Menü

Ganglion– dudor az ízületeken

Sokszor érezhetünk ízületeinknél fájdalmat, egy-egy mozdulat is nehezünkre eshet, de van úgy, hogy már nem csak fájdalom, hanem fizikai jel is látható, ez pedig utalhat ganglion cisztára.

A ganglion legtöbbször a csukló környékén és az ujjak tövénél alakulhat ki, de vannak esetek, amikor a térdet, a bokát, vagy a lábtő ízületeit érinti. A ganglion egy olyan úgynevezett tömlő, dudor, ami az ízületek és az ínhüvely környékén alakul ki. Hogy mitől jön létre, azt nem tudjuk pontosan, de lehet oka egy sérülés vagy irritáció is, illetve azoknál is többször megfigyelhető, akik sokat gépelnek, ez pedig terheli a csuklót. Mérete teljesen változó, az idő elteltével is mindenféle irányba változhat, csökkenhet, vagy nőhet is. Sőt, el is tűnhet, csak úgy.

Van, amikor fáj, van, hogy csak ott dudorodik, de semmilyen érzést nem kapcsolódik hozzá. Kísérheti viszont lokalizált, vagyis az adott területet érintő éles fájdalom és gyengeség is. Fontos megjegyezni mielőtt megijednénk, ez nem egy rosszindulatú daganatos elváltozás, bennük semmilyen sejtburjánzás nem jön létre. A tömlőben folyadék, vagy zselés anyag található. A nőknél többször megfigyelhető és nem csak idősebb korban az ízületek gyulladásai miatt, hanem serdülőkorban is találkozhatunk vele.

Diagnosztizálásakor megvizsgálják a csomót, az elhelyezkedését és kinézetét is. Mivel a csomóban folyadék van, így az átvilágítható, ultrahangos vizsgálattal a kiterjedése és pontos kiindulási helye is megállapítható. Kezelése sokféle lehet. Első körben, amikor nem okoz fájdalmat, akkor sínbe helyezik, hogy kevesebb terhelés érje, emellett gyulladáscsökkentő kenőcsökkel, vagy tablettákkal segítik a gyógyulást. Ambuláns, azaz járóbeteg ellátás keretein belül a ganglion le tudják szívni tűvel és fecskendővel, mely átmenetileg segíthet a fájdalmas feszítő érzés csökkentésében.

Amennyiben ezek a konzervatív kezelési lehetőségek nem segítenek, a fájdalom és a tünetek továbbra is fennállnak, akkor műtéti úton kimetszik, melyhez nem szükséges altatás, helyi érzéstelenítés mellett elvégezhető. Sajnos a későbbiekben a műtét ellenére is visszatérhet a probléma. A műtétet követően csak és kizárólag fokozatosan lehet az érintett területet terhelni, nem szabad azonnal például sínt kalapálni egy csuklót érintő sebészeti kezelés után, hiszen újra kialakulhat a tömlő, illetve az érintett inak, ínhüvely is károsodhat. Mivel a kialakulásának pontos okát nem tudjuk, így megelőzni sem tudjuk, viszont arra érdemes odafigyelni, hogy ne terheljük túl ízületeinket.

A ganglion egy kellemetlen dudor, mely nem csak kellemetlen, hanem fájdalmat is okozhat, mindenképpen forduljunk orvoshoz, hogy időben megkapjuk a megfelelő kezelést és ne terheljük túl ízületeinket.

Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.

Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?

A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.

A bőrviszketés okai

A viszketés különféle okokból jelentkezhet, és fontos megérteni, hogy egyes esetekben komolyabb egészségügyi problémákra is utalhat. Az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb kiváltó okokat és azok lehetséges következményeit.

Mit tudsz a vérszegénységről?

Sokat halljuk, hogy a vérszegénység jele a sápadtság, de nem csak erről ismerhetjük fel, pedig fontos a korai felismerés.