Foglalkozzunk a visszérrel!
- Dátum: 2024.07.12., 05:47
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- áramlás, dohányzás, életmód, erek, genetika, ízületi betegségek, kezelés, kiújulás, lábszárfekély, megbetegedés, megelőzés, mozgáshiány, műtét, örökletes, rizikó, statisztika, tágulás, terhesség, trombózis, ülőmunka, végtag, véna, vénabillentyű, vérkeringés, visszér, visszértágulatok
Visszérbetegségek alatt a vénák kóros kitágulását értjük, ez elsősorban alkati megbetegedés. Kialakulásában a genetika mellett az állandó megterhelés, az álló foglalkozás mellett is nagy szerepet játszik. A visszér kezelése azért fontos, mert, ha elhanyagoljuk a problémát, trombózist is okozhat.
Itt a kánikula, lazul a ruházat, ennek azonban nem mindenki örül. A visszér láthatóvá válik és a melegebb időben a panaszok is fokozódnak.
A visszérbetegség alapvetően egy örökletes hajlam. Ha a családban már előfordult a probléma korábban, akkor rendszeres vizsgálat és megfigyelés javasolt. A visszérbajok a következő tünetekkel járhatnak: lábfájás, bőrpír, lábdagadás, seprűvénák megjelenése, tágult vénák, tömött, kemény bőrfelszín, barnásra színeződött bőr, lábszárfekély. Ha ezeket tapasztaljuk, mindenképp nézessük meg szakorvossal.
A vénás betegségek egyébként a nőket jobban érintik, mint a férfiakat, a magyar lakosságnak pedig csaknem 20%-át teszik ki. A nők esetében a rizikó a terhességek, szülések miatt is nagyobb a visszérbetegségek kialakulására.
A folyamat a vénabillentyű elégtelen működésével indul, aminek következtében a vénafal károsodik, gyengül a pangó vér pedig kitágítja a kis ereket, a vénákban pedig akár meg is fordulhat a normális áramlás iránya.
A kezeletlen betegség következtében gyulladásos folyamatok léphetnek fel, mely nyiroködémával jár s súlyosabb esetben akár lábszárfekély is kialakulhat.
Mint említettem örökletes hajlam is közrejátszik, ám az életmódbeli szokások is nagyban hozzájárulnak a betegség kialakulásához, mint például a dohányzás, az ülőmunka, a mozgáshiány, a túlsúly és az ezzel járó ízületi betegségek, anyagcsere-problémák.
A visszér kialakulásának okai az alábbiak is lehetnek: gyakori, hosszantartó egyhelyben állás, várandósság, menopauza, 50 évnél idősebb életkor.
Milyen kezelés segíthet a visszérproblémák esetén?
A kezelés általában összetett, sokat segít a kompressziós harisnya, a fásli, mely támogatja az érfalak elvesztett feszességét. Léteznek a gyógyszeres kezelés mellett speciális cipők, segíthet a visszértorna, hasznosak a krémek, illetve a diéta is fontos, ezeket együttesen érdemes alkalmazni a tünetek csökkentése érdekében.
Mikor van szükség műtéti beavatkozásra?
A súlyos visszértágulatok kezelése már csak sebészi úton történhet, mely azért halaszthatatlan, mert így előzhetők meg a trombózis és egyéb szövődmények.
A gyakran fájdalmas és szembetűnő visszér sokunk életét keseríti meg. Kiújulása sajnos nem kizárt a kezelések után sem, ezért a megelőzésre és az életmódváltásra nagy hangsúlyt kell fektetnünk. Legfontosabb teendőink a megfelelő cipők viselése, a sportolás, az ülő munka mozgással való kompenzálása, a kompressziós harisnyák és zoknik viselete, a dohányzás mellőzése és természetesen az ideális testsúly elérése és megtartása.
Nagyon káros az új TikTok-trend

A TikTokon terjedő „Skinnytok” trend elsőre ártalmatlannak tűnhet, valójában azonban komoly testi és lelki károkat okozhat.
Hogyan befolyásolja a személyiségünk a sportolási szokásainkat?

A lelki beállítottságunk nagy hatással lehet arra, hogy milyen edzéstípusokat részesítünk előnyben, és hogyan motiváljuk magunkat a testmozgásra. Különböző lelki beállítottságok más-más megközelítéseket és motivációs tényezőket igényelnek. Az alábbi cikkben ezek variációjára nézhetünk meg példákat.
Szemárpa, a kellemetlen dudor

Sajnos már sokan ismerik a szemárpa kellemetlen tüneteit, melynek többtípusa van. Lássuk a tüneteket és a kezelési módokat.
Ne tiltsd, tanítsd

Sokan úgy gondolják, hogy a gyerekek egészséges fejlődésének kulcsa az édességek teljes tiltása. Azonban a szakemberek egyre inkább arra figyelmeztetnek, hogy a tiltás nem feltétlenül vezet jobb eredményhez – sőt, sokszor éppen az ellenkező hatást váltja ki.
Forróság, fény és fáradtság – Hogyan küzdjünk meg a nyári álmatlansággal?

Sokaknak ismerős lehet az az érzés, amikor fekszünk az ágyban, nézzük a plafont, a percek egyre csak telnek, és nem tudunk elaludni. A frusztráció nő, az óra ketyeg, és másnap fontos feladatok várnak ránk. A tartós meleg, a világos hajnalok és a felborult napirend miatt egyre többen küzdünk alvási nehézségekkel. A probléma nem egyéni panasz, hanem széles körű jelenség, amely mögött biológiai, környezeti és életmódbeli tényezők is állnak.