Kneipp-ösvény
- Dátum: 2024.07.29., 05:20
- Erdős Dorka
- képek:pexels.com
- idegrendszer, Kneipp, reflexpont, vérkeringés
A mezítláb járásról régóta tudjuk, hogy jótékony hatással van szervezetünkre, erre épül a Kneipp-ösvény hatásmechanizmusa is.
A Kneipp-ösvény Sebastian Kneipp német katolikus pap természetgyógyászati tevékenységéhez köthető. Ő volt az, aki kikísérletezte a vízkúra hatékonyságát, melynél a víz különböző hőfokai által kifejtett gyógyhatását vizsgálta az emberi testre. Ezek a kezelések a bőrön keresztül az idegrendszerre gyakorolnak jótékony hatást. A terápia alkalmazásakor összhangba kerül a szív, a vérkeringés, az emésztés és a légzés működése.
Kneipp nevéhez nem csak a vízkúra, hanem a mezítlábas ösvény használata is kötődik. A talpban minden felületen találhatunk egy reflexpontot vagy reflexzónát, melynek ingerlésével reakciót válthatunk ki az adott területhez tartozó szervnél. A séta lényege, hogy különböző struktúrájú és méretű természetes dolgokon kell cipő nélkül járni. Lehet ez háncsa, aprós szemű kavics, fenyőtoboz, vagy zúzott kő is egymás után. Ezek a természetben megtalálható tárgyak stimulálják a talp reflexpontjait.
Olyasmit kell elképzelni, mintha egy jó talpmasszázsra feküdnénk be, csak eközben mozgunk a természetben, ahol friss levegő és napfény is ér minket. A mezítláb járkálás segít a lúdtalp kezelésében, fokozza a vérkeringést, ezáltal az anyagcserét és az emésztést is. Bizonyított tény, hogy az ereknek is segít, hiszen segít megelőzni a visszerek kialakulását. Erősíti a talp és a lábak izmait, fejleszti az egyensúlyérzéket és segít erősíteni a vázizmokat is, ami a gerincferdülések kezelésében roppant jó kiegészítő terápia lehet. Mivel fokozza a vér keringését, a migrénes fejfájással küzdőknek is segítséget nyújthat.
A Kneipp-ösvény azért is nagyon klassz dolog, mert minden korosztály számára elérhető és ajánlott a használata. Magyarországon, több helyen is megtalálható a természetben és ingyenesen is látogatható, például Mencshelyen, Dombóváron, Balatongyörökön és Eplényben is. Otthonunkban is könnyedén elkészíthető, de akár egy óvoda, vagy iskola udvarára is behelyezhető. A gyerekeknek kimondottan javasolt a használata, mivel lábboltozatuk még nem fejlett.
Amennyiben úgy döntünk, hogy szeretnénk ilyet készíteni, akkor oda kell figyelnünk arra, hogy soha ne tegyünk bele éles darabokat, melyek sérülést okozhatnak. Az ösvény részei ne legyenek túl hosszúak, két-három lépésnyi pont elég egy-egy anyagból. Legyen kerete, ami egyben tartja a felhasznált anyagokat és a sorba rakjunk homokos részt is, hogy menet közben kicsit megpihenhessen a talp. Lehetünk kreatívak az anyagokat illetően, keressünk farönköt, tobozt, homokot, mohát, köveket és készítsünk erős keretet mindezeknek.
A Kneipp-ösvény egy ingyenesen, a természetben elérhető, de akár otthon is elkészíthető gyalogút, mely segíthet izmaink erősítésében és vérkeringésünk javításában.
Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.
Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?
A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.
A bőrviszketés okai

A viszketés különféle okokból jelentkezhet, és fontos megérteni, hogy egyes esetekben komolyabb egészségügyi problémákra is utalhat. Az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb kiváltó okokat és azok lehetséges következményeit.
Mit tudsz a vérszegénységről?

Sokat halljuk, hogy a vérszegénység jele a sápadtság, de nem csak erről ismerhetjük fel, pedig fontos a korai felismerés.