Menü

A korán érkezett tavasz meghozta a kullancsokat

Az enyhe tél sajnos a vérszívóknak is kedvezett. A tavasz idén korábban köszöntött be és meghozta a kullancsokat. Mit tehetünk és hogyan védekezhetünk a kullancsok ellen, illetve mi a megoldás, ha már megtörtént a baj?

Mióta a középsőfiam pár éve elkapta a Lyme-kórt, azóta sokkal óvatosabb és körültekintőbb vagyok, s valamiért folyton mások figyelmét is fel szeretem hívni erre.

A tavasz idén, mint a természet is mutatja, korábban köszöntött be. Mostanában azonban nem csak az évszakok változását tapasztaljuk, hanem a kullancsokkal is az évnek egyre nagyobb időszakában találkozhatunk, ezek a vérszívók pedig veszélyes betegségeket terjesztenek, ilyen például a Lyme-kór, amelyet, ha nem kezelnek és nem ismernek fel időben, bizony súlyos szövődményekhez vezethet.

Kihangsúlyozandó, hogy nem maga a kullancs okozza a betegségeket, hanem a bélrendszerében élő baktériumok, egysejtűek, vírusok, melyek a vérszívás során jutnak be a megtámadott szervezetbe.

Az emberek sokszor még a vérszívás előtt viszonylag hamar megtalálják és eltávolítják testükről a kullancsot, s jó hír, hogy állítólag az egy napon belül megtalált és szakszerűen eltávolított kullancs nem okoz valószínűleg még fertőzést, ám több nap vérszívás után viszont a fertőzés esélye egyre nagyobb.

A legfontosabb, kullancs által terjesztett betegségeket védőoltás-sorozattal lehet megelőzni, ez alól kivétel sajnos a Lyme-kór. Ebben az esetben a csípés helyén kialakuló jellegzetes gyűrű alakú kiütéssel jelentkezik a betegség, illetve általános egészségleromlással. Erre a fertőzésre védőoltás nincs, a gyógykezelés antibiotikummal történik.

Csak erdőben élnek a kullancsok?

A kullancsok leggyakoribb élőhelye köztudottan a fás-erdős, árnyékos terület, ahol magas a páratartalom és a levélszőnyeg is eltakarja őket, azonban tévedés azt hinni, hogy a kullancsok csak az erdőkben fordulnak elő, sajnos a városi parkokban is fellelhetőek.

Gyakori kullancslelőhelyek az olyan területek is, mint például az udvarunk, ahol fű van, vagy bokor, bozót. A kis élősködők a kertben is nagyon szeretnek megbújni az összeszedett levelek vagy fűnyesedék alatt, mulcsban vagy a farakás között.

Mit tehetünk a kullancsok ellen?

Legfontosabb a megelőzés!

- viseljünk mindig a karunkat fedő és a zokninkba betűrt ruházatot, lehetőleg világos színűt, ha túrázunk, erdőt járunk.

- használjunk kullancsriasztó spray-t, rengeteg féle van már forgalomban és léteznek matricák is, melyeket táskára, zoknira, ruhára ragasztva órákig távol tartja a vérszívókat.

- ha hazaértünk, mindenképpen nézzük át magunkat és családtagjainkat, hogy ha mégis megtapadt rajtunk egy kullancs, minél hamarabb észrevegyük és távolítsuk el.

- ha a házikedvencünk is velünk jött túrázni, akkor róla se feledkezzünk meg nézzük át otthon.

Ha kullancsot találtunk, azonnal távolítsuk el szakszerű módon, azaz egy kullancskiszedő csipesz segítségével, kerülve mindenféle krémezést, nyomkodást. Ne használjunk égő cigarettát, gyufafejet vagy olyan anyagokat, mint az alkohol vagy a vazelin a kullancs kiszedéséhez. Legyenek körültekintőek!

Hűsítő nyári gyógynövények

A gyógynövények sokasága elérhető akár egy szépen kialakított, parkosított kertben is, vagy a konyhakertben, többet használhatunk a nyári melegben is.

Komposztálás – a természet körforgása otthon

A komposztálás nem csupán egy zöld hóbort – valójában az egyik legegyszerűbb és leghasznosabb módja annak, hogy csökkentsük a háztartási hulladék mennyiségét, miközben értékes tápanyagot adunk vissza a természetnek.

Medencetisztítás és karbantartás: Így őrizd meg a víz tisztaságát egész szezonban

A kerti medence nyáron a pihenés egyik legjobb formája, de ahhoz, hogy mindig tiszta, higiénikus és élvezhető legyen, rendszeres karbantartásra van szükség. Az alábbiakban bemutatjuk a legfontosabb lépéseket, eszközöket és tanácsokat a medencetisztítás hatékony elvégzéséhez.

Zero waste: törekvés egy tisztább jövő felé

A modern világ elképesztő ütemű fejlődése és a fogyasztási szokásai hatalmas mennyiségű hulladékot termelnek. Szinte mindent eláraszt a szemét: a rengeteg visszamaradt PET-palack, a fesztiválok után maradó szeméthegyek éppen csak a felszínét mutatják egy mélyen gyökerező problémának. Túlzó vásárlási szokások, élelmiszer felhalmozás, a termelés határainak figyelmen kívül hagyása – ezek mind olyan jelenségek, amiket tudatossággal el lehetne kerülni.

A hulladék kérdése – kihívás és lehetőség egyszerre

A hulladékkezelés napjaink egyik legégetőbb környezeti problémája, amely nemcsak a városainkat és vidékeinket érinti, hanem globális kihívást is jelent.