Menü

Mit jelent az úszófül és mely tünetekkel jár?

A strandolás kellemetlen velejárója lehet a füldugulás, fülfájás, különösen gyermekek és fiatalok körében fordul elő gyakran. Mit jelent az úszófül, s vajon összefügg a strandolással? Mitől fáj a fülünk úszás után, s miért a gyerekek és fiatalok leginkább érintettek ebben? Nézzük a fülfájás okait és kezelési lehetőségeit.

A fülfájás egy igencsak gyakori panasz mind a felnőttek, mind a gyermekek körében. A fülfájás lehet átmeneti vagy krónikus, és sok betegség tünete lehet, például gyakran a középfülgyulladás jele.

Ha strandolás után a gyermek fülfájásra panaszkodik, gyanakodhatunk arra, hogy úszófül tünete jelentkezett nála. A külsőfül gyulladásáról van szó, mely erős fájdalommal járhat, s egyik fő tünete, hogy éjjel fáj, így gyakran az éjszakai alvást is ellehetetleníti. Sok esetben a fül környéke is igen érzékeny lehet, de emellett fülfolyás, halláscsökkenés, hőemelkedés, súlyosabb esetben pedig láz is jelentkezhet.

E hallójárat-betegség kialakulásában a tartós nedvesség játszik döntő szerepet. A felázott hallójárat érzékeny bőre sérülékennyé válik, így a kórokozók könnyen megtelepedhetnek és gyulladást, gombás fertőzést is előidézhetnek.

A fülfájás nem játék, javasolt a problémával mielőbb orvoshoz fordulni, ugyanis kezelés nélkül a fájdalom erősödésére számíthatunk. Nem érdemes halogatni az orvos felkeresését, hiszen az időben felismert betegségnél segít a gyulladáscsökkentő fülcsepp, melynek hatása szinte azonnal jelentkezik.

Mi történik, amikor nem elég a fülcsepp?

Bizonyos esetekben szájon át alkalmazott antibiotikum szedésére is szükség lehet, erről szakorvos dönt, emellett természetesen fájdalomcsillapító- és gyulladáscsökkentő készítményeket is ajánlhat a fájdalom enyhítésére. A betegség rendszerint néhány nap alatt gyógyul, de ekkor kerülni kell a pancsolást, strandolást, medencehasználatot.

Legjobb módszer mindig a megelőzés!

Mivel a betegség kialakulásában döntő szerepet játszik a fül bőrének felázása, ezért, ha fürdés, strandolás után úgy érezzük, víz ment a fülünkbe, a fej oldalra fordításával és óvatos rázással igyekezzünk mielőbb eltávolítani. Rendszeresen sportolók számára érdemes füldugót használni.

A gyerekeim esetében egy olyan fülcsepp szokott segíteni, ami gombaölő és gyulladáscsökkentő hatóanyagokat tartalmaz, ezek elősegítik a külső hallójárat irritációjával járó elváltozások kezelését, de víztaszító tulajdonságai miatt is szoktam használni.

Fontos a megfelelő fültisztítás!

Tévhit, hogy az a jó, ha a fültisztító pálcikával pucoljuk a fület, ez gyakran helytelen fültisztítás, mely közben sérülések is keletkezhetnek, ezért fültisztító pálcika helyett paraffinolaj, vagy ahhoz hasonló speciális készítmény javasolt.

Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.

Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?

A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.

A bőrviszketés okai

A viszketés különféle okokból jelentkezhet, és fontos megérteni, hogy egyes esetekben komolyabb egészségügyi problémákra is utalhat. Az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb kiváltó okokat és azok lehetséges következményeit.

Mit tudsz a vérszegénységről?

Sokat halljuk, hogy a vérszegénység jele a sápadtság, de nem csak erről ismerhetjük fel, pedig fontos a korai felismerés.