Menü

Ha pajzsmirigy gyógyszert szedünk, ezekről feltétlen tudnunk kell!

Sajnos ma már szinte népbetegségnek számít – különösen a nők körében - a pajzsmirigybetegség. E fontos szervünk zavarai számtalan problémákat okozhatnak, melyek befolyásolhatják a közérzetünket és a mindennapi életünket.

A pajzsmirigy a légcső előtt a pajzsporcon elhelyezkedő belső elválasztású mirigyünk. Szinte nincs olyan szervünk, amely funkcióját ne befolyásolná a pajzsmirigy hormon, melynek termelődése elengedhetetlenül szükséges az élethez. A pajzsmirigy működését az agyalapi mirigy szabályozza.

Ha a pajzsmirigy hormontermelésében valamilyen probléma adódik, azt mielőbb kezelni szükséges. Jó hír, hogy nekünk pajzsmirigyeseknek a jól beállított, megfelelő gyógyszeres kezelés hatására a kellemetlen tünetek csökkennek vagy meg is szűnnek.

Honnan tudom, hogy pajzsmirigy problémám van?

Egyszerűen egy laborvizsgálattal. Ezzel lehet megbizonyosodni a TSH értékéről, illetve (mert a TSH érték önmagában még kevés a betegség megállapításához!) a T3 és a T4 szintjéről is. Amennyiben a referenciatartományon kívül esnek az értékek, úgy fontos endokrinológushoz fordulni.

Tíz éve vagyok gyógyszerrel kezelt pajzsmirigy beteg (alulműködő) és elmondhatom, hogy megfelelő gyógyszeres kezeléssel és az értékeim beállításával teljes értékű életet élek, egészséges terhességeim voltak és három gyermekem van.

(A várandósság alatt rendkívül fontos endokrinológussal egyeztetni, hiszen ilyenkor a gyógyszer adagoláson sok esetben változtatni, általában emelni kell!)

Életünk végéig kell szedni a gyógyszert?

Az orvosom sokszor kijavít, ha a gyógyszer szót használom, hogy ez nem is igazán gyógyszer, hanem hormonpótlás, egyébként sokszor igen, a beteg élete végéig tartó terápiában részesül.

Az időjárás is befolyásolja a pajzsmirigy működést?

Igen! Hűvösebb időben több pajzsmirigyhormonra lehet szükség, ekkor is változhat a gyógyszer adagolása, ugyanis a nyári és téli értékek eltérnek egymástól, amikor a TSH szintről van szó.

Milyen tünetek jelentkezhetnek, ha probléma van a pajzsmiriggyel?

Azok a tünetek, amelyekre érdemes odafigyelni általában a következők:

testsúlyváltozások
gombóc-érzet a torokban
menstruációs panaszok
magas koleszterinszint
nyakfeszülés
alvászavarok
fáradékonyság, álmosság,
rossz közérzet
hajhullás
száraz bőr

Ha gyógyszert szedünk, mikor kell bevennünk reggel, éhgyomorra, illetve 30 vagy 60 perccel reggeli előtt?

A szakorvosok szerint a táplálék befolyásolja a gyógyszer felszívódását, ezért a hivatalos előírás a várakozásra 60 perc és fontos, hogy a tabletta bevétele mindig ugyanakkor történjen. Én magam ugyanebben a helyzetben vagyok és én általában fél órát várok.

Előfordul, hogy a gyógyszeres kezelés nem elég és műtétre kerül sor?

A pajzsmirigy műtét lehetősége akkor merül fel, amikor túlműködő pajzsmirigy túl sok hormont termel, illetve amikor a gyógyszeres kezelés már nem jelent megoldást a pajzsmirigy betegségre.

Sajnos sok esetben, éppen a bonyolult működése miatt a pajzsmirigy betegségei a sokáig nem, vagy csak későn kerülnek felismerésre, pedig a diagnosztizálás mindenképpen szakorvos feladata nagyon fontos, hogy a pajzsmirigy vizsgálatára sor kerüljön, amint észleljük a fenti tüneteket.

Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.

Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.

Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?

Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.

Veszélyes, ha lenyeli a gyerek a rágógumit?

Sok szülő megijed, amikor gyermeke véletlenül lenyel egy rágógumit – de vajon jogos-e az aggodalom? A szakértők szerint a legtöbb esetben nincs ok pánikra, de bizonyos körülmények között a rágógumi lenyelése komoly egészségügyi kockázatokat is jelenthet.