Miért nem jó, ha sok nő dolgozik együtt?
- Dátum: 2024.04.06., 10:17
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- "méhkirálynő-szindróma", fejleszthető készségek, fejlődés, kommunikáció, konfliktus, konfliktuskezelés, mediátor, megoldás, munkahely, nők, okok
Ha egy munkahelyen csak nők dolgoznak vagy sok nő dolgozik együtt, akkor az az esetek többségében konfliktusokhoz vezethet. De mi lehet ennek az oka? Mi az a méhkirálynő-szindróma?
Sok nő tapasztalta már, hogy más nők megnehezítik az életüket a munkahelyükön, sőt, adott esetben még a felmondáson is gondolkodtak már. Az 1970-es években a tudósok még kifejezést is alkottak a jelenségre, ez pedig a "méhkirálynő-szindróma".
Miért vannak konfliktusok a munkahelyen?
A munkahelyünk nem véletlenül a konfliktusok legtermékenyebb táptalaja – olyan emberekkel töltjük ott együtt időnk jelentős részét, akiket nem önként választunk. Egyes hozzáállás szerint a konfliktusok életünk természetes velejárói, sőt előnyünkre is válhatnak, ha megtanulunk jól bánni velük. A konfliktus esély a fejlődésre.
Szakértők szerint a konfliktuskezelés és az annak alapját képező kommunikáció is mind lényegében jól fejleszthető készségek.
Hogyan kezeljük a munkahelyi konfliktusokat?
Mivel a munkahelyi konfliktusok nagyszabású válságokat képesek kiváltani, a lehető leggyorsabban kell kezelni őket. Ha sikerül beazonosítanunk, hogy mi konfliktusaink elsődleges okozója, máris elindultunk a megoldás felé, ám sajnos nem létezik egyetlen, univerzális gyógyír, amellyel minden munkahelyi gond egy csapásra megoldódik, van azonban néhány olyan gondolat, amellyel sokat tehetünk a munkahelyi harmonikusabb légkör megteremtéséért.
A konfliktuskezelés azért szükséges, mert, ha képesek vagyunk rendezni szakmai kapcsolatainkat, akkor a munkahelyi nézeteltérések nem emésztik fel energiáink nagy részét, jobban tudunk a feladatainkra koncentrálni.
A munkahelyi konfliktusok sok esetben abból fakadnak, hogy mindannyiunknak mások a szükségleteink, más igényeink és követelményeink vannak. A munkahelyi konfliktusok lehetnek nyíltak vagy rejtettek, de ha hosszú ideig nem oldódnak meg, a krónikus stressz mellett a csapatok felbomlásához is vezethetnek.
Mi a megoldás?
Kommunikáljunk! Kezdeményezzünk! Beszéljünk a konfliktus kiváltó okáról! Vállaljuk fel tévedéseinket, vállaljuk fel a felelősséget és keressük meg közösen a megoldásokat. Ha egyedül nem boldogulunk, jelezzük a vezetőnek, aki segíthet olyan mediátort lehet keresni, aki elősegíti a kommunikációt és a megoldás megtalálását. Mindenképp egy külsős, pártatlan mediátor a legjobb megoldás.
A munkahelyi konfliktusra nem szabad feltétlen rosszként tekinteni, amit mindenáron el kell kerülnünk. jelzi, hogy valamit meg kell változtatni, hogy a kollégák között kialakult különbségeken és ellentmondásokon dolgozni kell.
Túl sok holmi, túl kevés tér. Így hat ránk az otthoni környezet

A legtöbb ember számára a lakása vagy a háza jelent valamilyen érzést, fogalmat. Helyszínek, tárgyak, kényelmi dolgok és a biztonság jelenhet meg a szemünk előtt. Ebben a cikkben arra keressük a választ, hogy hogyan és milyen szempontok szerint érdemes rendszerezni a dolgainkat, ha azt szeretnénk, hogy az otthonunkban töltött idő örömet hozzon az életünkbe.
A színek hatásai

A színeknek kiemelkedő szerepük van az életünkben. Kutatások szerint egyes érzelmek sokkal jobban társíthatók egy adott árnyalathoz, mint bármely másikhoz. Mivel a környezetünk képes befolyásolni a hangulatunkat is, így a színek pszichológiájának előnyeit a mindennapi életünkben is kamatoztathatjuk.
Online vagy offline? Digitális detox a nyaralás alatt

A telefonunk ma már a kezünk meghosszabbításává vált, a laptop pedig a virtuális kivetülésünk. Szinte észre sem vesszük, de folyamatosan online vagyunk, még akkor is, amikor épp pihennénk. Vajon szükségünk van digitális detoxra a nyaralás alatt, hogy feltöltődjünk és kikapcsolódjunk, vagy nincs akkora jelentősége?
Medencetisztítás és karbantartás: Így őrizd meg a víz tisztaságát egész szezonban

A kerti medence nyáron a pihenés egyik legjobb formája, de ahhoz, hogy mindig tiszta, higiénikus és élvezhető legyen, rendszeres karbantartásra van szükség. Az alábbiakban bemutatjuk a legfontosabb lépéseket, eszközöket és tanácsokat a medencetisztítás hatékony elvégzéséhez.
A lovasterápia jótékony hatásai

A lovasterápia, hippoterápia és a kapcsolódó állatsegített terápia egyre nagyobb figyelmet kap világszerte, ugyanakkor hazánkban még kevéssé ismert és hozzáférhető módszer. Pedig ezek az eljárások nemcsak érzelmi és pedagógiai előnyökkel járnak, hanem mozgásterápiás hatásuk is jelentős.