Menü

Emberéletbe kerülhet egy téves riasztás

Nemcsak jelentős anyagi kárt okoz, de akár emberéleteket is veszélybe sodorhat, ha valaki szándékosan jelent be valamilyen hamis esetet a 112-es segélyhívó számon. Mindez szabálysértésnek minősül, így a szándékos megtévesztés következményeket von maga után.

Többféle téves jelzést lehet megkülönböztetni. Ha valaki jóhiszeműen tesz bejelentést, de valójában tévedett, vagy ha szándékosan akarják megtéveszteni a tűzoltókat, illetve, ha a beépített tűzjelző rendszer indul be – véletlenül – és nem mondja le senki.

Többször is érkezett már szándékosan téves bejelentés a mentőkhöz, tűzoltókhoz, ebben az rendőrségi eljárást kezdeményezhet. A rosszindulatú riasztások több tízezer forintos fölösleges költséget okoznak kivonulásonként, de egyes esetekben – például légi mentés esetén – a költségek több százezer forintra is rúghatnak.

Idén sajnos már közel négyszáz ilyen jellegű megtévesztő hívás érkezett be a katasztrófavédelemhez.

Az anyagi kár csak az egyik tényező, a másik, hogy emberéleteket sodorhat veszélybe a tévesen telefonáló, hiszen amíg a mentősök, tűzoltók indokolatlan riasztás miatt foglalttá válnak, addig nem érnek oda, ahol valóban szükség lehet rájuk.

A tévesen betelefonálók talán bele sem gondolnak abba, hogy míg a tűzoltók az alaptalan segélyhívásban jelzett helyre mennek, addig érkezhet valódi, tényleges segítségkérés, amihez emiatt később vagy későn érnek oda, netán egy távolabbi tűzoltóságról kell autót a helyszínre küldeni.

A telefonbetyárok rossz tréfája tehát nemcsak sokba kerülhet, de veszélyesek is. A törvény értelmében, aki a nemzeti segélyhívó számot annak rendeltetésétől eltérő célból, szándékosan felhívja, szabálysértést követ el, mely rendőrségi eljárást von maga után. A katasztrófavédelem ilyen esetekben szabálysértés miatt feljelentést tesz az illetékes rendőrkapitányságon.

Az eljáró bíróságok rendszerint pénzbüntetést szabnak ki, illetve közérdekű munkára ítélik az elkövetőket, ezenfelül minden esetben kötelezik őket arra, hogy térítsék meg a bejelentéssel okozott kárt is, vagyis a tűzoltógépjárművek vonulási költségét, mely adott esetben a százezer forintot is elérheti.

Mint azt a katasztrófavédők is összefoglalták, a téves bejelentő:

akadályozza a valódi segítségnyújtást,
szabálysértést követ el,
rendőrségi eljárás indulhat ellene,
pénzbüntetés szabható ki rá,
elzárással is büntethető és
a tűzoltók kivonulásának költségeit is meg kell térítenie.

A szakemberek szerint amióta a szabálysértési törvény szabályozza ezt a témakört, egyharmadára csökkent a szándékosan megtévesztő telefonhívások száma.

Éjjel-nappal és ingyenesen hívhatjuk a 112-es segélyhívó számot, amin keresztül azonnali segítség kapható a rendőrségtől, a mentőszolgálattól és a katasztrófavédelemtől, azonban a segélyhívó számok rendeltetéstől eltérő használata és a valótlan bejelentés is szabálysértésnek minősül, és pénzbírság megfizetését vonhatja maga után.

Hogyan befolyásolja a személyiségünk a sportolási szokásainkat?

A lelki beállítottságunk nagy hatással lehet arra, hogy milyen edzéstípusokat részesítünk előnyben, és hogyan motiváljuk magunkat a testmozgásra. Különböző lelki beállítottságok más-más megközelítéseket és motivációs tényezőket igényelnek. Az alábbi cikkben ezek variációjára nézhetünk meg példákat.

Tűzgyújtás szabadban és otthon: A gondtalan sütés-főzés szabályai

A nyári időszak beköszöntével egyre többen választják a nyílt ég alatti főzést. Akár a kertben, akár az erdőben, a kültéri főzőcskézés remek kikapcsolódási lehetőséget nyújt. Legyen szó grillezésről, bográcsozásról vagy szalonnasütésről, fontos, hogy betartsuk a tűzrakásra vonatkozó szabályokat és körültekintően járjunk el különösen szabadban.

Miért lehet stresszes a nyaralás?

A nyaralás a legtöbb ember számára a pihenés, kikapcsolódás és feltöltődés ideje – legalábbis elméletben, „papíron”. A valóság azonban sokszor mást mutat: a nyári szabadság időszaka nem ritkán feszültséggel, családi vitákkal, időnyomással vagy éppen kiábrándulással jár.

A rage baiting jelensége és működése

Biztosan sokan találkozunk a közösségi médiás görgetés közben dühítő tartalmakkal. Úgymond van az internetnek egy sötét része, ahol az indulatot kiváltó videók tömkelege nem véletlen baleset, hanem tudatosan előállított termék. Legyenek ezek közúti balesetes klipek, állatkínzás vagy valamilyen látványos társadalmi normaszegés formájában.

Eső a Balatonnál? Így mentsd meg a nyaralást rossz időben

Balaton, július – mindenki napfényt, csobbanást és fagyit remél egy balatoni nyaraláson. De mi van akkor, ha beborul az ég, és a napokat eső, szél vagy hidegebb idő kíséri? Pánik helyett jöjjön a B-terv – mert a rossz idő nem jelenti azt, hogy unalmas napok várnak ránk.