Hogyan csökkenthető futás közben a magas pulzus?
- Dátum: 2023.11.23., 18:33
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- állóképesség, erőnlét, futás, hányinger, hengerezés, keresztedzés, légzéstechnika, masszázs, mellkasi fájdalom, mellkaspánt, nyújtás, óra, pihenés, pulzus, pulzusmérő, regeneráció, relaxáció, stresszlevezető, szabadidősport, szapora pulzus, szív, szívverés, vércukorszint
„Elszállt a pulzusom” – mondják gyakran a futók. Mit jelent ez pontosan, miért baj és hogy lehet tenni ellene?
Amikor úgy érezzük sport közben, hogy elfogy a levegőnk, kicsit megszédülünk, valami nem oké, akkor valószínű túl magas pulzus okoz gondot. Tanácsainkkal megtudhatják, hogy miként lehet alacsonyan tartani a pulzusunkat, ami szinte elengedhetetlen az egészséges sportoláshoz.
A futás nagyon népszerű szabadidősport, nem is lehet vitatkozni a pozitív hozadékaival, hiszen nagyon jól fejleszti az állóképességet, az erőnlétet, ez pedig jót tesz a szívünknek, javítja az agy oxigénellátását, segít a vércukorszint szabályozásában. Jobb alvást biztosít, stresszlevezető, segít a fogyásban és itt most valaki „lőjön is le”, mert futóként, futónagykövetként sorolnám holnap reggelig az előnyeit, maradjunk abban, hogy rendkívül sokoldalú és jótékony hatású sportág.
De térjünk vissza a pulzusra! Sokan szembesülnek sportoláskor azzal, hogy pulzusuk könnyen elszáll, szívverésük megugrik, ez könnyen megijeszti a futókat, kellemetlen érzés lehet.
Mennyi az ideális pulzustartomány?
Az átlagos pulzustartomány az, melyben pulzusunkat tartva a szívünk dolgozhat. Ez egyénenként változik, hiszen függ:
korunktól (a korral a maximális pulzusszám csökken).
edzettségi szintünktől (minél edzettebbek vagyunk, annál alacsonyabb a pulzus)
időjárási körülményektől (a nagy meleg hatására magasabb a pulzus)
a tereptől (az emelkedőn magas a pulzus, többet dolgozik a szív, mint sík terepen)
egyes betegségektől, szedett gyógyszerektől.
Mi történik, ha a pulzus megugrik?
Rosszullét, mellkasi fájdalom jelentkezik, légzési nehézségek törnek ránk, kapkodjuk a levegőt, szédülünk, illetve hányinger is felléphet. ezek a tünetek átmenetiek általában, mégis riasztóan hatnak.
Érdemes edzéseink alkalmával a pulzuskontroll módszerét megismerni, alaposan tanulmányozni és futásaink közben ezeket az ismereteket alkalmazni, pulzusunkat végig figyelni, ehhez egy pulzusmérő óra vagy mellkaspánt szükséges. (utóbbi pontosabban mér)
Talán sokan gondolják, hogy ilyesmire nincs szükségük, azonban fontos kiegészítők, hiszen segítségükkel számos információt kapunk a futásunk alapadataira vonatkozóan, arról nem is beszélve, hogy segítik a jobb futásteljesítmény kialakítását, az állóképesség megalapozását.
A pulzusmérő nagyon hasznos beruházás, ha rendszeresen futunk, érdemes vásárolni egyet, akár használtan is.
Hogyan csökkenthetjük a pulzust?
Változtassuk az intenzitást.
Futás-kocogás-séta felváltva, gyaloglás/futás, séta/kocogás. Nem kell megállni, haladjunk folyamatosan, csak váltogassuk a gyorsaságot és az intenzitást.
Figyeljük a pulzust! Segít a pulzuskontroll, egy jó óra és a megfigyelés.
Légzéstechnika!
Az edzésekhez a megfelelő légzéstechnikát is el kell sajátítani – az alapokról itt írtunk korábban. A mély légzés lelassítja a szívverést és csökkenti a vérnyomást.
Kávé, tea, energiaital futás előtt tilos!
A koffein, alkohol vagy épp a nikotin is befolyásolhatja keringésünket, azáltal, hogy a szívre nagyobb terhet ró. Vizet viszont igyunk!
Nyújtás, pihenés, relaxáció, regeneráció, hengerezés, masszázs.
A futások között tartsunk pihenőnapokat, enélkül romlanak az eredmények, nem javul a teljesítmény, lesérülhetünk.
Változatos edzések!
A futás mellett szükség van a keresztedzésekre, erősítésre, kerékpározásra, úszásra, ezek mind jót tesznek szervezetünknek és segítik céljaink elérését.
Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.
Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?
A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.
A bőrviszketés okai

A viszketés különféle okokból jelentkezhet, és fontos megérteni, hogy egyes esetekben komolyabb egészségügyi problémákra is utalhat. Az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb kiváltó okokat és azok lehetséges következményeit.
Mit tudsz a vérszegénységről?

Sokat halljuk, hogy a vérszegénység jele a sápadtság, de nem csak erről ismerhetjük fel, pedig fontos a korai felismerés.