Csináljunk otthoni edzősarkot!
- Dátum: 2024.01.04., 12:58
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- aerobik, állóképesség, benti futó, DVD, edzéstípus, edző sarok, elliptikus tréner, emelkedő, fut, futás, futó, futópad, gumiszalag, hasznos, helyiség, henger, intervall, izomcsoport., jógaszőnyeg, kalória, karantén, kettlebell, kézisúlyzó, kilogramm, kisgyerek, konditerem, koronavírus, lakótelep, leg magic, mókuskerék, monoton, nappali, otthon, pléd, pulzus, stepp pad, súlyzó, szabadtér, személyi edző, szerencsés, szobabicikli, találmány, torna, torna sarok, unalmas, vihar, világháló, zene, zenecsatorna, zenehallgatás
Ha nincs mód eljárni edzőterembe, ha - például kisgyerekeink mellől – nincs lehetőségünk kimenni kocogni, ha egyszerűen semmilyen módon nem tudjuk a napunkba beleszorítani, hogy meglátogassunk egy aerobik órát, akkor nagyon jól jön és hosszútávon is megéri kialakítani egy edzősarkot otthon!
Egy szobabiciklivel kezdtem. Ennyi fért el az 57 négyzetméteres lakásban, meg pár kézisúlyzó. Ha kicsik a gyerekek, otthon kell sokszor megoldani az edzést, ebben segíthetnek ötleteink.
Nem mindenki olyan szerencsés, hogy saját, jól felszerelt konditeremmel rendelkezzen otthon, nekem nincs erre lehetőségem, de egy mini torna-sarkot, edző-részt leválaszthatunk valamelyik helyiségből, gondolkozzunk csak el rajta!
Ha már lelki szemeinkkel látjuk, hol lehet ezt kialakítani, az már egy jó kezdet. Én magam a nappaliból választottam le magamnak a lépcső mellett egy kis icike-picike, nem is tudom minek nevezzem sarkot, a ház előző tulajdonosának egy étkezőasztala volt itt hat darab székkel, körülbelül ekkora helyről beszélek.
Egy szobabiciklim már volt, ehhez vásároltam használtan egy elliptikus trénert, majd vettem ismerőstől egy „leg magic” nevű edzőgépet, valamelyik szupermarketben két kettlebellt, volt már néhány kézisúlyzóm és gumiszalagom, lábsúlyok és egy SMR henger.
Természetesen nem egyszerre vettem ezt mind, évek alatt gyűjtöttem össze ezeket a kisebb-nagyobb kellékeket, gépeket, s tíz év után végre megvalósult az az álmom is, hogy legyen egy futópadom, ez a karantén és a covid időszak alatt, három gyerek mellett szinte életmentő volt!
Tisztában vagyok vele, hogy a futók nagy része egyáltalán nem preferálja a futópadot és inkább kint fut a szabadban, ahogy én is legtöbbször, ám van az a helyzet, amikor jól jön a pad. Amikor kisgyerek mellől nem tud az ember csak úgy elszaladni futni. Amikor karantén miatt vagy a gyerekekkel bezárva. Amikor kint vihar van. Amikor egy jó zene mellett inkább otthon futnál a nappalidban, házadban. Amikor az örökmozgó gyerekeid rákéretőznek és te nagyon szívesen kifárasztod őket. Még sorolhatnám az okokat és kedves futók ne kövezzetek meg érte, de azt hiszem, egy futópad nem jön rosszul otthon. Aki nem tud, vagy nem szeret futni, kiváló mozgásfajta lehet az is, ha egy kis emelkedőre állítjuk a futópadot és gyaloglunk rajta minden nap egy fél órát.
Az edzősarokhoz jöhet még akár egy jógaszőnyeg, egy stepp pad, a netről néhány tornavideó, vagy edzésterv és máris lehet otthon edzeni, tornázni, aerobikozni, súlyzózni!
Akinek nincs kézisúlyzója, töltsön fel egy fél literes ásványvizesflakont homokkal, vagy sóval, teljesen jó lesz, nekem vízzel feltölthető is van, ami utazáshoz praktikus.
Mit tehetünk, amivel kevésbé unatkozunk otthoni edzés során?
Aki esküszik rá, hogy társaságban könnyebb és érdekesebb edzeni, nos neki is hoztunk ötleteket, amivel nem tűnik unalmasnak az otthoni edzés. Ha jó kis aktív és nehezebb programot állítunk össze, máris nem olyan könnyű az edzés, ha küzdeni kell, nincs idő unatkozni.
Ha az segít, tegyük be a kedvenc zenéinket, vagy kapcsoljunk rádiót, zenecsatornát a tévén, hiszen a zene köztudottan ösztönöz egy jó kis tempó megfutására, lelkesedésre.
Variáljuk a futást súlyzó gyakorlatokkal, az edzéstípusokat kombinálva még hatásosabb lesz a mozgás és mi magunk sem unatkozunk közben.
Hogyan befolyásolja a személyiségünk a sportolási szokásainkat?

A lelki beállítottságunk nagy hatással lehet arra, hogy milyen edzéstípusokat részesítünk előnyben, és hogyan motiváljuk magunkat a testmozgásra. Különböző lelki beállítottságok más-más megközelítéseket és motivációs tényezőket igényelnek. Az alábbi cikkben ezek variációjára nézhetünk meg példákat.
Tűzgyújtás szabadban és otthon: A gondtalan sütés-főzés szabályai

A nyári időszak beköszöntével egyre többen választják a nyílt ég alatti főzést. Akár a kertben, akár az erdőben, a kültéri főzőcskézés remek kikapcsolódási lehetőséget nyújt. Legyen szó grillezésről, bográcsozásról vagy szalonnasütésről, fontos, hogy betartsuk a tűzrakásra vonatkozó szabályokat és körültekintően járjunk el különösen szabadban.
Miért lehet stresszes a nyaralás?

A nyaralás a legtöbb ember számára a pihenés, kikapcsolódás és feltöltődés ideje – legalábbis elméletben, „papíron”. A valóság azonban sokszor mást mutat: a nyári szabadság időszaka nem ritkán feszültséggel, családi vitákkal, időnyomással vagy éppen kiábrándulással jár.
A rage baiting jelensége és működése

Biztosan sokan találkozunk a közösségi médiás görgetés közben dühítő tartalmakkal. Úgymond van az internetnek egy sötét része, ahol az indulatot kiváltó videók tömkelege nem véletlen baleset, hanem tudatosan előállított termék. Legyenek ezek közúti balesetes klipek, állatkínzás vagy valamilyen látványos társadalmi normaszegés formájában.
Eső a Balatonnál? Így mentsd meg a nyaralást rossz időben

Balaton, július – mindenki napfényt, csobbanást és fagyit remél egy balatoni nyaraláson. De mi van akkor, ha beborul az ég, és a napokat eső, szél vagy hidegebb idő kíséri? Pánik helyett jöjjön a B-terv – mert a rossz idő nem jelenti azt, hogy unalmas napok várnak ránk.