Hidegterápia, a fagyos egészség
- Dátum: 2024.02.02., 16:30
- Erdős Dorka
- képek:pexels.com
- gyulladás, krioterápia, sérülés, stressz, váltózuhany
Te hogyan bírod a hideget? Na, és a hideg zuhanyt? Na, és ha azt mondom, hogy sokkold a tested fagyos hideggel? Pedig kimondottan jó hatással lehet az egészségünkre. Íme a tudnivalók.
Az extrémnek mondható hideg hőmérséklettel való kezelést, más néven krioterápiát már évezredekkel ezelőtt használták különböző bajok kezelésére. Az ókori Egyiptomban például remek orvoslási módszer volt a gyulladások és sérülések kezelésére. Ha belegondolunk, akkor ezt mi is ismerjük, hiszen egy zúzódást vagy rovarcsípést, napégést is elkezdünk borogatni. Előkapjuk a fagyasztóból a jeges cukorborsót vagy bevizezzük a konyharuhát és hűtjük vele a fájdalmas pontokat.
Az ellenőrzött körülmények mellett alkalmazott terápia segíthet a csontot, ízületeket, izmokat érintő gyulladások és sérülések, a bőr különböző gyulladással összefüggő betegségei, sőt, még az érrendszeri gyulladások kezelésében is. Érdemes azt is megemlíteni, hogy nem csekélyek a mentális egészségre gyakorolt hatásai sem, hiszen segít csökkenteni a stresszt, a fáradékonyságot és az ingerlékenységet.
A hideg hőmérséklettel történő kezelést többféle módszerrel is alkalmazzák. Lehet például hidegkamrát használni, amikor is a páciens bizonyos előre meghatározott ruhadarabokban belép egy speciális kamrába, ahol először -60 fokra, majd -110 fokra hűtik a levegőt. Egy másik módszer egy úgynevezett hidegszauna segítségével működik. Ez a szauna nem egy általunk jól ismert kis helyiség, hanem egy felül nyitott tartály, amibe beleeresztik a kezelt egyén testét nyakig, amiben -110 és -190 fok közötti hőmérsékletű nitrogén gáz van.
Nagyon ijesztően hangzik, hogy a szervezetet lesokkolják, de bármilyen meglepő is, a pár perces kezelést követően a testet elárasztja egyfajta melegérzés és a fájdalmak is jócskán csökkennek. A kezelés során az izmok ellazulnak, erősen beindul a vérkeringés, és nem mellesleg a bőrt is feszesebbé varázsolja. Ezen terápiák alkalmazásakor mindenképpen alapos orvosi kivizsgálás és orvosi felügyelet szükséges.
Lehet otthon is próbálkozni a hideg vízzel. A hideg-meleg váltózuhany egy tökéletes megoldás, amit úgy csináljunk, hogy először zuhanyozzunk le kellemes hőmérsékletű vízzel, majd addig melegítsük, amíg el tudjuk viselni a hőjét, de nem éget. Ezután magunktól eltartva a zuhanyt, tekerjük le a hőt a leghidegebbre és lábtól felfelé haladva kezdjük el lehűteni magunkat, először az egyik lábfejtől a has vonaláig, majd ugyanez a másik oldalon. Ezt kövessék a karok és vállak, legvégül a szív környéke. Ha ezzel megvagyunk, szigorúan langyos vízzel melegítsük át magunkat és ismételjük meg a folyamatot. Mindig a hideg vizes résszel zárjuk a műveletet és arra is figyeljünk, hogy a hideg vízzel csak öblítsük magunkat, ne hagyjuk sokáig folyni egy-egy pontra.
A hideg levegővel vagy vízzel alkalmazott terápiát már régóta ismerjük, különböző gyulladásainkat vagy sérüléseinket kiválóan helyrehozhatjuk vele, bátran keressünk ehhez megfelelő szakembert.
"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?
Mindent az aviofóbiáról

A COVID-19 járvány és az azt követő korlátozások óta ismét fellendült a repülőturizmus, különösen az üzleti és szabadidős utak terén. Sokak számára a repülés egy kényelmes és gyors közlekedési mód, ugyanakkor nem mindenki érzi magát komfortosan a fedélzeten. A repüléstől való félelem, az aviofóbia, továbbra is gyakori probléma, különösen azok körében, akik féltik kontrollvesztésüket vagy a kiszolgáltatottság érzését.
Túl sok holmi, túl kevés tér. Így hat ránk az otthoni környezet

A legtöbb ember számára a lakása vagy a háza jelent valamilyen érzést, fogalmat. Helyszínek, tárgyak, kényelmi dolgok és a biztonság jelenhet meg a szemünk előtt. Ebben a cikkben arra keressük a választ, hogy hogyan és milyen szempontok szerint érdemes rendszerezni a dolgainkat, ha azt szeretnénk, hogy az otthonunkban töltött idő örömet hozzon az életünkbe.
Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.
Online vagy offline? Digitális detox a nyaralás alatt

A telefonunk ma már a kezünk meghosszabbításává vált, a laptop pedig a virtuális kivetülésünk. Szinte észre sem vesszük, de folyamatosan online vagyunk, még akkor is, amikor épp pihennénk. Vajon szükségünk van digitális detoxra a nyaralás alatt, hogy feltöltődjünk és kikapcsolódjunk, vagy nincs akkora jelentősége?