Menü

Vashiány kezelése természetes módszerekkel

A vashiány még ma is népbetegségnek számít, a fejlett országokban az emberek 60-80 százalékát érinti legalább egyszer élete során. Igyekeztünk összegyűjteni, hogy milyen okok állhatnak a hátterében, mit tehetünk a megelőzés érdekében és hogyan kezelhető természetes módszerekkel?

Egy átlagos felnőtt szervezet 2,5-5 gramm vasat tartalmaz. A vas feladatai közé tartozik egyebek mellett az oxigén és a szén-dioxid szállítása, a hemoglobin és a mioglobin szintézise, ezenkívül hat az enzimek működésére is.

Vashiányról akkor beszélhetünk, amikor a szervezetben alacsony a vas szintje. A vas esszenciális, azaz létfontosságú elem, és mivel a szervezet nem tudja előállítani, így kívülről kell bevinni. Ennek legegyszerűbb módja a táplálkozás során történő bevitel, természetes módszerrel. Kiváló vasforrások például a vörös húsok, a halak, a tojássárgája, de sok található ebből a fontos nyomelemből a hüvelyesekben, a zöld leveles zöldségekben, a szójában, illetve egyes magvakban, diófélékben is.

Milyen tüneteket okozhat a vas hiánya?

Az enyhe vashiány jellemzően nem okoz tüneteket, súlyosabb esetekben azonban olyan panaszok jelentkezhetnek, mint a fertőzésekre való fogékonyság, a fáradékonyság, az energiaszegénység, a hajhullás, a légszomj, a sápadt bőr, a nyelési nehézség vagy a puha, törékeny körmök. Amennyiben hosszú távon elégtelen a szervezet vasellátottsága, vashiányos vérszegénység alakulhat ki, mely komoly szövődményekkel járhat, például szívproblémákkal, várandósoknál koraszülés esélyével, gyerekeknél pedig a növekedésre, fejlődésre hat negatívan.

Mi okoz vashiányt?

A vashiány lehetséges okai közt említhető, ha a normálisnál több vasat veszítünk, vagy nem megfelelően tud felszívódni, esetleg megnő a szervezet vasigénye, vagy a szükségesnél kevesebb vasat viszünk be. Nőknél a menstruáció miatt gyakoribb a vashiány, valamint a gyulladásos bélbetegségek is okozhatnak ilyet.

Sok esetben a vashiány oka az étrendünkben keresendő. Ha valaki valamilyen speciális étrendet tart, fokozottan veszélyeztetett a vashiány kialakulására. Végül, de nem utolsósorban a túl gyakori véradás is vezethet vashiányhoz, ha kimeríti a vaskészleteket.

Mikor állhat megnövekedett vasigény a vashiány mögött?

Bizonyos életszakaszokban – pl. terhesség során, kisgyermekeknél és serdülőkorban - több vasra van szüksége a szervezetnek a növekedéshez, fejlődéshez, de tartós és erőteljes fizikai megterhelés miatt, például sportolóknál is megnövekszik a vasigény.

Mint mindenben itt is a legjobb taktika a megelőzés. Életmódbeli tényezők megváltoztatásával, vastartalmú étrend-kiegészítők vagy vaspótló gyógyszer szedésével, megfelelő étrenddel ez a betegség is megelőzhető.

A hemokromatózisnál kerülendő élelmiszerek

A hemokromatózis egy olyan genetikai állapot, amely miatt a szervezet túl sok vasat halmoz fel. Ezért fontos a diéta során figyelni arra, hogy mely élelmiszereket kerüljük el, és melyeket ajánlott fogyasztani.

Egy jó fürdő csodákra képes

Egy jó meleg fürdő hatékonyan enyhítheti a stresszt, nyugtatja a fájó izmokat és felkészíti a testet a pihentető éjszakai alvásra. A meleg fürdőnek számos egészségügyi előnye ismert.

Újraélesztés felnőtteknél – gyerekeknél

Az elsősegélynyújtás életeket menthet, ezért a vizsgán is komolyan veszik, hogy mennyire sajátítottuk el a segítségnyújtás szabályait, azonban az újraélesztés technikáját nem csak a vizsgára készülőknek érdemes elsajátítani.

Minden, amit a másnaposságról tudni kell

Aki fogyasztott már alkoholt, általában életében legalább egyszer megtapasztalta már a másnaposságot. De hogy pontosan mi is okozza a kellemetlen tüneteket, és miként lehet ezt megelőzni, vagy legalábbis mérsékelni, azt sokan nem tudják. Ennek járunk most utána!

A kék fény hatása az alvásra

Sokszor tapasztalhatjuk azt, hogy látszólag indok nélkül nehézséget okozhat számunkra az alvás, azonban ennek hátterében sokszor, az életünkbe már szervesen beépült telefont – és számítógéphasználat állhat. A tettes a kék fény, amely megbolygatja a szervezetünk bioritmusát.