Emberéletbe kerülhet egy téves riasztás
- Dátum: 2023.11.29., 07:09
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- 112, emberélet, indokolatlan, jelentős anyagi kár, kivonulás, következmény, megtévesztés, mentő, pénzbüntetés, rendeltetésszerű használat, rendőrségi eljárás, riasztás, rosszindulatú riasztás, szabálysértés, százezer, téves, törvény, tűzoltó, veszélybe sodor
Nemcsak jelentős anyagi kárt okoz, de akár emberéleteket is veszélybe sodorhat, ha valaki szándékosan jelent be valamilyen hamis esetet a 112-es segélyhívó számon. Mindez szabálysértésnek minősül, így a szándékos megtévesztés következményeket von maga után.
Többféle téves jelzést lehet megkülönböztetni. Ha valaki jóhiszeműen tesz bejelentést, de valójában tévedett, vagy ha szándékosan akarják megtéveszteni a tűzoltókat, illetve, ha a beépített tűzjelző rendszer indul be – véletlenül – és nem mondja le senki.
Többször is érkezett már szándékosan téves bejelentés a mentőkhöz, tűzoltókhoz, ebben az rendőrségi eljárást kezdeményezhet. A rosszindulatú riasztások több tízezer forintos fölösleges költséget okoznak kivonulásonként, de egyes esetekben – például légi mentés esetén – a költségek több százezer forintra is rúghatnak.
Idén sajnos már közel négyszáz ilyen jellegű megtévesztő hívás érkezett be a katasztrófavédelemhez.
Az anyagi kár csak az egyik tényező, a másik, hogy emberéleteket sodorhat veszélybe a tévesen telefonáló, hiszen amíg a mentősök, tűzoltók indokolatlan riasztás miatt foglalttá válnak, addig nem érnek oda, ahol valóban szükség lehet rájuk.
A tévesen betelefonálók talán bele sem gondolnak abba, hogy míg a tűzoltók az alaptalan segélyhívásban jelzett helyre mennek, addig érkezhet valódi, tényleges segítségkérés, amihez emiatt később vagy későn érnek oda, netán egy távolabbi tűzoltóságról kell autót a helyszínre küldeni.
A telefonbetyárok rossz tréfája tehát nemcsak sokba kerülhet, de veszélyesek is. A törvény értelmében, aki a nemzeti segélyhívó számot annak rendeltetésétől eltérő célból, szándékosan felhívja, szabálysértést követ el, mely rendőrségi eljárást von maga után. A katasztrófavédelem ilyen esetekben szabálysértés miatt feljelentést tesz az illetékes rendőrkapitányságon.
Az eljáró bíróságok rendszerint pénzbüntetést szabnak ki, illetve közérdekű munkára ítélik az elkövetőket, ezenfelül minden esetben kötelezik őket arra, hogy térítsék meg a bejelentéssel okozott kárt is, vagyis a tűzoltógépjárművek vonulási költségét, mely adott esetben a százezer forintot is elérheti.
Mint azt a katasztrófavédők is összefoglalták, a téves bejelentő:
akadályozza a valódi segítségnyújtást,
szabálysértést követ el,
rendőrségi eljárás indulhat ellene,
pénzbüntetés szabható ki rá,
elzárással is büntethető és
a tűzoltók kivonulásának költségeit is meg kell térítenie.
A szakemberek szerint amióta a szabálysértési törvény szabályozza ezt a témakört, egyharmadára csökkent a szándékosan megtévesztő telefonhívások száma.
Éjjel-nappal és ingyenesen hívhatjuk a 112-es segélyhívó számot, amin keresztül azonnali segítség kapható a rendőrségtől, a mentőszolgálattól és a katasztrófavédelemtől, azonban a segélyhívó számok rendeltetéstől eltérő használata és a valótlan bejelentés is szabálysértésnek minősül, és pénzbírság megfizetését vonhatja maga után.
Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.
Fenntarthatóság, kapcsolat és küldetés. Mire szolgál egy közösségi kávéház?

A kihasználatlan publikus épületek és a szabad szobák újraértelmezése egyre népszerűbb irány a rendezvényszervezésben. Az egyik lehetséges forma a közösségi kávéház, amely egyfajta kapcsolódási pontként is működhet. Ez a módszer a költséghatékonyság, a technikai háttér kihasználása és a társadalmi hasznosság szempontjából is előnyös. Ráadásul a legtöbb esetben a kávéházhoz többféle program is kapcsolódik, mint például a zenei estek és a közös vacsorák.
Hogyan maradjunk energikusak a kánikulában?

A nyár sokunknak egyet jelent a szabadsággal, a pihenéssel, a hosszú napsütötte nappalokkal és a várva várt programokkal. Azonban a rekkenő hőség, a párás levegő, a felborult napirend és a kikapcsolódás előtti hajtás könnyen kifacsarhat bennünket. Ha pedig lemerül az energiaszintünk, nehezebb élvezni azt, amiért mindennap dolgoztunk. Az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy hogyan őrizhetjük meg a lendületünket a júliusi forróság alatt.
A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!
Tanácsok kánikula idejére

Ugyan a néhány nappal ezelőtti napi esőzés nálunk adott némi felfrissülést, azonban a kánikulának ezzel nincs, vagy csak rövid időre van vége, hogyha visszatér a korábban tapasztalt szinte elviselhetetlen hőség, akkor fogadjuk meg a szakemberek tanácsait!