffein előtt vagy után, ám fontos megjegyezni, hogy a vas esetében ez nem elegendő. A vas esetében egy-két órás szünetet tartsunk a vaspótlók és a kávé vagy tea között, hogy ne akadályozzuk azok felszívódását!

Tudni érdemes azt is, hogy vannak hőérzékeny vitaminok.

A C-vitamin köztudottan hőérzékeny, 40 fokon lebomlik. Érdemes megvárni, hogy a tea kihűljön annyira, hogy ne vesszen kárba az értékes hatóanyag.

A szervezetünkbe kerülő tápanyagok folyamatosan kölcsönhatásban állnak egymással, így a rendszeres alkoholfogyasztás vagy a dohányzás, teázás, kávézás jelentősen gátolja több vitamin hasznosulását.

Sok magnéziumot tartalmazó ételeink

Tudjuk, hogy magnézium nélkül nem tudunk élni, hiányát ételekkel is tudjuk pótolni. Nézzük, hogy mik ezek.

Színkavalkád a tányéron

Elsőre nem is gondolnánk, hogy a hozzávalók és az ételünk színei befolyásoló tényezők lehetnek abban, hogy mit fogyasztunk el szívesen, pedig ez pontosan így van. Minden főbb színhez tartozik egy étkezés szempontjából fontos jelentés.

A sok sófogyasztás következményei

A sófogyasztás mértéke valóban jelentős hatással van az egészségünkre, és érdemes komolyan venni a sóbevitel csökkentésére vonatkozó ajánlásokat. Az alábbiakban összefoglalom a túlzott sófogyasztás következményeit, valamint néhány javaslatot adok a sóbevitel csökkentésére.

Pizza kisokos: ismerd meg a pizzák különböző fajtáit

Élsz-halsz a pizzáért, legszívesebben minden nap rendelnél belőle? Úgy érezhetjük, hogy már minden példányt is kóstoltunk a világon, de legalább a városban, ahol élünk. Holott egyáltalán nem biztos, hogy így van. Az alábbi cikkben azt nézzük meg, hogy milyen típusai léteznek a különböző pizzatésztáknak szerte a világon.

Mivel helyettesítsük a cukrot?

A legtöbb fogyókúra és diéta ajánlja, hogy a lehető legkevesebb cukrot fogyasszuk, ha szeretnénk elérni a kívánt hatást. Milyen alternatívák vannak azonban arra, hogy élvezhessük az édes ízeket, de ne is legyen káros számunkra?