Menü

Energiaforrások sportoláskor: gélek, gumicukor, kóla és társai

A gumicukor, csokoládé, kóla gyakori választás sportolók körében, amikor gyors energiaforrásra van szükségük, mások gélekre, energiazselékre, italporokra, gondosan kimért grammnyi adagokra esküsznek. Vajon melyek a leghasznosabb energiaforrások a sportolók számára?

Számos sportoló keresi a megfelelő energiaforrásokat az edzéseik vagy versenyeik során. Bár a csoki, szőlőcukor, gumicukor gyors és kényelmes megoldást kínálhatnak, felvetődik a kérdés, vajon tényleg ezek lennének a hasznos energiát adó tápanyagforrások, vagy csak kényeztető gyorsmegoldások és hogyan hatnak ezek a sportteljesítményre?

A gumicukor, szőlőcukor és társai rendkívül gyors energiaforrások, gyorsan felszívódó szénhidrátokat tartalmaznak, amelyek azonnali energiát biztosítanak. Ez akkor különösen hasznos, amikor rövid, intenzív edzéseket végzünk és azonnal kell az energia.

Egyszerű cukrokról beszélünk, melyek könnyen emészthetők, továbbá emésztési problémákat sem okoznak. Ízük finom, szívesen fogyasztják a sportolók.

Hátrányként róható fel, hogy alacsony tápértékűek, nem tartalmaznak vitaminokat, sem ásványi anyagokat vagy rostokat, ezekre pedig szükség lenne a sportolók egészségének és teljesítményének fenntartásához.

Én magam azért nem fogyasztom futóversenyek alkalmával a szőlőcukrot, mert a magas cukortartalom gyors inzulinválaszt válthat ki, ami hirtelen vércukorszint-csökkenést okozhat, így a jól jött kezdeti energialöketet hirtelen fáradtság követi.

Ha egészségesebb alternatívákban gondolkodunk, akkor válasszuk a természetes, táplálóbb és hasonló gyors energiaforrásokat, mint például a gyümölcsök.

A friss és aszalt szárított gyümölcsök természetes cukrokat, vitaminokat és ásványi anyagokat tartalmaznak, gyorsan felszívódnak, emellett egészségesek.

Az aszalványok könnyen magunkkal vihetők, ezért is ideálisak edzés vagy verseny közben.

Az energiaszeletek nagyon népszerűek, bár bolti áruk borsos, házilag is gyorsan összedobhatók, elkészítésük nem igényel különösebb szaktudást.

Magvakból, diófélékből, aszalt gyümölcsökből és mézből vagy agavé szirupból ízlés szerint testre szabhatók és nincsenek tele mesterséges adalékokkal.

Akik nem édesre vágynak, kipróbálhatják a zöldségchipseket, natúr olajos magvakat, ezek szintén jó alternatívák, nem emelik meg hirtelen a vércukrot és összetett tápanyagokat is biztosítanak.

Vannak, akik egészségügyi problémák vagy tapasztalataik szerint nem fogyasztanak edzés vagy verseny közben szilárd frissítést, jómagam a reflux miatt futás közben inkább hagyatkozom energiagélekre, zselékre, izotóniás sportitalokra, melyek szintén biztosítják a kívánt energiát, szilárd étel elfogyasztása nélkül, ám ebben az esetben kiemelten fontosnak tartom leírni, hogy csak edzéseken jól kipróbált géleket, italokat fogyasszunk a versenyen, nehogy nem várt gyomorproblémákkal kelljen szembesülnünk.

A maracuja pozitív hatásai

A maracuják két fő csoportja a sárga és a lila héjú maracuja. Ezeknek eredete nagyjából azonos, bár bizonyos feltételezések szerint a sárga héjú maracuja az Amazonas vidékén őshonos.

Használt ruhát venni menő!

Sokan szeretik a használt ruha piacot, hiszen fantasztikus és egyedi darabok bújnak meg olykor-olykor a túrkálókban, ami manapság már egyáltalán nem kínos dolog.

Mi okozza az utazás utáni depressziót?

Tapasztalták már, hogy nyaralásból hazatérve szomorú hangulatuk lett? Ez az úgynevezett nyaralás utáni depresszió, amely egyáltalán nem ritka jelenség. Szerencsére az ilyenkor fellépő rosszkedv különböző módszerekkel enyhíthető.

Óvjuk okoseszközeinket, gyógyszereinket a melegtől!

Nem csak az emberek viselik nehezen a kánikulát, hanem a technológiai eszközök is megsínylik a szélsőséges időjárást. Az extrém időjárás nem csak az emberek életét nehezíti meg, de használati tárgyainkban is kárt tehet.

Könnyű ételek meleg napokra

Szeretnél valami finomat enni, de nincs kedved a kánikulában órákat tölteni főzéssel a tűzhely felett? Itt van néhány egyszerű recept, amelynek segítségével egészséges és laktató ételeket tudunk készíteni, főzés nélkül, akár tíz perc alatt!