Mit egyen a sportoló gyerek?
- Dátum: 2023.11.21., 06:10
- Martinka Dia
- képek: pixabay.com
- egyszerű, életmód, emésztés, energia, energiaforrás, építőkövek, fehérje, folyadék, izmok, izotóniás ital, kiegyensúlyozott, összetett, sportoló gyerek, szénhidrát, tápanyag, táplálkozás, változatos, víz, zsír
Bennem időről időre felmerül, s talán nem vagyok egyedül a gondolattal, hogy mivel etessem a sportoló gyerekeimet? Edzés után általában kamasz fiaim farkaséhesek, a vasszeget is megennék, ilyenkor azonban létfontosságú a kiegyensúlyozott és változatos táplálkozás.
Az egészséges életmódhoz alapból elengedhetetlen a megfelelő étrend, egy sportoló esetében különösen oda kell figyelni, egy fiatal, fejlődésben lévő szervezet számára pedig még inkább kulcsfontosságú az étkezés.
Az sem mindegy mit eszik edzés előtt, vagy után, hiszen ilyenkor több tápanyagot igényel egy sportoló gyerek, ám nem mindegy, hogy mit mikor fogyaszt.
Első energiaforrásként említeném a szénhidrátokat, melyre mindenkinek szüksége van, így a gyerekeknek is. Itt elsősorban az összetett szénhidrátokat értjük, nem az egyszerű „rossz” cukros verziókat. A csokis fánk meg a nutellás csiga helyett összetett szénhidrátokat tartalmazó ételeket válasszunk, például teljes kiőrlésű kenyeret, gabonát, zabot, rizst, édesburgonyát, banánt, tésztát. Ezek mind tartós energiát biztosítanak.
Második pont: fehérjék.
A szénhidrát mellett a növekedés másik kulcseleme a fehérje, szervezetünk építőkövei. Ők gondoskodnak az izmok növekedéséről, név szerint ide tartozik a tojás, a csirke, pulyka, hal, zöldségek, vagy ha valaki a húsmentes táplálkozás híve akkor a növényi fehérjeforrások: tofu, bab, lencse, borsó, csicseriborsó, olajos magvak, quinoa.
Jöhetnek a zsírok.
No nem mindegyik, nem bármennyi és nem bármikor! Óvatosan kell bánni a zsíros ételekkel, mert lassan emészti meg a szervezet. Sportoló gyereknek edzés vagy verseny előtt nem ajánlatos zsíros ételt fogyasztania, mert elnehezít és lassan emésztődik meg, ezzel energiát von el.
Folyadék!
Egy sportoló kamasz esetében 2-3 órával az edzés vagy verseny előtt gondoskodni kell a megfelelő hidratációról, magyarul elegendő vizet kell, hogy igyon. Edzés alatt is legyen nála víz, ha pedig melegben edzünk vagy egy órát meghaladó a sportolás időtartama, akkor a sportitalok, izotóniás italok is remekül jönnek folyadék gyanánt, de természetesen inkább részesítsük a gyerekek esetében előnyben a természetes ételeket, italokat, a sportitalokkal, gélekkel, energiazselékkel szemben. Amennyiben gyermekünk elegendő folyadékot fogyaszt, nincs szükség sportitalokra. A víz a legjobb szomjoltó.
Nemcsak az fontos, hogy mit eszik a gyerek, hanem az is, hogy mikor. A szervezetnek körülbelül 2-3 órára van szüksége ahhoz, hogy egy étkezést, egy reggelit vagy egy ebédet, uzsonnát megemésszen. Addig várni kell a sporttal.
Ha a gyermekünk táplálkozása nem megfelelő, az meg fog mutatkozni a sportteljesítményükben is, ezt kell tudatosítani a gyermekben. A helyes táplálkozás ugyanolyan fontos, mint a rendszeres edzés.
Szent Flórián, a tűzoltók védőszentje és a Tűzoltók Világnapja

A hagyományoknak megfelelően évtizedek óta Szent Flórián halálának napján, május 4-én tartják a tűzoltók világnapját. Hazánkban is több helyen találunk Szent Flórián szobrot.
Május 8-a a Magyar Fagylalt Napja

Édesszájúak figyelem! Május 8-a a Magyar Fagylalt Napját ünnepeljük, ezen a napon sok helyen féláron fagyizhat az egész ország. Önök részt fognak venni ezen a napon? Milyen fagylaltokat kedvelnek?
Sikeres emberek szokásai

A sikeres emberek szokásai gyakran hasonlók bizonyos dolgokban, még akkor is, ha különböző területeken értek el sikert. Ezek a szokások nem garantálják az eredményeket, de nagymértékben hozzájárulhatnak az érvényesüléshez. Íme néhány gyakori szokás, amit sok sikeres ember gyakorol!
A cukros víz egészségesebb, mint az energiaital?

A sima cukros víz, vagyis a fehér cukor (szacharóz) oldat, ugyanolyan hatékony lehet a sportteljesítmény fokozásában, mint a drágább energia- vagy sportitalok. Ez különösen akkor igaz, ha a sportoló a maximumra törekszik, például verseny közben.
Rucking, egy hátizsákos fitnesztrend

A rucking nem csupán egy újabb fitnesz őrület, hanem egy hatékony és izgalmas edzésforma is. Mi is pontosan a rucking, és miért érdemes kipróbálni?