Hidegterápia, a fagyos egészség
- Dátum: 2024.02.02., 16:30
- Erdős Dorka
- képek:pexels.com
- gyulladás, krioterápia, sérülés, stressz, váltózuhany
Te hogyan bírod a hideget? Na, és a hideg zuhanyt? Na, és ha azt mondom, hogy sokkold a tested fagyos hideggel? Pedig kimondottan jó hatással lehet az egészségünkre. Íme a tudnivalók.
Az extrémnek mondható hideg hőmérséklettel való kezelést, más néven krioterápiát már évezredekkel ezelőtt használták különböző bajok kezelésére. Az ókori Egyiptomban például remek orvoslási módszer volt a gyulladások és sérülések kezelésére. Ha belegondolunk, akkor ezt mi is ismerjük, hiszen egy zúzódást vagy rovarcsípést, napégést is elkezdünk borogatni. Előkapjuk a fagyasztóból a jeges cukorborsót vagy bevizezzük a konyharuhát és hűtjük vele a fájdalmas pontokat.
Az ellenőrzött körülmények mellett alkalmazott terápia segíthet a csontot, ízületeket, izmokat érintő gyulladások és sérülések, a bőr különböző gyulladással összefüggő betegségei, sőt, még az érrendszeri gyulladások kezelésében is. Érdemes azt is megemlíteni, hogy nem csekélyek a mentális egészségre gyakorolt hatásai sem, hiszen segít csökkenteni a stresszt, a fáradékonyságot és az ingerlékenységet.
A hideg hőmérséklettel történő kezelést többféle módszerrel is alkalmazzák. Lehet például hidegkamrát használni, amikor is a páciens bizonyos előre meghatározott ruhadarabokban belép egy speciális kamrába, ahol először -60 fokra, majd -110 fokra hűtik a levegőt. Egy másik módszer egy úgynevezett hidegszauna segítségével működik. Ez a szauna nem egy általunk jól ismert kis helyiség, hanem egy felül nyitott tartály, amibe beleeresztik a kezelt egyén testét nyakig, amiben -110 és -190 fok közötti hőmérsékletű nitrogén gáz van.
Nagyon ijesztően hangzik, hogy a szervezetet lesokkolják, de bármilyen meglepő is, a pár perces kezelést követően a testet elárasztja egyfajta melegérzés és a fájdalmak is jócskán csökkennek. A kezelés során az izmok ellazulnak, erősen beindul a vérkeringés, és nem mellesleg a bőrt is feszesebbé varázsolja. Ezen terápiák alkalmazásakor mindenképpen alapos orvosi kivizsgálás és orvosi felügyelet szükséges.
Lehet otthon is próbálkozni a hideg vízzel. A hideg-meleg váltózuhany egy tökéletes megoldás, amit úgy csináljunk, hogy először zuhanyozzunk le kellemes hőmérsékletű vízzel, majd addig melegítsük, amíg el tudjuk viselni a hőjét, de nem éget. Ezután magunktól eltartva a zuhanyt, tekerjük le a hőt a leghidegebbre és lábtól felfelé haladva kezdjük el lehűteni magunkat, először az egyik lábfejtől a has vonaláig, majd ugyanez a másik oldalon. Ezt kövessék a karok és vállak, legvégül a szív környéke. Ha ezzel megvagyunk, szigorúan langyos vízzel melegítsük át magunkat és ismételjük meg a folyamatot. Mindig a hideg vizes résszel zárjuk a műveletet és arra is figyeljünk, hogy a hideg vízzel csak öblítsük magunkat, ne hagyjuk sokáig folyni egy-egy pontra.
A hideg levegővel vagy vízzel alkalmazott terápiát már régóta ismerjük, különböző gyulladásainkat vagy sérüléseinket kiválóan helyrehozhatjuk vele, bátran keressünk ehhez megfelelő szakembert.
A helyes kommunikàció egy pàrkapcsolatban

A kapcsolati kommunikáció minősége valóban döntő szerepet játszik a párkapcsolatok elégedettségében és tartósságában. Az érzelmeink, szükségleteink és vágyaink kifejezése lehetővé teszi, hogy mélyebb kapcsolatokat alakítsunk ki partnerünkkel. A hatékony kommunikáció nemcsak a verbális megnyilvánulásokat foglalja magában, hanem a nonverbális jeleket és a hallgatás képességét is.
Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.
Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.
Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?
A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.