A batikolás új divatja
- Dátum: 2024.08.08., 07:31
- Szabó Máté
- képek:pexels.com
- batikolás, divat, egyedi, festés, nadrág, ruha, trendi
A batikolás egy izgalmas ruhafestési technika, amivel foltos, csíkos, színátmenetes mintákat tudunk létrehozni. Az alkotás öröme mellett, saját készítésű, teljesen egyedi darabokkal frissíthetjük ruhatárunkat. Azok az idők, amikor a színes szerelést a hippi közösség felismerhető elemeként tekintették, rég elmúltak, és ez az eredeti technika újra divatba jött. Legyen póló, pulóver, táska, vagy akár lakástextil ezzel a ruhafestő technikával garantáltan egyedi darabok készülnek.
Kevéssé ismert tény, hogy a batikolás története az időszámításunk előtti 4. századra nyúlik vissza, és az ókori Egyiptomból ered. A legnagyobb előny, amire a technika büszke lehet, a 100%-os eredetiség és a minta megismételhetetlensége. A 20. század folyamán pedig a színes ruházat egybeforrt a hippi kultúrával. Ráadásul ez egy nagyon egyszerű módszer is, és szinte mindenki saját otthona kényelmében tudja végezni a folyamatot.
Hogyan kezdjünk hozzá?
Az első kérdés, hogy mit szeretnénk batikolni? Fontos, hogy természetes anyagot (pamut, len vagy kender vászon, selyem, stb…) válasszunk, ugyanis a műszálas, vagy kevert szálas ruhákat kevésbé, vagy egyáltalán nem fogja be a festék. Ráadásul különböző alapanyagok használatakor más szín hatást érhetsz el. Például egy közös társaság, vagy családi póló batikolása esetében, más mennyiségű festékre is lesz szükség. Más mennyiség kell 1-2 db póló festéséhez, mint mondjuk egy pulóver, nadrág befestéséhez. Átlagosan 250 g anyaghoz 10 g festékre van szükség, viszont ez nagyon függ attól is, hogy mennyire festjük be a ruhánkat.
Előkészületek - A főzős/forró módszer
Attól függően, hogy milyen eljárással szeretnél batikolni, kicsit más előkészületre és eszközökre lesz szükséged. A festés előtt mindig elő kell készíteni a helyszínt. Letakarjuk fóliával az asztalt, elpakolunk a környékről mindent, nehogy véletlenül kifröccsenjen a festék valamire. Fontos, hogy használjunk gumikesztyűt, ugyanis a festékek könnyen befogják a bőrt. Vigyázzunk a rajtunk lévő felsőre is, ha nincs kötényünk vegyünk fel egy régi pólót, aminek már nem árthat az új szín. A festeni kívánt ruhát először mossuk ki. Ha új a textil ezzel beavatod az anyagot és eltűnnek a lehetséges szennyeződések is. A festék nem fogja eltüntetni a makacs foltokat, így ha egy régi kávéfoltos pólót szeretnél újraéleszteni, jobb ha belekomponálod a mintába, valamint forró batikolás előtt mindig sima vízben mossuk ki a ruhákat. Legyen nedves a textil, mivel csak így fogja be igazán a szövetet a festék.
A klasszikus festési eljárás főzve történik, forró vízben, forró festékkel, ugyanis a pigmentek hő hatására szívódnak a szálak közé. Szükségünk lesz egy nagyobb edényre és egy fakanálra amit a ruhafestési eszköztár oltárán feláldozunk. Kikeverjük a festék oldatot a csomagoláson feltüntetett útmutatás szerint és annyi forró vizet öntünk hozzá, hogy ellepje a textileket. Egy órán át lassú tűzön “főzzük” az összecsavart, hajtogatott, összegumizott ruhákat. Néha megforgatjuk, hogy minden oldalról jól érje a főzet. A festékléből kiemelve, hagyjuk kicsit kihűlni, majd 5-6 óra múlva hideg vízzel átmossuk.
Hideg batikolás
A hideg batikolás lényege, hogy a kifőzött, hajtogatott, kötözött anyagot meglocsoljuk az előre kikevert festékkel. Ilyenkor a ruhát forró vízben áztatjuk 10-15 percig, majd a csuromvizes anyagból kicsavarjuk a vizet, és az érdemi munka a nedves textíliával kezdődik. A festék felvitelekor szükségünk lesz műanyag flakonokra, aminek csőrös kupakja van (mint a hajfestős flakonok), és amivel viszonylag egyenletesen fel lehet vinni a színeket. Itt igazán fontos, hogy a munkafelület védve legyen, ugyanis a festék ilyenkor szanaszét folyik, így érdemes inkább a szabadban dolgozni. Ha lehetőség van rá, szükségünk van egy rácsra, amire rátehetjük a ruhát, így az nem érintkezik a lecsepegő festékkel, ha erre nincs lehetőség, akkor a pólónk színesebb lesz. Végül a befestett anyagot egy zacskóba légmentesen lezárjuk, és dunsztoljuk 6-8 órát.
“A tartósítás”
A tartós batikolás főbb tényezői: a festés folyamata, a festési idő hossza és a fixálás. A befestett ruha fixálása ecetes lébe áztatással történik, vagy a nedves, befestett öltözéket egy zacskóban kell hagyni kihűlni 5-6 órára. Az első hideg vizes mosás nagyon fontos, amikor a rengeteg felesleges festéket kimossuk. Majd még 2-3 alkalommal érdemes inkább kézzel kimosni, hogy ne fogjon össze semmilyen más ruhát. Ezután a batikolt anyag mosása ugyanúgy zajlik mint más ruháké, 40 Celsius foknál melegebb mosás nem ajánlott, és összességében létrehoztunk egy új szerelést, amely első alkalommal biztosan egyedinek hat.
Az összeköltözés pszichológiája
Manapság egyre több fiatal pár kezdi közös életét összeköltözéssel a házasságot megelőzően, vagy azt helyettesítve. Felmerül a kérdés: az elköteleződés szempontjából vajon mennyiben más az összeköltözés, mint a házasság?
Szelfiturizmus?
Nem olyan rég olvastam, hogy szelfigátló paravánt húztak fel egy alpesi faluban, azóta pedig újabb és újabb települések elégelték meg a szelfituristákat.
Egy könyv jogainak védelme
Írtam egy könyvet, egy tudományos munkát, egy online cikket. Hogyan védjük meg az ötleteinket, és a szellemi jogainkat? Nem fogják ellopni az ötletemet? Mit tegyek, ha lemásolják a blogbejegyzésemet, kölcsönveszik az írásaim egy részét? Egyáltalán minek mekkora a súlya, a lopás az lopás, vagy nyilván egy cikk, nem egy kategóriába esik egy könyvvel? Ebben az írásban ezekre a kérdésekre kaphatunk válaszokat.
Elektromos vagy benzines motorkerékpár?
Miért érdemes elektromos motorkerékpárt venni benzines helyett? Ez egy nagyon aktuális kérdés lehet a mindennapi közlekedésben résztvevőknek, és a felnövekvő generációnak is. Az új motorosokat nem kötik a beégett motoros előítéletek, mint a kötelező nagy köbcenti, a nagy hang, a sok lóerő, mert attól vagyok igazi férfi, stb… Ők nyitottabbak az új technológia előnyeire, és szép lassan mindenkire hat az elektromos forradalom.
Hogyan szokjunk le a körömrágásról?
Bizony nagyon nehéz leszokni a körömrágásról, hiszen ez is egy függőség. Az még nem elég, hogy eldöntjük, leszokunk róla, meg is kell tenni az első lépéseket. Mi válthatja ki ezt és milyen módszerek segíthetnek a leszokásban?