Edzeni éhgyomorra? Pro és kontra
- Dátum: 2024.01.27., 18:44
- Martinka Dia
- képek: pixabay.com
- cél, edzés, éhgyomorra, érvek, fehérjeforrás, glikogén, kutatások, reagál, szénhidrát, szervezet, tápanyag, teljesítmény maximalizálása, tömegnövelés, tudományos, vacsora, vércukorszint, vita, zsírvesztés
Ha azt szeretném, hogy reggelig vitatkozzunk, akkor remek téma lenne ehhez a mai, ám inkább vita helyett a pro és kontra érveket szeretném górcső alá venni, amiből mindenki levonhatja a számára legigazabb verziót. Jó reggel éhgyomorra edzeni vagy hatásosabb étkezés után tápanyagokkal feltöltve?
Edzés éhgyomorra – nyilván erre is és az ellenkezőjére is lehet érveket felsorakoztatni, "tudományosan" alátámasztott eredményeket felmutatni, „kinek mi vált be” véleményekkel vitatkozni, de ez sokszor indulatokat vált ki, pedig ez egy érdekes téma, amiben mindkét oldal helytálló érvekkel tud vitázni.
Nézzük hát tárgyilagosan a dolgokat!
Alapszabály, hogy minden kutatásra kis kereséssel lehet találni egy olyan ellenpéldát, ami pont Mi a helyzet az éhgyomorra történő edzéssel?
Az éhgyomorra történő edzésnek is vannak előnyei, ugyanis egy kutatás szerint az éhgyomri sport elősegíti a zsírvesztést, és javítja az inzulinérzékenységet is.
Ha valaki bírja az éhgyomorra történő edzést, akkor érdemes tenni egy próbát vele.
Mikor javasolt inkább tápanyaggal feltöltve, étkezés után edzeni menni?
Például akkor, ha a tömegnövelés és/vagy a teljesítmény maximalizálása a cél, akkor lehet, hogy jobban jár az, aki eszik valamit edzés előtt (természetesen minőségi és tápanyagdús ételeket értünk ezalatt)
Vannak olyanok, akik kifejezetten rosszul reagálnak az éhgyomri edzésre, üres gyomorral ők rosszul érzik magukat, esetleg úgy érzik elájulnak, nincs erejük, energiájuk, ezt az alacsony vércukorszint okozhatja, mások gond nélkül bírják, nem vagyunk egyformák.
Van egy harmadik csoport is, akik azt vallják, étkezni sport előtt nem, de egy kis BCAA-t, vagy izotóniás italt elkortyolnak edzés előtt.
Az sem elhanyagolandó szempont, hogy az illető mit és mennyit, illetve mikor evett előző este vacsorára.
Este nyilván lefekvés előtt, ha valami fehérjeforrást és némi szénhidrátot még eszünk és úgy térünk aludni, akkor a szervezetnek van mihez nyúlnia, hiszen az izmokban még ottvan a glikogén, amit a szervezet akkor használ fel, amikor gyors energiára van szüksége.
Lényegében egyáltalán nincsen baj azzal, ha éhgyomorra edzünk reggel, ha ezt bírjuk és nem esik le a vércukorszintünk tőle, akkor kipróbálhatjuk. Attól nem kell félni, hogy izmot veszítünk, mert ezzel nem fogunk, pláne, ha legurítunk előtte egy kis BCAA-t.
A baj mindig akkor van, ha mások véleményére adunk és nem a saját szervezetünk jelzéseire hallgatunk. Nincs két egyforma ember, mindenkinek más válik be, ezt ne feledjük!
Amire a másik esküszik, az nekünk talán nem olyan jó. Próbáljuk ki mindkét eshetőséget és vonjuk le a következtetéseket magunknak.
Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.
Fenntarthatóság, kapcsolat és küldetés. Mire szolgál egy közösségi kávéház?

A kihasználatlan publikus épületek és a szabad szobák újraértelmezése egyre népszerűbb irány a rendezvényszervezésben. Az egyik lehetséges forma a közösségi kávéház, amely egyfajta kapcsolódási pontként is működhet. Ez a módszer a költséghatékonyság, a technikai háttér kihasználása és a társadalmi hasznosság szempontjából is előnyös. Ráadásul a legtöbb esetben a kávéházhoz többféle program is kapcsolódik, mint például a zenei estek és a közös vacsorák.
Szotyola az egészségért

Apró magocskák, melyek általában szürke-fehér csíkosak, legtöbbet a boltok polcain mosolyognak szembe velünk egy-egy zacskóba csomagolva. Finomság, de egészség is ücsörög a csomagokban.
Hogyan maradjunk energikusak a kánikulában?

A nyár sokunknak egyet jelent a szabadsággal, a pihenéssel, a hosszú napsütötte nappalokkal és a várva várt programokkal. Azonban a rekkenő hőség, a párás levegő, a felborult napirend és a kikapcsolódás előtti hajtás könnyen kifacsarhat bennünket. Ha pedig lemerül az energiaszintünk, nehezebb élvezni azt, amiért mindennap dolgoztunk. Az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy hogyan őrizhetjük meg a lendületünket a júliusi forróság alatt.
A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!