Menü

Vásárlásmánia

Igen, van ilyen függőség. Létező jelenség és bár a vásárlásmánia az egészségünkre nézve nem olyan káros szenvedély, mint például az alkohol- vagy drogfüggőség, mégis a szociális életünket nagyban károsíthatja, ezért fontos figyelni már a kezdő intő jelekre is.

A vásárlás a mindennapi életünk része, de vannak, akiknek ez nem a napi vagy heti, rutinszerű élelmiszerbeszerző körutat jelenti a vacsorához, hanem ennél sokkal többet: függőséget. Ezek az emberek - sok esetben nők - nem tudják elképzelni a napjaikat vásárlás nélkül, már hasonló elven működik, mint bármely más szenvedélybetegség, s ami egy bizonyos mérték felett már ártalmas.

A szakemberek kétféle módját különböztetik meg a szenvedélybetegségeknek. Az egyik a szerfüggőség, mint az alkohol, drog és egyéb, tudatmódosító szerektől való függőség, a másik pedig a viselkedésfüggőség.

A vásárlásfüggőség a viselkedési függőségek csoportjába tartozó betegség, ami során a beteg túlzott vágyat érez az ismételt vásárlás iránt, ám ez a fajta költekezés nem a valós szükségletek kielégítésére irányul, hanem öncélú és kontrollálhatatlan.

Ez a típusú viselkedési zavar nőknél gyakoribb és a háttérben gyakran lelki problémák állnak, mint például személyiségzavar, gyerekkori lelki traumák, boldogtalanság, magány, elhanyagoltság, alacsony önértékelés.

Melyek a vásárlásfüggőség tünetei?

Jellemzően a sok vásárlás és az, hogy minden gondolat a vásárlási igény körül forog. Ez előbb-utóbb anyagi problémákhoz, eladósodáshoz, konfliktusokhoz vezet, mely hatással van a családi, baráti kapcsolatokra, hiszen a hazudozások, titkolódzások mindennapossá válhatnak.

A vásárlás lehet személyes, vagy online, a lényeg nem a megvásárolt termék, hanem a folyamat, a tevékenység, a tudat, s mivel az online vásárlás ma virágkorát éli, bizony könnyű belecsúszni ezekbe az élethelyzetekbe. Az online vásárlás könnyebben alakít ki függőséget, hiszen kényelmesen, gyorsan, könnyen végbe mehet.

Mikor forduljon valaki szakemberhez?

A kényszeres vásárlás kezelés nélkül súlyosbodhat, a beteg mentális állapotának és az anyagi helyzetének rosszabbodásával járhat. párhuzamosan, ezért minél hamarabb érdemes szakorvoshoz fordulni, mert egy esetleges gyógyszeres kezelés vagy egy viselkedésterápia segíthet az állapot kezelésében.

Nagyon fontos figyelni már a kezdő intő jelekre is, azaz mennyire gyakran gondol a beteg a vásárlásra, mennyire izgatott előtte, mennyit költ erre és mi történik a megvásárolt holmikkal. (az esetek többségében a fiók mélyére kerülnek és kevés idő elteltével már nem okoznak örömet a tulajdonosának, akit állapota újabb és újabb vásárlásra ösztönöz.)

A vásárlásfüggőség is olyan, mint az alkohol-, a gyógyszer- vagy a drogfüggőség. Sajnos komolyan kell venni, mert a vásárlásmánia tönkre teheti családok életét is és ezzel komoly bajt okozhat. A vásárlásfüggőnek a shoppingolás iránti kényszer jelenti a függőséget, s őket nem a megvásárolt termék teszi boldoggá, hanem a folyamat, amit éreznek a vásárlások alkalmával.

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?

A helyes kommunikàció egy pàrkapcsolatban

A kapcsolati kommunikáció minősége valóban döntő szerepet játszik a párkapcsolatok elégedettségében és tartósságában. Az érzelmeink, szükségleteink és vágyaink kifejezése lehetővé teszi, hogy mélyebb kapcsolatokat alakítsunk ki partnerünkkel. A hatékony kommunikáció nemcsak a verbális megnyilvánulásokat foglalja magában, hanem a nonverbális jeleket és a hallgatás képességét is.

Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.

Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.