A séta jótékony hatásai
- Dátum: 2024.06.23., 21:38
- Majernyik Szilvia
- képek: pexels.com
- edzés, egészség, fejlesztés, kirándulás, megelőzés, séta, szív – és érrendszer, testtartás, túra
Sokszor bele sem gondolunk abba, hogy jobb esetben minden nap végzünk egy fajta testmozgást, még ha nem is tudatosan. Ez nem mást, mint a sétálás. Érdemes lehet azonban elgondolkodni azon, hogy ezt tudatossá tegyük, és rendszeresítve beépítsük a mindennapjainkba, hiszen rengeteg pozitív hatással van az életünkre.
Az egyik elvitathatatlan előnye a sétának, hogy nem igényel nagy felkészülést, sem azt, hogy elmenjünk egy konditerembe, vagy esetleg sportcsarnokba, sőt még csak le sem izzad az ember, így nem kell azonnal gondolkodni rajta, hogy hol tusoljunk le. Az ember saját maga döntheti el, hogy mikor szeretne elindulni, bár a nyári melegben ajánlatosabb lehet vagy korán reggel menni, vagy este miután már kissé lehűlt az idő.
A fizikális és mentális egészségre is egyaránt jó hatással van, és akár már napi fél óra sétával javulhat az életszínvonalunk. Különböző más jótékony dolgokkal is összeköthetjük, például arra az időre tarthatunk egy rövid digitális detoxot, és otthon hagyhatjuk minden okos eszközünket, hogy legyen lehetőségünk egy kis „én időre”, ahol senki nem zavar meg minket, és nyugodtan elmerülhetünk a gondolatainkban.
Hogyha van rá lehetőségünk, érdemes ülőmunka közben is beiktatni egy – egy rövidebb sétát, hiszen serkenti az agyban a vérkeringést, ezzel fokozva a koncentrációt. A testtartásunknak és az izmainknak is jót tesz az, hogyha beiktatunk bizonyos időközönként egy kis testmozgást. Ezen kívül a látásunknak is jót tesz, hogyha a sétánk folyamán messzire fókuszál a szemünk, ezáltal dolgoztatva kicsit a szemizmokat is. Ezzel ellensúlyozhatjuk kicsit az ülőmunka negatív hatásait.
Bár azt gondolnánk, hogy a futás egy sokkal intenzívebb formája a sportolásnak, és így sokkal több pozitív hatással van az egészségünkre, sok esetben akár egy harminc perces séta is közel ugyanolyan hasznos tud lenni számunkra. Ideális szintre hozza a vérnyomást, ezzel segítve az szív – és érrendszeri megbetegedések megelőzését, illetve a szív egészségének megőrzését. A séta növeli a szervezetben a glükóz toleranciát, ezáltal a rendszeresen sétálók körében csökkenti a cukorbetegség esélyének kialakulását.
A séta csökkenti a szorongást is, illetve a depresszió kialakulásának az esélyét is. Ezen kívül serkenti az endorfinok termelődését is, amely hormon fontos az idegrendszerünk hatékony működéséhez, illetve a kiegyensúlyozott érzet fenntartásához. Hogyha esetleg egyedüllét helyett inkább más emberek társaságára vágyunk, érdemes lehet összebeszélni valakivel, és találni magunknak egy állandó sétapartnert. Azon kívül, hogy ez feldobhatja a szociális életünket, a másik ember inspirálhat minket arra, hogy tényleg beiktassuk ezt a testmozgást a mindennapjainkba.
A legjobb az, hogyha van lehetőségünk erdőbe, vagy más természetes helyre ellátogatni, vagy esetleg havi egyszer egy nagyobb túrát megszervezni. Magyarországon is rengeteg túraútvonal van, az egyik leghíresebb ezek közül az országos kéktúra. Rengeteg gyönyörű helyet lehet ennek segítségével bejárni, miközben fitten tartjuk az egészségünket, és új embereket ismerünk meg.
Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.
Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.
Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?
Nordic walking – séta, ami jóval több a sétánál

A nordic walking – magyarul „északi gyaloglás” – első pillantásra egyszerű sétálásnak tűnhet két bottal. Ám ennél sokkal többről van szó: egy rendkívül hatékony, egész testet átmozgató, bárki által elsajátítható mozgásformáról, amely a skandináv országokból indult világhódító útjára.
Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.