Alkohol és sport: rontja a teljesítményt?
- Dátum: 2024.02.22., 21:36
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- alkoholfogyasztás, balesetveszély, befolyásol, bor, edzés, fejlődés, feles, futók, glikogénraktár, kerékpározók, regeneráció., sport, sportteljesítmény, teljesítmény, vérellátás
Vajon tényleg visszaveti a sport teljesítményünket, ha olykor megiszunk egy kis bort, vagy röviditalt, vagy alkalmanként ennyi belefér és ne fogja negatívan befolyásolni a sportteljesítményt?
Kicsit hasonlónak érzem a helyzetet, mint a csalóétkezésekkel, úgy gondolom ezek sem fogják visszavetni a fejlődésünket, formálódásunkat, fogyásunkat, sőt inkább megkönnyítik a helyzetünket, ha olykor lazíthatunk a szigorú terveken, s ebből még motivációt is meríthetünk. A baj egyértelműen a mértéktelenséggel van, hogyha minden nap túl sokat eszünk vagy iszunk, na de mit mond róla a tudomány?
Egy kutatás az edzés előtti alkoholfogyasztást vizsgálta, 4 futót kértek meg arra, hogy nagyjából egy felesnek megfelelő mennyiségű alkoholt igyanak meg 10 perccel edzés előtt és edzés közben. A 4 futóból 3 sportoló nem tudta végig csinálni a kitűzött 60 perces futást, pedig olyan futókról volt szó, akiknek egyébként nem jelentett volna gondot lefutni az egy órát.
Egy másik kutatás már kicsit konkrétabb volt, itt 100 és 1500 méter közötti távokon vizsgálták, hogy vajon az edzés előtti alkohol fogyasztás hogyan befolyásolja a futók teljesítményét? A 100 méteres távon nem csökkent teljesítmény az alkoholt fogyasztóknál, ám ahogy a táv nőtt, úgy romlott a futók sportteljesítménye.
Született kutatás biciklisekkel is, őket is vizsgálták az edzés előtt fogyasztott alkoholteszttel, mely náluk nagy mértékben csökkentette lábuk erősségét, nem tudtak olyan erővel tekerni, mint normál körülmények között.
Ezzel ellentétben születtek olyan felméréseredmények is, amelyek viszont nem találtak negatív kapcsolatot az alkohol és a teljesítmény között, összességében azonban elmondható, hogy az edzés előtti alkohol fogyasztás vagy rontja a teljesítményt vagy - jobb esetben - nem befolyásolja.
Mi a helyzet az edzés utáni alkoholfogyasztással kapcsolatban?
Erről olyan tanulmányok születtek, amiben kifejtik, hogy ha az edzés utáni szénhidrát bevitel párosul alkoholfogyasztással, akkor nem fognak olyan hatékonyan feltöltődni az izom glikogénraktárai, ami azt jelenti, hogy a következő edzésen csökkenhet a teljesítményük.
Egy másik kutatásban arról számoltak be, hogy az alkoholfogyasztás edzés után a vérellátás egyensúlyának kismértékű zavarához vezethet, ami szintén lebeszéli a sportolókat az edzés utáni alkoholizálásról.
Nemcsak a teljesítményre lehet negatív hatással az a pohár feles, hanem csökkenti a tesztoszteron szintet, ami pedig egyáltalán nem kedvez a regenerációnak.
Összegzésként elmondható, hogy az alkohol képes lehet negatívan befolyásolni a teljesítményünket - legyen szó bármilyen fajta sportról – ezért edzés előtt semmiképp sem javasolt, hiszen balesetveszélyes is lehet, azonban, ha mértékkel és alkalmanként iszunk, akkor nem okoz különösebb problémát. A baj azzal van, ha nem tudjuk hol a határ.
Miért lehet stresszes a nyaralás?

A nyaralás a legtöbb ember számára a pihenés, kikapcsolódás és feltöltődés ideje – legalábbis elméletben, „papíron”. A valóság azonban sokszor mást mutat: a nyári szabadság időszaka nem ritkán feszültséggel, családi vitákkal, időnyomással vagy éppen kiábrándulással jár.
A rage baiting jelensége és működése

Biztosan sokan találkozunk a közösségi médiás görgetés közben dühítő tartalmakkal. Úgymond van az internetnek egy sötét része, ahol az indulatot kiváltó videók tömkelege nem véletlen baleset, hanem tudatosan előállított termék. Legyenek ezek közúti balesetes klipek, állatkínzás vagy valamilyen látványos társadalmi normaszegés formájában.
Eső a Balatonnál? Így mentsd meg a nyaralást rossz időben

Balaton, július – mindenki napfényt, csobbanást és fagyit remél egy balatoni nyaraláson. De mi van akkor, ha beborul az ég, és a napokat eső, szél vagy hidegebb idő kíséri? Pánik helyett jöjjön a B-terv – mert a rossz idő nem jelenti azt, hogy unalmas napok várnak ránk.
Tisztelet a teremben: Amit minden sportolónak tudnia kell

Nincs írott szabály a konditermi viselkedésre, mégis van egyfajta etikett, amit illik vagy illene egy edzőteremben betartani, a zökkenőmentes egymás mellett edzés érdekében.
Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármivel?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?