Menü

Tériszonnyal élni

A tériszonytól szenvedő emberek természetellenesen erős félelmet éreznek a magasságtól, illetve rettegnek, ha le kell nézniük magas helyekről. Mások élvezik a magaslati kilátást, de a tériszonyosok szédülnek, félnek, elsápadnak, izzadnak és a szívük kalapál. Tériszony - mikortól beszélünk kóros állapotról?

A fóbiák olyan félelmi zavarok, amelyek bizonyos helyzetekhez vagy tárgyakhoz kötődnek. A tériszony a specifikus fóbiák közé tartozik. Nálam például már akkor jelentkeznek ezek a tünetek, ha le kell néznem egy lakótelepi lakás 2. vagy 3. emeleti erkélyéről, vagy fel kell mennem a létrán.

Hogyan is alakul ki a tériszony, és mit lehet ellene tenni? Mit jelent az agorafóbia és mit az akrofóbia?

A nyílt terektől való félelem, az agorafóbia pontos fordítása a tériszony, ám a köznyelvben így nevezik a magaslati félelmet, vagyis az akrofóbiát is, nézzük melyik mit takar.

Az agorafóbia valamitől való félelmet, rettegést jelent. Magyar fordításban az agorafóbia a nyílt tértől való félelmet jelenti (más szóval „tériszony”, bár ez a magaslati félelmet is jelentheti), s a pánikbetegség egyik fajtája.

Az agorafóbiában szenvedők félnek a nyílt terektől, a nyilvános helyektől és a tömegtől, mert úgy érzik, hogy veszély esetén nem tudnak elmenekülni, ezért pánikba esnek. Ez a fóbia leggyakrabban fiatal felnőttkorban – 18–35 éves kor között – kezdődik, s a nők körében kétszer-háromszor gyakoribb. Az agorafóbia a pánikbetegség egyik fajtája: a beteg túlzott félelme attól, hogy rosszul lesz olyan helyen vagy helyzetben, ahonnan nehéz kijönni, elmenekülni vagy segítséget kapni.

Az akrofóbia (más néven magaslati félelem, illetve „tériszony”) pedig akkor lép fel, ha az ezzel küszködő ember hegyekbe, toronyba, sokadik emeletre, hidakra, vagy egyszerűen az erkélyre megy, illetve létrára mászik. Az akrofóbia tünetei lehetnek: szívdobogás, szédülés, izzadás, mellkasi fájdalom.

Mikortól kóros ez az állapot? Hol kezdődik a tériszony?

A tériszony egyébként nem ritka jelenség. Sok ember érzi úgy, hogy szédül és megijed, ha nagy magasságból a mélybe pillant. A magasságtól való félelem egy bizonyos szintig normális mértékű félelem, azonban néhány embernél ez már olyan méreteket ölt, hogy képtelenek például átmenni egy hídon, vagy kimenni egy második emeleti erkélyre.

Azoknál, akiknek olyan jellegű tériszonyuk van, hogy a szédülés mellett erős fizikai tünetek is jelentkeznek, fokozottabban verejtékeznek, hevesebben ver a szívük és szinte rosszul vannak, akkor kóros állapotról beszélhetünk.

A félelmetes helyzetekben fizikai és pszichés tünetek jelentkeznek náluk, megjelenik a légszomj, az izzadás, a remegés, a mellkasi diszkomfortérzés, és szájszárazság. A pszichés jelek közé tartoznak a félelmetes gondolatok, sőt akár halálfélelmet is érezhetnek a tériszonytól szenvedők.

Hogyan kezelhetők a fóbiák?

A specifikus fóbiák pszichoterápiával kezelhetők. Aki például a tériszonyt szeretné legyőzni, annak meg kell küzdenie félelmeivel, ehhez pedig szakember segítséget kell kérnie.

A pszichoterapeuta a beteget félelmetes szituációnak teszi ki – tériszony esetében ezt virtuálisan szimulálhatják is. A páciens megéli, hogy félelmei nem válnak valóra és így félelme fokozatosan csökken, majd megtanulja legyőzni a félelmét. A szakember megtanítja, hogyan lehet megnyugodni légzőgyakorlatok segítségével.

Mit jelent az úszófül és mely tünetekkel jár?

A strandolás kellemetlen velejárója lehet a füldugulás, fülfájás, különösen gyermekek és fiatalok körében fordul elő gyakran. Mit jelent az úszófül, s vajon összefügg a strandolással? Mitől fáj a fülünk úszás után, s miért a gyerekek és fiatalok leginkább érintettek ebben?

Napégés után…

A nyár gyakori veszélye az erős UV-sugárzás, ami különösen veszélyes, hiszen percek alatt leéghetünk a napon. Ilyenkor kiemelten fontos, hogy kellő figyelmet fordítsunk a megelőzésre, ám ha már megtörtént a baj, akkor a napégett bőr ápolására.

Ellenőrizzük rendszeresen a vércukorszintünket!

Sokak életét keseríti meg a cukorbetegség, ami köztudottan az egyik leggyakoribb népegészségügyi probléma Magyarországon. A cukorbetegséget megelőzi az inzulinrezisztencia, mely sokszor tünetmentesen jelentkezik. Mit jelent a magas vércukorszint és az alacsony vércukorszint és miért ajánlott mérni. Erről szól mai cikkünk.

Feszültséglevezetés? - Mire jó a stressz?

Azt hihetjük, hogy szükségünk van a stresszre, de közben mégis egyfajta negatív tényezőként gondolunk rá. Holott ha épp megfelelő nyomás helyezkedik ránk, az erőforrásainkat is jobban tudjuk beosztani. Nem utolsó sorban, a stresszes légkörben elért sikereink azok, amelyekre szívesen visszagondolunk: ezek a legnagyobb győzelmeink.

Amit a hosszú COVID jelenségről tudni érdemes

A COVID-19 világjárvány óta több millió ember fertőződött meg a hivatalos nevén SARS-CoV-2 vírussal. Míg sokan felépülnek a fertőzésből néhány héten belül, egyeseknél hosszabb távú tünetek jelentkeznek, amelyeket összefoglaló néven long COVID-nak nevezünk. Ebben a cikkben ezen jelenségről, annak tüneteiről, hatásairól és kezelési lehetőségeiről tudhatunk meg többet.