Foglalkozzunk a visszérrel!
- Dátum: 2024.07.12., 05:47
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- áramlás, dohányzás, életmód, erek, genetika, ízületi betegségek, kezelés, kiújulás, lábszárfekély, megbetegedés, megelőzés, mozgáshiány, műtét, örökletes, rizikó, statisztika, tágulás, terhesség, trombózis, ülőmunka, végtag, véna, vénabillentyű, vérkeringés, visszér, visszértágulatok
Visszérbetegségek alatt a vénák kóros kitágulását értjük, ez elsősorban alkati megbetegedés. Kialakulásában a genetika mellett az állandó megterhelés, az álló foglalkozás mellett is nagy szerepet játszik. A visszér kezelése azért fontos, mert, ha elhanyagoljuk a problémát, trombózist is okozhat.
Itt a kánikula, lazul a ruházat, ennek azonban nem mindenki örül. A visszér láthatóvá válik és a melegebb időben a panaszok is fokozódnak.
A visszérbetegség alapvetően egy örökletes hajlam. Ha a családban már előfordult a probléma korábban, akkor rendszeres vizsgálat és megfigyelés javasolt. A visszérbajok a következő tünetekkel járhatnak: lábfájás, bőrpír, lábdagadás, seprűvénák megjelenése, tágult vénák, tömött, kemény bőrfelszín, barnásra színeződött bőr, lábszárfekély. Ha ezeket tapasztaljuk, mindenképp nézessük meg szakorvossal.
A vénás betegségek egyébként a nőket jobban érintik, mint a férfiakat, a magyar lakosságnak pedig csaknem 20%-át teszik ki. A nők esetében a rizikó a terhességek, szülések miatt is nagyobb a visszérbetegségek kialakulására.
A folyamat a vénabillentyű elégtelen működésével indul, aminek következtében a vénafal károsodik, gyengül a pangó vér pedig kitágítja a kis ereket, a vénákban pedig akár meg is fordulhat a normális áramlás iránya.
A kezeletlen betegség következtében gyulladásos folyamatok léphetnek fel, mely nyiroködémával jár s súlyosabb esetben akár lábszárfekély is kialakulhat.
Mint említettem örökletes hajlam is közrejátszik, ám az életmódbeli szokások is nagyban hozzájárulnak a betegség kialakulásához, mint például a dohányzás, az ülőmunka, a mozgáshiány, a túlsúly és az ezzel járó ízületi betegségek, anyagcsere-problémák.
A visszér kialakulásának okai az alábbiak is lehetnek: gyakori, hosszantartó egyhelyben állás, várandósság, menopauza, 50 évnél idősebb életkor.
Milyen kezelés segíthet a visszérproblémák esetén?
A kezelés általában összetett, sokat segít a kompressziós harisnya, a fásli, mely támogatja az érfalak elvesztett feszességét. Léteznek a gyógyszeres kezelés mellett speciális cipők, segíthet a visszértorna, hasznosak a krémek, illetve a diéta is fontos, ezeket együttesen érdemes alkalmazni a tünetek csökkentése érdekében.
Mikor van szükség műtéti beavatkozásra?
A súlyos visszértágulatok kezelése már csak sebészi úton történhet, mely azért halaszthatatlan, mert így előzhetők meg a trombózis és egyéb szövődmények.
A gyakran fájdalmas és szembetűnő visszér sokunk életét keseríti meg. Kiújulása sajnos nem kizárt a kezelések után sem, ezért a megelőzésre és az életmódváltásra nagy hangsúlyt kell fektetnünk. Legfontosabb teendőink a megfelelő cipők viselése, a sportolás, az ülő munka mozgással való kompenzálása, a kompressziós harisnyák és zoknik viselete, a dohányzás mellőzése és természetesen az ideális testsúly elérése és megtartása.
Minden, amit a másnaposságról tudni kell

Aki fogyasztott már alkoholt, általában életében legalább egyszer megtapasztalta már a másnaposságot. De hogy pontosan mi is okozza a kellemetlen tüneteket, és miként lehet ezt megelőzni, vagy legalábbis mérsékelni, azt sokan nem tudják. Ennek járunk most utána!
A kék fény hatása az alvásra

Sokszor tapasztalhatjuk azt, hogy látszólag indok nélkül nehézséget okozhat számunkra az alvás, azonban ennek hátterében sokszor, az életünkbe már szervesen beépült telefont – és számítógéphasználat állhat. A tettes a kék fény, amely megbolygatja a szervezetünk bioritmusát.
Szerotonin – te mit tudsz róla?

Biztosan sokan hallottak már a szerotoninról, hiszen boldogságunk egyik forrása, de kevesen tudják mi is ez valójában.
A szaglásvesztés kialakulásának tényezői

A szaglásvesztés, más néven anozmia, rendkívül fontos és összetett állapot, amelynek számos lehetséges oka van. A koronavírus-járvány során a szaglás elvesztése kiemelt figyelmet kapott, de más okok is hozzájárulhatnak ehhez a problémához. Az alábbiakban összefoglalom a szaglásvesztés leggyakoribb okait és jellemzőit.
Kimchi, az egészség bomba

Sokféle egészséges ételt ismerünk, melyekkel javíthatjuk életminőségünket, erről a koreaiak is tudnak egy remek receptet. Ismerkedjünk meg a kimchivel.