Menü

Hogyan szabaduljunk meg a tyúkszemtől?

Ha esetleg valaki olyan szerencsés lenne, hogy nem tudja mi a tyúkszem, akkor röviden vázolva: a lábon képződött, elszarusodott, fájdalmas kinövés. Ez a vírusos betegség mielőbbi megoldást igényel.

A tyúkszem a bőr folyamatos nyomása következtében alakul ki, jellemzően a lábujjak tetején és oldalán, valamint a lábfejen és a talpon. A tyúkszem a legtöbbször kemény és száraz, fokozottan elszarusodott terület.

A tyúkszem előfordulása leggyakrabban vírusos, ez inkább a gyerekekre, fiatalokra jellemző, míg az ortopédiai okok miatt kialakult bőrkeményedések, kinövések inkább az idősebbeket érintik.

Honnan tudjuk, hogy tyúkszemről beszélünk?

Ha a talpon van és fájdalmas bőrkinövés, melynek mérete néhány millimétertől egy centiig terjedhet, akkor valószínűleg tyúkszemről van szó.

Az első lépés, hogy állapítsuk meg, nem szemölcsről van szó. A két elváltozás között az a közös, hogy mindkét esetben a bőr megvastagszik, valamint szorítást, nyomást váltanak ki. A tyúkszem kezelése különösen fontos, ha túlsúlytól, illetve cukorbetegségtől szenvedünk, ugyanis ezekben az esetekben a beteg terület akár el is fekélyesedhet.

Mitől alakul ki ez a betegség?

Fontos elsőként megállapítani, hogy mi okozta a betegséget, utána lehet megkezdeni a gyógyítását. Lehet ortopédiai probléma, akkor okozhatja lúdtalp, vagy harántsüllyedés, kereshetjük az okot a nem megfelelő lábbeliben is.

Ha a tyúkszem okozója vírus, a megoldást vírusellenes szerek alkalmazásában kell keresni, ha pedig ez sem oldja meg a problémát, akkor sebésszel kell konzultálni a továbbiakról.

Sok egészségügyi probléma is kedvez a tyúkszemek kialakulásának, ilyen többek közt a cukorbetegség / diabétesz, vagy az érelmeszesedés.

Milyen házi praktikákat vethetünk be a gyógyulás érdekében?

Érdemes a lábfejet alaposan kiáztatni és reszelővel az elhalt hámréteget lekaparni, majd bevetni a patikai ecsetelőket a cél érdekében.

Segíthetnek a gyulladáscsökkentő növényi krémek is, mint a kamilla vagy a körömvirág.

A tyúkszemtapaszok is hatékonyak, ezek felpuhítják a megkeményedett bőrt és könnyebben eltávolíthatóvá válik – reszeléssel, dörzsöléssel - a szemölcs vagy tyúkszem. Ha nem boldogulunk vele otthon, akkor pedikűrösök, vagy szakorvosok segítségét kérhetjük.

Bőrgyógyászunk azt mondta nekem, - mikor sokadszorra mentünk a fiaimmal szemölcs, illetve tyúkszemproblémák esetén, - hogy ezek azt jelzik, valami nem jó az immunrendszerben, így annak megerősítése az elsődleges ok a megelőzés tekintetében. Ami jó hír, hogy ezzel az említett bőrelváltozások megelőzhetők, illetve megfelelő lábhigiéniával és a helyes cipő/talpbetét viselésével is kiküszöbölhetjük ezt a kellemetlen jelenséget.

Cirkadián ritmus – te figyelsz rá?

Hogyan telik egy napod? Van hozzá egy megszokott ritmusod, amit követsz, vagy csak sodródsz az árral? Tudod, hogy a napszakok befolyásolják tested működését?

Téli depresszió és a fényhiány

A télen jelentkező depressziós panaszok hasonlóak az év más részében kialakulókhoz. A depresszió legfőbb tünetei többek közt: alvászavar, fáradékonyság, a mozgás, beszéd, gondolkodás lassulása, feledékenység, szorongás, szomorú, nyomott hangulat, közömbösség. Mit tehetünk a téli depresszió ellen?

Elment a hangod? – Így kezeld

Biztosan sokan ismerik az érzést, amikor elmegy a hangjuk, de azért nem kell megijedni, pár nap alatt rendeződik, viszont érdemes pár praktikát kipróbálni, hogy segítsük a gyógyulást.

Civilizációs betegségeink

A civilizációs betegségek esetében nem a fertőző vagy krónikus betegségekre kell gondolni, mégis mondhatni járványszerűen terjedő egészségügyi problémák. Mitől és hogyan alakulnak ki a civilizációs betegségeink?

Hatásos légzőgyakorlatok

Légzőgyakorlatokat nemcsak rehabilitációs célból érdemes végezni, hanem azért is, hogy megőrizzük egészségünket, megnyugtassuk testünket, hanem lelkünket is. Megnéztük, hogyan iktathatjuk be őket a mindennapjainkba, és azt is, hogy mit nyerünk ezáltal.