Pollenallergia gyerekkorban: asztmát is okozhat
- Dátum: 2024.04.29., 08:05
- Martinka Dia
- képek:pexels.com
- allergén, asztma, előfordulási gyakoriság, immunterápia, megfázás, panasz, Pollenallergia gyerekkorban, szénanátha, szervezet, szövődmény, tünet, vírusos fertőzés
A gyermekeket érintő, gyermekkorban jellemző allergiás betegségek között vannak olyanok, amik csak kiskorban jelentkeznek, míg mások felnőve is megmaradnak. Hazánkban a gyermekkori allergia előfordulási gyakorisága kb. 6-7%.
Az allergián a szervezetünk túlérzékenységi reakcióját értjük az egészségesek számára ártalmatlan, környezetünkben jelenlévő anyagokkal (allergénekkel) szemben.
A pollenallergia akár 2-3 éves korban is megjelenhet gyerekeknél, a mielőbbi felismerés és kezelés pedig nagyon fontos annak érdekében, hogy a szövődményeket megelőzzük.
A gyermekkori allergia hajlamosító tényezői a genetikai tényezők mellett a környezeti terhelés, a túl korai élelmiszer bevezetés és levegőszennyezés.
Szénanátha vagy megfázás?
Pollenallergiára gyanakodhatunk, ha az alábbiakat észleljük a gyermeknél hosszabb időn keresztül, akár heteken, hónapokon át:
Vizes orrfolyás
Tüsszögés
Köhögés
Orr- és szemviszketés
A gyermekkori allergia kivizsgálása megegyezik a felnőttekével. A gyermekkori allergia kivizsgálása is elsősorban vérminta alapján történik.
Ha a gyermek az allergiateszt elvégzése után az allergiájának megfelelő kezelést kapja és ez a kezelés segít, szünteti nála a panaszokat, akkor egyértelműen látszik, hogy nem vírusos fertőzés okozta a tüneteit, hanem a pollenallergia volt a ludas.
Miért hangsúlyozzák annyira, hogy időben kell elkezdeni a kezelést?
Az allergia kezelését fontos mielőbb megkezdeni, mert a gyulladásban lévő orrnyálkahártya miatt a gyermek könnyebben kaphat el légúti fertőzéseket, hosszú távon pedig sajnos asztma is kialakulhat.
A gyermekkori asztmáknak a 60-70 százaléka kamaszkorra megszűnik, de ez nem jelent minden esetben teljes gyógyulást, előfordulhat, hogy felnőtt korban újra megjelenik a betegség. Bizonyított tény, hogy az asztma kiváltásában a légutakon keresztül belélegzett allergének játsszák a legfontosabb szerepet.
Gyerekeknél alkalmazható az immunterápia allergia ellen?
Óvodáskortól kezdhető allergén immunterápiás kezelés is, mely az immunrendszer működésére hat. Bár a 3-5 éven át tartó kezelés hosszadalmas, az eredménye tartós, segítségével 10-12 éves tünetmentes időszak érhető el.
A szülők számára, akiknek gyermeke allergiával küzd, elengedhetetlen betartani az orvosi utasításokat a gyermekük érdekében, mert csökkenteni tudják vele a kínzó tüneteket. Az orvosi ajánlások közé tartozik többek között bizonyos allergének kerülése, mint a növényi pollenek, állati szőrök, madártoll stb.
Az allergia tehát egy betegség, amely nem gyógyítható, de odafigyeléssel jól kezelhető. A szülők nagymértékben hozzájárulhatnak gyermekük gyógyításában azáltal, hogy segítik őket a gyógyszerek alkalmazásával és az allergének kerülésével. Sajnos a nem megfelelően kezelt allergiás nátha jelentősen ronthatja az életminőséget, a tünetei akár tanulási problémákat és alvási zavart is okozhatnak.
Orrmelléküreg -gyulladás kezelése és tünetei

Az orrmelléküreg-gyulladás, más néven sinusitis, a melléküregekben található nyálkahártyák gyulladását jelenti. A melléküregek maguk közé tartoznak az arcüreg (maxilláris), homloküreg (frontális), rostasejtek (cellulae ethmoidales) és a légcsőcsontok közötti sejtek. Ez a betegség viszonylag gyakori, szinte mindenki legalább egyszer életében átesik rajta.
A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!
Ha kisbabával utazunk, ezeket ne hagyjuk otthon

Legyen szó nyaralásról, rokonlátogatásról, vagy csak egy hosszabb kirándulásról, van jónéhány dolog, amit érdemes bepakolni, ha csecsemővel utazunk.
Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.
Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.