Menü

Emésztési gondok – házi praktikák a leküzdéshez

Az ünnepek alatt az emberek hajlamosak mindenféle finomságot magukba tömni, hiszen ez az ünnep része, lakomát tartunk. A gyomor és emésztőrendszeri panaszok leküzdéséhez nem kell feltétlenül a patikába rohanni, van jó pár trükk a házunk táján is.

Itt a karácsony, a szilveszter, jön a töltött káposzta, a halászlé és a sültek garmada, azután a lencse, majd ezt követi a puffadás, a fájdalom és a szépen alattomosan felkúszó kilók. Az emberek többségének nem kell elmesélni milyen is az, ha egy ünnepi ebéd után már csak pihegni és fájdalmasan forgolódni van kedvünk. A nehéz ételek, a túlevés mindenki gyomrát és emésztőrendszerét megviselni, felborítja az egyensúlyt és különböző kellemetlen tünetekkel kell megküzdeni.

Ezekben az időszakokban többen nyúlnak a bevált gyomorsavlekötőkhöz, puffadás- és görcsoldókhoz, melyekkel tele vannak a gyógyszertárak polcai. Ám az ünnepi időszakban a patikák is ügyeletet tartanak, egyszóval nem biztos, hogy hozzájutunk a kínok enyhítőihez, ezért van pár tippünk, hogy mit keresgéljünk otthonunkban, hogy orvosoljuk gondjainkat.

Az egyik legjobb döntés a folyadék bevitellel kapcsolható össze, ez pedig a kamillatea iszogatása. A nagyobb mennyiségű folyadékbevitel segít kimosni a bélrendszerből a felhalmozódó káros dolgokat. A kamillateát már régóta használják a népi orvoslásban, hiszen nyugtatja az emésztőrendszert, csillapítja a görcsös fájdalmakat, enyhíti a gyulladást és védelmet nyújt a bélfalak nyálkahártyájának is. Arra figyeljünk, hogy napi 5 csésze teánál ebből többet ne igyunk, mert túlzott fogyasztás eseté hasmenést is okozhat.

Másik ilyen csodanövényünk a gyömbér, amiből szintén klassz teát főzhetünk. A gyömbér segít a hányinger leküzdésben, elhessegeti az émelygést is. Elősegít a nyálelválasztást, ami pedig az emésztésnél nagyon fontos, mivel ez serkenti az emésztéshez szükséges nedvek termelődését így a gyomor gyorsabban megkönnyebbül. Akinek van már gyermeke, az biztosan tudja, hogy az édeskömény tea fogyasztása az egyik legjobb a puffadt belek kiürítésére. Görcsoldó, szélhajtó és a legkisebb korban is bevethető.

Evéssel is segíthetünk, ami most elég furcsán hangzik, pedig a rostok nagyon fontos szerepet játszanak a helyes bélműködésben, azért érdemes zabos ételeket beiktatni. Amellett, hogy a zab igen sok B-vitamint és ásványi agyagot tartalmaz, segít lehúzni a gyomorban kialakuló gyulladásokat és a gyomorsav okozta felmaródástól is megvédi a gyomrot és a beleket. Az alma is egy jó választás, ha valakit inkább a túlevés vagy irritáló ételek fogyasztása után a hasmenés kínoz. A benne található pektin nevű anyag leküzdi a hasmenést, ehhez csak héjastól lereszelve kell kanalazgatni.

Az ünnepek alatt szeretünk minden finom falatot megkóstolni, sütiket falni, amikkel nagyon leterhelhetjük emésztőrendszerünket Amennyiben nem tudunk megálljt parancsolni magunknak, nézzünk örül a konyhában, mivel sok olyan dolgot tarthatunk a polcokon, amik segíthetnek a pocakunkat érő kellemetlen tünetek enyhítésében.

Mi a különbség a gyógyszer és az étrend-kiegészítő között?

Az étrend-kiegészítők jótékony hatásúak az emberi szervezetre, azonban e termékeknek nem tulajdonítható betegséget megelőző vagy gyógyító hatás. Mi a különbség a gyógyszer és az étrend-kiegészítő között? Melyiket válasszuk?

Elment a hangod? – Így kezeld

Biztosan sokan ismerik az érzést, amikor elmegy a hangjuk, de azért nem kell megijedni, pár nap alatt rendeződik, viszont érdemes pár praktikát kipróbálni, hogy segítsük a gyógyulást.

Ünnepi italok – nemcsak télre

Mostanság, hogy korábban van sötét, olykor hideg, borongós és barátságtalan arcát mutatja az időjárás, jólesik esténként bekuckózni valami finom, forró, szívmelengető téli itallal. Hiszen ki ne szeretné magát felmelegíteni egy bögre gőzölgő finomsággal?

Civilizációs betegségeink

A civilizációs betegségek esetében nem a fertőző vagy krónikus betegségekre kell gondolni, mégis mondhatni járványszerűen terjedő egészségügyi problémák. Mitől és hogyan alakulnak ki a civilizációs betegségeink?

Ezért fogyasszunk mindennap ánizst

Az ánizst egész magként és őrölt formában is beszerezhetjük. Számos vitamin és ásványi anyag található meg benne, például A- és C-vitamin, kalcium, magnézium, foszfor, kálium, szelén, mangán és vas. A hagyományos gyógyászat szerint az ánizs igen kedvezően hat a szervezetünkre, stimulálja például az idegrendszert, a méregtelenítést, az izmok regenerációját egyaránt. lássuk, miért érdemes még rendszeresen fogyasztani!