Menü

Mindent az ösztrogén dominanciáról

Nőknél (és férfiaknál is) egészségügyi problémákat jelenthet a szervezetünk túl magas ösztrogén szintje. Nagyon megijedhetünk először, ha az orvosunk ezzel diagnosztizál minket, mivel elmondják, hogy az általános egészségünket is károsíthatja. De nem kell annyira megijednünk azért! Szerencsére orvosi kezeléssel és életmódbeli változásokkal sok esetben csökkenthetjük az ösztrogén-szintet, illetve kezelhetjük a mellékhatásait. A kulcsfontosságú, hogy megfelelően tájékozottak legyünk a témában.

A hormonokat a sejtek falán található receptorok érzékelik. Amikor egy receptor érzékel egy hormont akkor egy jel bejut a sejtmagba, ami itt a gének átírását fogja eredményezni. A génekről ugye fehérjék íródnak le (melyek más-más funkciót látnak el), tehát ha a génben változás történik az erről leíródó fehérje is más lesz tehát más hatást fog kifejteni!

Azért fontos ez nekünk, mivel így megérthetjük mi történik, ha egy hormon túltermelődik! Mikor egy hormonból túl sok van a receptorok „deszenzitizálódhatnak” ami annyit tesz, hogy kevésbé hatékonyan ismerik fel az adott hormont (erre nagyon jó példa az inzulin rezisztencia). Ez hasonló hatásokat is eredményezhet, mint amikor kis mennyiségben termelődne az adott hormon!

Ösztrogén-szint vizsgálatát nyál vagy vérvizsgálattal végzik. Azonban a nyálvizsgálat nem minden esetben megbízható, ezért érdemes lehet vérvizsgálatot is végeztetni. Nem mindegy, hogy menstruáció előtt/után/közben történik-e a mérés, mivel az ösztrogén szint a menstruációnak megfelelően változik.

Ösztrogén dominanciáról akkor beszélünk, ha az ösztrogén szintje nagyon meghaladja a progeszteron szintjét a szervezetben.

Több kialakító tényezője lehet, a változókorban szedett ösztrogénserkentők felboríthatják a hormonális egyensúlyt és túl magas ösztrogén szintet eredményezhetnek. 28%-os testzsírszázalék felett fokozottan ki vagyunk téve az ösztrogén-dominancia veszélyének.Az ösztrogén szint növekedhet külső forrásokból történő bevitellel (pl. légzés, étkezés). A nem megfelelő életmód is eredményezhet ösztrogén-dominanciát. Ha nem megfelelő az étrendünk vagy sokat stresszelünk szintén felboríthatja a hormon háztartásunkat. Ezek mellett pedig az alacsony tesztoszteron vagy progeszteron szint is okozhat ösztrogén-dominanciát! Ilyenkor pedig a tesztoszteron vagy progeszteron szintet kell különböző módon növelni.

A magas ösztrogén szint tünetei a következők lehetnek:

Puffadás

Fájó mellek

Fejfájás, migrén/Fáradság

Hideg kéz és/vagy láb

Hajhullás

Hízás - Lassult anyagcsere

Éberség

Szexuális vágy csökkenése

Menstruációs ciklusok elcsúsznak

Pajzsmirigy problémák

Endometriózis

Hangulatváltozások

Depresszió

Ködös agy

Nehezebb emlékezni dolgokra

Daganatok

PMS (premenstruációs szindróma)

Ebből láthatjuk, hogy az ösztrogén magas szintje elvetéléssel is járhat. Ezért mikor gyerekvállalás előtt vagyunk mindenképp menjünk el egy hormonvizsgálatra.

Adaptogén gyógynövények: mik ezek, hogyan hatnak?

Stressz, álmatlanság, hangulatingadozás, állandó fáradtság – ha ezekkel a tünetekkel küzdünk érdemes szétnézni a gyógynövények, étrendkiegészítők terén!

Lábápolási kisokos

Lábaink naponta nagy terheket viselnek el, állandóan használatban lévő, nélkülözhetetlen testrészeink. Télen amikor nem látszik, hajlamosak vagyunk jobban elhanyagolni a lábápolást, ami az egészségünk szempontjából sem tanácsos. Fontossága nem csak esztétikai okokból jelentős, de komoly betegségeket is meg tudunk előzni vele.

Arcápolási rutin a hideg hónapokra

Egyre hűvösebbek lesznek a napok, és szárazabb lesz a levegő, ami nem csak a hangulatunknak, de a bőrünknek sem tesz túl jót. Ilyenkor érdemes még jobban odafigyelni az arcápolásra, melynek rövid lépéseit és házi praktikáit bárki könnyedén elkezdheti, ha eddig még nem tette!

Így tisztítsd a májad természetes úton

Testünk egyik legfőbb szerve a májunk, hiszen ő az, aki méregtelenít, viszont ennek a szervnek is szüksége van megtisztulásra, hogy jól tudja ellátni feladatát. Néhány tipp, hogy segítsük májunk munkáját.

A cinkhiány tünetei és kezelése

Bár a cinkről talán ritkábban esik szó más ásványi anyagokhoz – vagy akár a vitaminokhoz – képest, valójában igen fontos, hiszen a második legnagyobb mennyiségben megtalálható nyomelem a szervezetünkben a vas után. Nagyjából száz enzim működéséhez járul hozzá.