Menü

Nem olvasnak a kamaszok

Vajon miért nehéz a 12-16 éves korosztályt olvasásra bírni? Hogyan tehetjük vonzóvá az irodalmat és a könyveket az internettel, mobiltelefonnal, közösségi oldalakkal, „kütyüzéssel” szemben? Hogyan válasszunk könyvet a gyermekünknek?

A feladat nem könnyű, sem a szülőknek, sem a tanároknak, hiszen az olvasás megszerettetését számos tényező nehezíti. A mai gyerekek döntő többségének kezében ott a telefon, tablet és laptop, számítógép, televízió, mindezek mellett nem csoda, hogy eszükbe sem jut fellapozni egy könyvet, elmenni a könyvtárba, pedig a sok-sok telefonozással eltöltött óra alatt beleférne egy kis olvasás is.

A kamaszok olvasás helyett azonban ide-oda kattintgatnak, chateléssel töltik az időt, ezzel a 12-16 éves korosztályt elveszítjük az olvasók köréből. Sajnos az én gyerekeimet nem érdekli a könyv illata, nem érdekli, hogy én mit olvastam, amikor ennyi idős voltam, nem érdekli, mert őt más érdekli.

Miért van ez így, és mit tehetünk ellene?

A legnagyobb baj, hogy a gyerekeket rengeteg inger éri a világhálóról, ők pedig hozzászoknak ehhez a felgyorsult világhoz, egyszerre játszik a neten, üzenetet vált a barátaival, esetleg híreket böngészik, videohívást folytat, görgeti a közösségi oldalt, hallgat néhány zenét, megnéz pár videót, ez pedig rengeteg inger, miközben egy könyv olvasása ehhez képest csendes, nyugalmasabb, egy dologról szól, nem kell többfelé figyelni, mondhatni lelassítja őt.

A gyerekeinkkel is meg lehet szerettetni az olvasást, ha figyelünk pár dologra.

Először is válasszunk számára izgalmas, neki való könyvet, mely érdekes lehet neki az internet vonzó világával szemben.

Ha jó könyvvel találkoznak, ők is érezni fogják, hogy az irodalomból rengeteget lehet profitálni, fejleszti a szókincsüket és még szórakoztatja is őket, ezért fontos, hogy mindig a gyerekek korosztályának/értelmi és érzelmi érettségi korának megfelelő könyvet válasszunk, mellyel azonosulni tud,

A kamaszok esetében a problémafeldolgozó irodalom hasznos lehet, hiszen a korának megfelelő problémákkal szembesül és ahhoz talál segítséget, megoldási lehetőséget. Egy neki való könyvvel nem csak tanácsot kaphat a kamasz gyerek, de azt is elérhetjük, hogy megszeresse az olvasást.

Milyen korosztálynak milyen könyvet válasszunk?

10-12 éves kortól már kiskamaszokról beszélhetünk, minden érdekli őket, aki a felnőtté válással kapcsolatos, az önállóságról szól, a barátságokról, szerelemről, közösséges kialakulásáról.

A felső tagozat kezdetével egyre erősödik a gyerekekben a függetlenedési vágy, a versenyszellem, úgy sajnos megjelenik a magány érzése és a kiközösítés is, ez az egész közösséget érintő probléma, beszélni kell róla! Az ezzel kapcsolatos könyvek mind jó és hasznos választások, mely a kiskamaszok, kamaszok lelki világát írja le.

Fontos, hogy olvasson az önismeret fontosságáról, az önbizalomról, amire szüksége van.

Különösen jó téma, ha a jövő érintő kérdésekről olvas a gyermek, hiszen mindenkit foglalkoztat, hogy „mi lesz, ha nagy lesz”.

14 éves kortól megkezdődik az érzelmi leválás a szülőkről, ami a zárkózottságot is magával vonja, a kamaszok ilyenkor feszegetik a határokat, azonban hagyni kell őket hibázni, tanulni, önállósodni, ekkor alakul ki a világnézetük és megkezdik az önálló életre való felkészülést is.

Hibák nélkül nem tud önálló értékrendet kialakítani.

16 éves kortól a kamasz kezd teljesen leválni a szülőkről, kialakítja a saját álláspontját a legfontosabb dolgokról, nevelni már nehéz, de a tanácsokat olykor elfogadja. Elhagyták a gyermekkort és alakulóban a felnőtt életük. Megterhelő időszak ez mindenki számára.

Azt gondolom, akár az őt érintő témákról, akár másról olvas a gyerek, akár könyvet, regényt, akár kortárs irodalmat, akár verseket, akár magazinokat, mindegy, csak vegye kézbe az irodalmat és tegye le a mobiltelefont egy kis időre. Ajándékozzunk könyvet karácsonyra, vagy vegyünk olvasójegyet neki a könyvtárba, hogy a gyerek maga válassza ki olvasmányait! Adjunk lehetőségeket az olvasásra!

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?

Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.

Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.

Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?