A korán érkezett tavasz meghozta a kullancsokat
- Dátum: 2024.03.08., 20:35
- Martinka Dia
- képek:pexels.com
- antibiotikum, élősködő, erő mező, fertőzés, kullancs, kullancskiszedő csipesz, Lyme-kór, megelőzés, szakszerű eltávolítás, tavasz, városi parkok, védőoltás, vérszívó
Az enyhe tél sajnos a vérszívóknak is kedvezett. A tavasz idén korábban köszöntött be és meghozta a kullancsokat. Mit tehetünk és hogyan védekezhetünk a kullancsok ellen, illetve mi a megoldás, ha már megtörtént a baj?
Mióta a középsőfiam pár éve elkapta a Lyme-kórt, azóta sokkal óvatosabb és körültekintőbb vagyok, s valamiért folyton mások figyelmét is fel szeretem hívni erre.
A tavasz idén, mint a természet is mutatja, korábban köszöntött be. Mostanában azonban nem csak az évszakok változását tapasztaljuk, hanem a kullancsokkal is az évnek egyre nagyobb időszakában találkozhatunk, ezek a vérszívók pedig veszélyes betegségeket terjesztenek, ilyen például a Lyme-kór, amelyet, ha nem kezelnek és nem ismernek fel időben, bizony súlyos szövődményekhez vezethet.
Kihangsúlyozandó, hogy nem maga a kullancs okozza a betegségeket, hanem a bélrendszerében élő baktériumok, egysejtűek, vírusok, melyek a vérszívás során jutnak be a megtámadott szervezetbe.
Az emberek sokszor még a vérszívás előtt viszonylag hamar megtalálják és eltávolítják testükről a kullancsot, s jó hír, hogy állítólag az egy napon belül megtalált és szakszerűen eltávolított kullancs nem okoz valószínűleg még fertőzést, ám több nap vérszívás után viszont a fertőzés esélye egyre nagyobb.
A legfontosabb, kullancs által terjesztett betegségeket védőoltás-sorozattal lehet megelőzni, ez alól kivétel sajnos a Lyme-kór. Ebben az esetben a csípés helyén kialakuló jellegzetes gyűrű alakú kiütéssel jelentkezik a betegség, illetve általános egészségleromlással. Erre a fertőzésre védőoltás nincs, a gyógykezelés antibiotikummal történik.
Csak erdőben élnek a kullancsok?
A kullancsok leggyakoribb élőhelye köztudottan a fás-erdős, árnyékos terület, ahol magas a páratartalom és a levélszőnyeg is eltakarja őket, azonban tévedés azt hinni, hogy a kullancsok csak az erdőkben fordulnak elő, sajnos a városi parkokban is fellelhetőek.
Gyakori kullancslelőhelyek az olyan területek is, mint például az udvarunk, ahol fű van, vagy bokor, bozót. A kis élősködők a kertben is nagyon szeretnek megbújni az összeszedett levelek vagy fűnyesedék alatt, mulcsban vagy a farakás között.
Mit tehetünk a kullancsok ellen?
Legfontosabb a megelőzés!
- viseljünk mindig a karunkat fedő és a zokninkba betűrt ruházatot, lehetőleg világos színűt, ha túrázunk, erdőt járunk.
- használjunk kullancsriasztó spray-t, rengeteg féle van már forgalomban és léteznek matricák is, melyeket táskára, zoknira, ruhára ragasztva órákig távol tartja a vérszívókat.
- ha hazaértünk, mindenképpen nézzük át magunkat és családtagjainkat, hogy ha mégis megtapadt rajtunk egy kullancs, minél hamarabb észrevegyük és távolítsuk el.
- ha a házikedvencünk is velünk jött túrázni, akkor róla se feledkezzünk meg nézzük át otthon.
Ha kullancsot találtunk, azonnal távolítsuk el szakszerű módon, azaz egy kullancskiszedő csipesz segítségével, kerülve mindenféle krémezést, nyomkodást. Ne használjunk égő cigarettát, gyufafejet vagy olyan anyagokat, mint az alkohol vagy a vazelin a kullancs kiszedéséhez. Legyenek körültekintőek!
Pitypang időszak, használd ki

Végre tényleg itt a jó idő, tele a kert, az udvar mindenféle szép kis növénnyel. Színes a táj, illatoznak a virágok, keressük köztük a felhasználható növényeket, mint például a pitypang.
A Shilajit jótékony hatásai és előnyei

A természet rejtett kincsei között a Shilajit az egyik legkülönlegesebb anyag, amelyet évszázadok óta tisztelnek és használnak az ayurvédikus gyógyászatban. Ez a különleges, ásványi anyagokban gazdag gyanta rendkívüli egészségügyi hatásokkal bír. Mi is pontosan a Shilajit és miért tekintik olyan értékes?
Te ezeket szoktad takarítani?

Rendben tartjuk a környezetünket, hiszen kellemesebb, egészségesebb a tisztaság, de nem mindegy, hogy odafigyelünk e ezekre a helyekre, dolgokra.
Húsvéti Csodák és Tojáskereső Kalandok!

Itt a húsvét, amikor a természet újra éled, a fák rügyet bontanak, a nap egyre többet mosolyog ránk és bizony, a húsvéti nyuszi is megérkezik!
Mi is pontosan a ragadós száj- és körömfájás?

Az utóbbi időben a ragadós száj- és körömfájás lett az új COVID, annak ellenére, hogy csak az állatok egy részére veszélyes. Mindenhol erről hallani, korlátozások kerültek bevezetésre, például elmaradt a veszélyhelyzet miatt a Gerecse nevű népszerű teljesítménytúra is. Azonban milyen gazdasági károkat okoz az állattenyésztésben, hogyan terjed, milyen tünetei vannak és hogyan előzhető meg?