Menü

Emberéletbe kerülhet egy téves riasztás

Nemcsak jelentős anyagi kárt okoz, de akár emberéleteket is veszélybe sodorhat, ha valaki szándékosan jelent be valamilyen hamis esetet a 112-es segélyhívó számon. Mindez szabálysértésnek minősül, így a szándékos megtévesztés következményeket von maga után.

Többféle téves jelzést lehet megkülönböztetni. Ha valaki jóhiszeműen tesz bejelentést, de valójában tévedett, vagy ha szándékosan akarják megtéveszteni a tűzoltókat, illetve, ha a beépített tűzjelző rendszer indul be – véletlenül – és nem mondja le senki.

Többször is érkezett már szándékosan téves bejelentés a mentőkhöz, tűzoltókhoz, ebben az rendőrségi eljárást kezdeményezhet. A rosszindulatú riasztások több tízezer forintos fölösleges költséget okoznak kivonulásonként, de egyes esetekben – például légi mentés esetén – a költségek több százezer forintra is rúghatnak.

Idén sajnos már közel négyszáz ilyen jellegű megtévesztő hívás érkezett be a katasztrófavédelemhez.

Az anyagi kár csak az egyik tényező, a másik, hogy emberéleteket sodorhat veszélybe a tévesen telefonáló, hiszen amíg a mentősök, tűzoltók indokolatlan riasztás miatt foglalttá válnak, addig nem érnek oda, ahol valóban szükség lehet rájuk.

A tévesen betelefonálók talán bele sem gondolnak abba, hogy míg a tűzoltók az alaptalan segélyhívásban jelzett helyre mennek, addig érkezhet valódi, tényleges segítségkérés, amihez emiatt később vagy későn érnek oda, netán egy távolabbi tűzoltóságról kell autót a helyszínre küldeni.

A telefonbetyárok rossz tréfája tehát nemcsak sokba kerülhet, de veszélyesek is. A törvény értelmében, aki a nemzeti segélyhívó számot annak rendeltetésétől eltérő célból, szándékosan felhívja, szabálysértést követ el, mely rendőrségi eljárást von maga után. A katasztrófavédelem ilyen esetekben szabálysértés miatt feljelentést tesz az illetékes rendőrkapitányságon.

Az eljáró bíróságok rendszerint pénzbüntetést szabnak ki, illetve közérdekű munkára ítélik az elkövetőket, ezenfelül minden esetben kötelezik őket arra, hogy térítsék meg a bejelentéssel okozott kárt is, vagyis a tűzoltógépjárművek vonulási költségét, mely adott esetben a százezer forintot is elérheti.

Mint azt a katasztrófavédők is összefoglalták, a téves bejelentő:

akadályozza a valódi segítségnyújtást,
szabálysértést követ el,
rendőrségi eljárás indulhat ellene,
pénzbüntetés szabható ki rá,
elzárással is büntethető és
a tűzoltók kivonulásának költségeit is meg kell térítenie.

A szakemberek szerint amióta a szabálysértési törvény szabályozza ezt a témakört, egyharmadára csökkent a szándékosan megtévesztő telefonhívások száma.

Éjjel-nappal és ingyenesen hívhatjuk a 112-es segélyhívó számot, amin keresztül azonnali segítség kapható a rendőrségtől, a mentőszolgálattól és a katasztrófavédelemtől, azonban a segélyhívó számok rendeltetéstől eltérő használata és a valótlan bejelentés is szabálysértésnek minősül, és pénzbírság megfizetését vonhatja maga után.

Írjunk gyógyszerlistát! Töltsük le az ÉletMentő applikációt!

Mai témám a mentők kérése adta: vezessünk gyógyszerlistát! Baj esetén a mentőszolgálat munkatársainak fontos tudni, milyen gyógyszert szedünk, így, ha eddig nem tettük érdemes megfogadni a mentők tanácsát.

Vásároljunk helyi termelőtől!

A helyi termékek révén csökkenthető az élelmiszerek szállítási útja, továbbá a termelő, a feldolgozó és a fogyasztó nemcsak fizikailag van „közel” egymáshoz, hanem bizalmi viszony is kialakulhat köztük.

Magyar méz – egészséges táplálék

A világ számos helyén foglalkoznak emberek méhészkedéssel és a boltok polcain mindenféle különböző ország mézei, vagy ahhoz hasonló termékek sorakoznak. Segítek, mit kell tudni vásárlás előtt, hogy biztosan magyar, jó minőségű mézet vegyünk.

A többműszakos munkarend hatásai az egészségre

Sokan gondolják azt, hogy 8-tól 4-ig vagy 9-től 5-ig dolgozni nagyon megterhelő, ám ha így van, akkor mit mondjanak azok, akik váltott műszakokban dolgoznak, és sokszor vannak szolgálatban olyankor, amikor pihenünk vagy alszunk. A többműszakos munkarend komoly hatással van az egészségre.

Mi az az SZMK és mit takar az OSZSZ?

Általában az első szülői értekezleten október táján kéri fel az osztályfőnök a szülőket, hogy válasszanak maguk közül SZMK azaz Szülői Munkaközösségi tagokat és ugyanezt teszi az ovónő is az ovis szülőin, amikor OSZSZ (Óvodai Szülői Szervezet) tagokat választ.