Az UV-sugárzás veszélyei
- Dátum: 2024.05.16., 21:25
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- betegségek, bőrgyógyász, bőrrák, D-vitamin, egészségvédelem, faktorszám, fényvédő krém, immunrendszer, mértékletesség, meteorológia, napégés, napfürdő, napozás, napszemüveg, pozitív hatások, szemvédelem, szolárium, túlzásba vitt, UV-sugárzás veszélyei
Az UV-sugárzás veszélyeire figyelmeztettek meteorológiai, bőrgyógyász, egészségvédelmi és klímapolitikai szakértők. Sokszor hallottuk már, hogy délelőtt 11 óra és délután 3 óra között mindenki kerülje a napon tartózkodást, mert ilyenkor nagyobb a leégés veszélye. A szakemberek mindenkinek azt javasolják, hogy rendszeresen figyeljék az UV-sugárzásról szóló tájékoztatókat.
A napsütés egészségre gyakorolt pozitív hatása, a D-vitamin pótlásában betöltött szerepe is megkérdőjelezhetetlen, ugyanakkor tény, hogy az elmúlt tíz évben jelentősen nőtt a melanomás megbetegedések és halálozások száma.
Bár a napsugárzásnak számos pozitív hatása van, de a túlzott napozás egyértelműen veszélyes, a túl erős UV-sugárzás ugyanis számos betegség kialakulásának kockázatát növelheti.
Az elmúlt másfél évtizedben országos szinten jelentősen nőtt a bőrrákos megbetegedések száma, csaknem megduplázódott. A szakemberek szerint erre magyarázat lehet a túlzott szoláriumozás és a napozás. A szolárium használatát több országban 18 éves kor alatt tiltják is.
Az ultraviola sugárzás igen komoly káros hatással lehet bőrünkre és általános egészségünkre egyaránt.
Melyek a napégés tünetei?
A napégés súlyossága többféle lehet. Az enyhe fokú leégés során bőrpír jelentkezhet, ilyenkor a bőr érzékennyé válik, de akár égésszerű érzés vagy fájdalom is jelentkezhet. Nagyobb mennyiségű sugárzás esetén klasszikus égési sérüléshez hasonlítanak a tünetek, így például akár hólyagok is megjelenhetnek a bőrön. Igen súlyos esetben a leégés hőgutához vezethet.
Vigyázzunk a szemünkre!
Az UV-sugárzás szürkehályogot és zöldhályogot is okozhat, ha nem vigyázunk a szemünkre, ugyanis a szem körüli bőr és a kötőhártya tartós napfény-kitettsége daganatok kialakulását indíthatja meg.
Az erős, illetve hosszan tartó UV fény-hatás a szemet számos anatómiai területen károsíthatja, ennek kivédésére nagy felszínű, megfelelő minőségű UV szűrővel ellátott szemüveg viselése már kisgyermekkortól javasolt a szabadtéri tevékenység végzése során.
Korai bőröregedés.
A káros ibolyántúli sugárzás hozzájárulhat a korai bőröregedéshez is. Ezen káros sugarak roncsolják a bőr kollagén- és elasztinrostjait, amelyek a bőr feszességét és rugalmasságát biztosítják. A túlzott napozás következményeként az elveszítheti rugalmasságát, és ráncok, foltok, bőrszárazság jelenhetnek meg.
Hogyan hat az UV-sugárzás az immunrendszerre?
A túlzott ultraibolya sugárzás hatására az immunrendszerünk gyengülhet. Az UV-sugarak blokkolják vagy gátolják az immunsejtek aktivitását, ami csökkenti a test képességét a kórokozók elleni küzdelemben.
Az UV-sugárzás káros hatásai ellen hogyan védekezhetünk?
Használjunk magas faktorszámú fényvédő krémet, viseljünk védőruházatot, kalapot és szemüveget, ne tartózkodjunk a napon a déli – kora délutáni órákban, keressük az árnyékos helyeket és igyunk elegendő folyadékot.
Orrmelléküreg -gyulladás kezelése és tünetei

Az orrmelléküreg-gyulladás, más néven sinusitis, a melléküregekben található nyálkahártyák gyulladását jelenti. A melléküregek maguk közé tartoznak az arcüreg (maxilláris), homloküreg (frontális), rostasejtek (cellulae ethmoidales) és a légcsőcsontok közötti sejtek. Ez a betegség viszonylag gyakori, szinte mindenki legalább egyszer életében átesik rajta.
A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!
Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.
Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.
Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?