Verbális kommunikáció fontossága
- Dátum: 2024.07.31., 07:42
- Majernyik Szilvia
- képek:pexels.com
- barátság, beszélgetés, mentális egészség, nyár, önfejlesztés, önismeret, párkapcsolat, pszichológia, szavak, verbális kommunikáció
A 21. században, ahol a legtöbben már valamelyik üzenetküldő applikáción beszélgetnek legtöbbet szeretteikkel és ismerőseikkel, fontos lehet tudatosítani magunkban, hogy mennyi pozitív hatása van a szemtől szembeni kommunikációnak. Többek között ez azért lehet aktuális számunkra jelenleg, hiszen nyáron nehezebben mozgósítjuk magunkat a hőség miatt, és hogyha még oktatási intézménybe járunk, akkor megszűnik a közös pont a nyári szünetre, emiatt pedig hajlamosak lehetünk elhanyagolni az emberi kapcsolatainkat, és elmagányosodni.
A chat alkalmazások azt az illúziót adhatják számunkra, hogy állandóan kapcsolatba vagyunk az ismerőseinkkel, azonban ez egy sokkal egysíkúbb kommunikációs forma, és a mentális egészségre sincsen annyira jó hatással, mint a beszélgetés. Ha valamifajta nehézséggel vagy stresszhelyzettel kell szembenéznünk az életünkben, akkor bizonyítottan segít, ha ezeket a felmerülő problémákat megosztjuk egy ismerősünkkel. Az érzelmek kibeszélése segít összegezni a gondolatokat, és ezáltal könnyebben realizáljuk a pontos érzést, illetve könnyen elkerülhetjük a probléma túlgondolását.
A párkapcsolatokban is fontos szerepe van a kommunikációnak, hiszen sok esetben ez játszik kulcsszerepet abban, hogy a két fél egymásra találjon, illetve a beszélgetés átláthatóságot visz a kapcsolatunkba, és a bizalom is sokszor ezen alapul. Bár mostanság igazán elterjedtek már a különböző társkereső oldalak és alkalmazások, nem véletlen, hogy ott is minél hamarabb szeretnénk személyes találkozót összehozni, hiszen lehet valaki akármilyen szofisztikált írásos üzenetben, a valódi kommunikációja határozza meg azt, hogy el tudjuk-e képzelni magunkat az illetővel.
A szegényes kommunikáció és a titkolózás azonban, egy egyébként stabil párkapcsolatot is meg tud rengetni, hiszen, ha úgy érezzük a párunk nem bízik meg bennünk, esetlegesen nem elég kielégítőek a társalgások egymás között, az könnyen az intimitás és a bizalom rovására is mehet. Fontos, hogy ne csak üzenetek formájában fejezzük ki aggódásunkat vagy érdeklődésünket a partnerünk iránt, hiszen sokkal bensőségesebb reggel néhány szót váltani, vagy este egy kellemes vacsora mellett megbeszélni az aznapi történéseket. Ha egész nap azzal vagyunk elfoglalva, hogy tudósítsunk a napunk minden egyes pontjáról chaten, könnyen megeshet, hogy a nap végére ugyanolyan feszültek maradunk, és a beszélgetéseink is szegényesebbek lesznek.
Bármilyen emberi kapcsolatról legyen szó, próbáljunk arra törekedni, hogy minél pontosabban és tisztábban lekommunikáljuk mire van szükségünk, mit várunk el az adott kapcsolattól, de ne felejtsük el a pozitív dolgokat is megemlíteni, hiszen nem akarjuk, hogy a párunk úgy érezze állandó nyomás alá van helyezve. Amennyiben úgy érezzük, hogy nem tudunk kellően megnyílni, lehet, hogy érdemes lehet ellátogatni egy szakemberhez, hiszen a pszichológusok is sokszor olyan módszerekkel dolgoznak, ami a verbális kommunikáción alapszik! Figyeljünk oda egymásra, és néha gondoljunk bele mennyire jó érzés egy hűs ital mellett szemtől szembe néhány szót váltani azokkal, akiket szeretünk!
Tanulható a pozitív gondolkodás?

A boldogságkeresés napjaink egyik legaktuálisabb témája, a pozitív pszichológia irányzata tudományos módszereket alkalmazva foglalkozik az elégedettség témakörével. Vajon tanulható a pozitív gondolkodás és ezáltal a boldogság?
Probiotikum, higiénia, és tudatosság a nyugodt utazásért

Napsütés, tengerpart, finom ételek – a nyaralás sokak számára a kikapcsolódás csúcspontja. Ám az élményt könnyen beárnyékolhatja egy kellemetlen gyomorrontás vagy hasmenés. Szerencsére némi tudatossággal megelőzhetjük, hogy a pihenés napjait a mosdóban töltsük.
Zero waste: törekvés egy tisztább jövő felé

A modern világ elképesztő ütemű fejlődése és a fogyasztási szokásai hatalmas mennyiségű hulladékot termelnek. Szinte mindent eláraszt a szemét: a rengeteg visszamaradt PET-palack, a fesztiválok után maradó szeméthegyek éppen csak a felszínét mutatják egy mélyen gyökerező problémának. Túlzó vásárlási szokások, élelmiszer felhalmozás, a termelés határainak figyelmen kívül hagyása – ezek mind olyan jelenségek, amiket tudatossággal el lehetne kerülni.
„A sport öröklődik – De nem a génjeinkben, hanem a példánkban”

Sportos szülők, sportos gyerekek, avagy hogyan adjunk át egészséges szokásokat a következő generációnak?
Nyári táborok: megoldás a szülőknek, élmény a gyerekeknek

A nyári szünet közeledtével sok szülő szembesül az évről évre visszatérő kérdéssel: hogyan oldják meg gyermekeik felügyeletét, miközben ők dolgoznak? A nyári táborok nemcsak praktikus segítséget jelentenek, hanem felejthetetlen élményeket is kínálnak a gyerekeknek.