Menü

Mit jelent az úszófül és mely tünetekkel jár?

A strandolás kellemetlen velejárója lehet a füldugulás, fülfájás, különösen gyermekek és fiatalok körében fordul elő gyakran. Mit jelent az úszófül, s vajon összefügg a strandolással? Mitől fáj a fülünk úszás után, s miért a gyerekek és fiatalok leginkább érintettek ebben? Nézzük a fülfájás okait és kezelési lehetőségeit.

A fülfájás egy igencsak gyakori panasz mind a felnőttek, mind a gyermekek körében. A fülfájás lehet átmeneti vagy krónikus, és sok betegség tünete lehet, például gyakran a középfülgyulladás jele.

Ha strandolás után a gyermek fülfájásra panaszkodik, gyanakodhatunk arra, hogy úszófül tünete jelentkezett nála. A külsőfül gyulladásáról van szó, mely erős fájdalommal járhat, s egyik fő tünete, hogy éjjel fáj, így gyakran az éjszakai alvást is ellehetetleníti. Sok esetben a fül környéke is igen érzékeny lehet, de emellett fülfolyás, halláscsökkenés, hőemelkedés, súlyosabb esetben pedig láz is jelentkezhet.

E hallójárat-betegség kialakulásában a tartós nedvesség játszik döntő szerepet. A felázott hallójárat érzékeny bőre sérülékennyé válik, így a kórokozók könnyen megtelepedhetnek és gyulladást, gombás fertőzést is előidézhetnek.

A fülfájás nem játék, javasolt a problémával mielőbb orvoshoz fordulni, ugyanis kezelés nélkül a fájdalom erősödésére számíthatunk. Nem érdemes halogatni az orvos felkeresését, hiszen az időben felismert betegségnél segít a gyulladáscsökkentő fülcsepp, melynek hatása szinte azonnal jelentkezik.

Mi történik, amikor nem elég a fülcsepp?

Bizonyos esetekben szájon át alkalmazott antibiotikum szedésére is szükség lehet, erről szakorvos dönt, emellett természetesen fájdalomcsillapító- és gyulladáscsökkentő készítményeket is ajánlhat a fájdalom enyhítésére. A betegség rendszerint néhány nap alatt gyógyul, de ekkor kerülni kell a pancsolást, strandolást, medencehasználatot.

Legjobb módszer mindig a megelőzés!

Mivel a betegség kialakulásában döntő szerepet játszik a fül bőrének felázása, ezért, ha fürdés, strandolás után úgy érezzük, víz ment a fülünkbe, a fej oldalra fordításával és óvatos rázással igyekezzünk mielőbb eltávolítani. Rendszeresen sportolók számára érdemes füldugót használni.

A gyerekeim esetében egy olyan fülcsepp szokott segíteni, ami gombaölő és gyulladáscsökkentő hatóanyagokat tartalmaz, ezek elősegítik a külső hallójárat irritációjával járó elváltozások kezelését, de víztaszító tulajdonságai miatt is szoktam használni.

Fontos a megfelelő fültisztítás!

Tévhit, hogy az a jó, ha a fültisztító pálcikával pucoljuk a fület, ez gyakran helytelen fültisztítás, mely közben sérülések is keletkezhetnek, ezért fültisztító pálcika helyett paraffinolaj, vagy ahhoz hasonló speciális készítmény javasolt.

Orrmelléküreg -gyulladás kezelése és tünetei

Az orrmelléküreg-gyulladás, más néven sinusitis, a melléküregekben található nyálkahártyák gyulladását jelenti. A melléküregek maguk közé tartoznak az arcüreg (maxilláris), homloküreg (frontális), rostasejtek (cellulae ethmoidales) és a légcsőcsontok közötti sejtek. Ez a betegség viszonylag gyakori, szinte mindenki legalább egyszer életében átesik rajta.

A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!

Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.

Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.

Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?