Menü

Vérnyomáscsökkentő ételek

A magas vérnyomás hazánk egyik kiemelkedő helyen álló egészségügyi problémája, de nem csak Magyarországot érinti, hanem világszerte sok gondot okoz. Nézzük, hogy mit tehetünk ellene étkezésünkkel.

A magas vérnyomás rengeteg panaszt okozhat és nem kevés mennyiségű szövődménye is lehet, mely komoly károkat okozhat szervezetünkben. Okozhat szédülést, rendszeres fejfájást, fáradékonyságot, nehezebben koncentrálhatunk, majd érkezik a mellkasi nyomás érzése, látászavar, fokozott izzadás. Ezeket mind követi majd a szívkárosodás, hiszen testünk motorja próbálja kompenzálni az ezzel járó terheket, vagy éppen agyunk látja kárát egy stroke kíséretében.

A végtagi erek elszűkülhetnek, melynek végső estben amputáció a végeredménye. Ahhoz, hogy ezeket elkerüljük, nem csak a rendszeres testmozgás és elegendő folyadékbevitel kell, hanem oda kell figyelnünk a táplálkozásunkra is.

A legelső, amit szem előtt kell tartanunk, az a só és a zsíros ételek fogyasztásának mérséklése. Kerüljük a készételeket, hiszen megannyi ételízesítőt, sót és adalékanyagot tartalmaznak, gondoljunk csak a chipsekre és a konzervekre. Kezdjük le beiktatni az omega-3 zsírsavakban gazdag húsok fogyasztását, mint a tonhal, lazac és kerüljük el a vöröshúsokat, inkább válogassunk a baromfihúsos pultból. A húsok mellett térjünk át a zöldségekre. Számos zöldségfélénk tartalmaz sok káliumot, melynek tudományosan elismert hatása, hogy segíti a felesleges nátrium kipucolását a szervezetből.

Ezzel elérjük azt, hogy nem nehezedik akkora nyomás az erek falaira, ettől pedig könnyebben és jobban áramlik vérünk. Ilyen zöldségek például a zöld levelesek, mint a sóska, a spenót, a káposztafélék, a brokkoli, de itt van nem utolsó sorban, meglepően a cékla, a hüvelyes zöldséget, mint a bab és a borsó. Figyeljünk, hogy ezek megfőzése során rengeteg káliumot elveszik belőlük. Amennyiben salátát készítünk a zöldekből, használjunk hozzá lenmag- vagy tökmag olajt. A népi orvoslásban a fokhagymát titulálják a legjobb szernek a vérnyomás csökkentésére, mivel egy értágító hatású, allicin nevű vegyületet tartalmaz.

Ha már itt tartunk, akkor ne feledkezzünk meg a bogyós gyümölcsökről sem, az antocianin nevű összetevőjük erősiti az erek falának rugalmasságát, szóval eszegessünk epret, szedret, áfonyát, ribizlit vagy málnát is. A kalcium sokban hozzájárul a helyes nyomás fenntartásához, ezért nézzünk körül a sovány tejtermékek, joghurtok háza táján is. Fűszereink közé vegyük fel a turbolyát és a tárkonyt, mivel előbbi tele van magnéziummal, vitaminokkal és vassal, utóbbi pedig elismert gyomorerősítő és vérnyomáscsökkentő hatású.

Nem csak gyógyszeres kezeléssel tehetünk a magas vérnyomás ellen, hanem étkezésünkkel is hozzájárulhatunk az ereinkre nehezedő nyomás csökkentéséhez.

Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.

Tökfélék jótékony hatása

A tökféléket rendkívül változatos formában, színben és ízben találjuk meg a piacokon, vagy a boltok polcain, nagyon egészséges zöldség szervezetünk számára.

Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.

Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?

Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.