A szemduzzanat lehetséges okai
- Dátum: 2024.06.06., 07:28
- Udvari Fanni
- képek:pexels.com
- duzzanat, energia, fájdalom, fényérzékenység, gyulladás, homály, kötőhártya, szemallergia, szemhéj, védelem
Az árpa egy olyan szemhéjgyulladás, amelyet az olajos váladékot termelő mirigyek gyulladása okoz. Ez akkor következik be, amikor baktériumok jutnak be a mirigyek kivezetőjáratába. A szemárpa egy vöröses dudor a szemhéj széle közelében.
A szemárpa heveny gyulladással jár, a szemhéjon az alábbi tünetek jelentkezhetnek:
szemhéj duzzanat
fájdalom
idegentest érzés
kötőhártya duzzanat vagy vörösség
könnyezés az adott szemen
Az árpa kezelése
Gyakran nem igényel kezelést, általában 1-2 hét alatt magától megszűnik. Íme néhány tipp az otthoni kezeléshez: A fájdalom enyhítésére naponta háromszor-négyszer 5-10 percig alkalmazzon meleg borogatást.
Kerülje a szemészeti termékeket, beleértve a sminket és a szemkrémeket, amíg az árpa el nem tűnik. Kerülje a kontaktlencsék viselését
Soha ne nyomja ki, vagy dörzsölje az árpát
Ha nem javulnak a tünetek, és nem fakad ki magától az árpa, forduljon szakorvoshoz, aki vényköteles antibiotikum-tartalmú szemcseppet vagy kenőcsöt írhat fel.
2. Jégárpa
A szemhéjgyulladás másik gyakori formája a jégárpa, ami egy kis göb a szemhéjon. Gyakran összekeverik a szemárpával, de azzal ellentétben, a jégárpát nem baktérium okozza, hanem a Meibom-mirigyek krónikus gyulladása. Ekkor kivezető csatornák elzáródnak, az olajos váladék felgyülemlik és nem tud kiürülni. Nehezebb észre venni, mert fájdalommentes és lassan fejlődő gyulladás.
Ezekkel a tünetekkel járhat:
duzzanat, amely az egész szemhéjat érintheti
bizonyos esetekben bőrpír
érzékenység
homályos látás
A jégárpa kezelése
A jégárpa magától csak ritkán múlik el, a legtöbbször műtét szükséges a felesleges váladék eltávolítására.
3. Allergia
A duzzanat leggyakoribb oka a szemallergia. A szemallergia kellemetlen érzést, szemhéjirritációt és duzzanatot okozhat.
A szemallergia tünetei akkor jelentkeznek, amikor az immunrendszer túlreagál egy olyan anyagra, mint a por vagy a pollen. A szem sejtjei hisztaminokat és más vegyi anyagokat bocsátanak ki, hogy megpróbálják megvédeni a szemet. Ennek hatására a szemhéjak megduzzadnak, és a szem viszket, vörös és vizenyős lesz.
A vényköteles gyógyszerek nagyon hatékonyan enyhítik a szemallergia tüneteit. Az antihisztaminok gyakran gyorsan csökkentik az allergia okozta szemhéjduzzanatot, alkalmazásukról érdemes szemész szakorvossal konzultálni.
4. Kötőhártya-gyulladás
A kötőhártya gyulladását bakteriális vagy vírus fertőzés, illetve allergiás reakció okozhatja. Kötőhártya gyulladás esetén a szemhéjai összeragadhatnak, váladékoznak, szemei kipirosodottak.
Tapasztalhat még szemhéj duzzanatot, könnyezést, viszketést, fényérzékenységet és látása homályossá válhat.
Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.
Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.
Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?
Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.
Veszélyes, ha lenyeli a gyerek a rágógumit?

Sok szülő megijed, amikor gyermeke véletlenül lenyel egy rágógumit – de vajon jogos-e az aggodalom? A szakértők szerint a legtöbb esetben nincs ok pánikra, de bizonyos körülmények között a rágógumi lenyelése komoly egészségügyi kockázatokat is jelenthet.