Vashiány kezelése természetes módszerekkel
- Dátum: 2024.08.07., 04:30
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- életkor, enyhe, fizikai megterhelés, igény, megelőzés, módszer, nyomelem, súlyos, szövődmények, táplálkozás, természetes, tünetek, várandósság, vashiány
A vashiány még ma is népbetegségnek számít, a fejlett országokban az emberek 60-80 százalékát érinti legalább egyszer élete során. Igyekeztünk összegyűjteni, hogy milyen okok állhatnak a hátterében, mit tehetünk a megelőzés érdekében és hogyan kezelhető természetes módszerekkel?
Egy átlagos felnőtt szervezet 2,5-5 gramm vasat tartalmaz. A vas feladatai közé tartozik egyebek mellett az oxigén és a szén-dioxid szállítása, a hemoglobin és a mioglobin szintézise, ezenkívül hat az enzimek működésére is.
Vashiányról akkor beszélhetünk, amikor a szervezetben alacsony a vas szintje. A vas esszenciális, azaz létfontosságú elem, és mivel a szervezet nem tudja előállítani, így kívülről kell bevinni. Ennek legegyszerűbb módja a táplálkozás során történő bevitel, természetes módszerrel. Kiváló vasforrások például a vörös húsok, a halak, a tojássárgája, de sok található ebből a fontos nyomelemből a hüvelyesekben, a zöld leveles zöldségekben, a szójában, illetve egyes magvakban, diófélékben is.
Milyen tüneteket okozhat a vas hiánya?
Az enyhe vashiány jellemzően nem okoz tüneteket, súlyosabb esetekben azonban olyan panaszok jelentkezhetnek, mint a fertőzésekre való fogékonyság, a fáradékonyság, az energiaszegénység, a hajhullás, a légszomj, a sápadt bőr, a nyelési nehézség vagy a puha, törékeny körmök. Amennyiben hosszú távon elégtelen a szervezet vasellátottsága, vashiányos vérszegénység alakulhat ki, mely komoly szövődményekkel járhat, például szívproblémákkal, várandósoknál koraszülés esélyével, gyerekeknél pedig a növekedésre, fejlődésre hat negatívan.
Mi okoz vashiányt?
A vashiány lehetséges okai közt említhető, ha a normálisnál több vasat veszítünk, vagy nem megfelelően tud felszívódni, esetleg megnő a szervezet vasigénye, vagy a szükségesnél kevesebb vasat viszünk be. Nőknél a menstruáció miatt gyakoribb a vashiány, valamint a gyulladásos bélbetegségek is okozhatnak ilyet.
Sok esetben a vashiány oka az étrendünkben keresendő. Ha valaki valamilyen speciális étrendet tart, fokozottan veszélyeztetett a vashiány kialakulására. Végül, de nem utolsósorban a túl gyakori véradás is vezethet vashiányhoz, ha kimeríti a vaskészleteket.
Mikor állhat megnövekedett vasigény a vashiány mögött?
Bizonyos életszakaszokban – pl. terhesség során, kisgyermekeknél és serdülőkorban - több vasra van szüksége a szervezetnek a növekedéshez, fejlődéshez, de tartós és erőteljes fizikai megterhelés miatt, például sportolóknál is megnövekszik a vasigény.
Mint mindenben itt is a legjobb taktika a megelőzés. Életmódbeli tényezők megváltoztatásával, vastartalmú étrend-kiegészítők vagy vaspótló gyógyszer szedésével, megfelelő étrenddel ez a betegség is megelőzhető.
Milyen előnyei vannak a fogászati koronáknak?
A fogászati koronák már régóta népszerű megoldásnak számítanak a természetes fogak helyreállítására. Mikor használhatóak ezek a fogpótlások, és mi mindenben segítik a pácienseket?
Most akkor mennyi az annyi?
Számtalan cikk és tanulmány látott már napvilágot a koffeinfogyasztással kapcsolatban. Utánanéztünk, mennyi a biztonságosan elfogyasztható napi koffeinmennyiség.
Meta cím: Most akkor mennyi az annyi?
Az érzékeny bőr okai
Az érzékeny és reaktív bőrt kellemetlen érzések - bizsergés, feszülő érzet, viszketés vagy égő érzet - jellemzik, amelyek néha szárazsággal és bőrpírral is együtt járnak. Bármilyen bőrtípus, legyen az száraz, zsíros vagy kombinált, érzékennyé válhat. Az érzékeny bőrre jellemző tünetek folyamatosan jelentkezhetnek, vagy bizonyos belső és külső tényezők is előidézhetik.
Az alacsony transzferrin szaturáció negatív hatásai
A transzferin szaturáció (TSAT) egy laboratóriumi vizsgálat, amely a szervezetben lévő vas szállításáért felelős fehérje, a transzferin telítettségének mértékét jelzi. A transzferin szaturáció százalékos arányban fejezi ki azt, hogy a transzferin hány százaléka van vasat tartalmazó állapotban.
A trombocitapénia tünetei
A trombocitopénia olyan állapot, amikor a vérben a vérlemezkék (trombociták) száma alacsonyabb, mint a normálértéke. A vérlemezkék fontos szerepet játszanak a vér koagulációs folyamataiban, vagyis a véralvadásban. Amikor egy ér sérül, a vérlemezkék összetapadnak és aktiválódnak, hogy megállítsák a vérzést.