Menü

Alternatív módszerek az endometriózis kezelésében

Az endometriózis kialakulásáról nincsenek biztos információink: csak úgy "van". Sok nő életét nehezíti meg, nemcsak a vérzés lesz igen fájdalmas, de a gyermekáldás esélyét is csökkenti. Milyen módszerek vannak a gyógyszeres kezelés és a műtét mellett?

Az endometriózis hagyományos kezelési protokolljába a gyógyszeres terápia, a hormonpótlás, a laparoszkópiás műtét, végső esetben a méheltávolítás tartozik. Sokan gondolják azonban úgy, hogy a természetes, alternatív módszereknek is szerepe lehet abban, hogy a betegség kellemetlen, fájdalmas tüneteit csökkentsék, esetleg teljesen meg is szüntessék. A holisztikus szemlélet pedig akár abban is segíthet, hogy az egyébként reménytelen esetnek tartott hölgy könnyebben teherbe essen.

Méregtelenítés és diéta

Egyre több a tudományos bizonyíték arra, hogy a táplálékunkban található méreganyagok, kemikáliák, mesterséges hormonmaradványok hozzájárulhatnak az endometriózis kialakulásához, illetve a tünetek súlyosságához. A szakemberek szerint éppen ezért érdemes minél kevesebb előre elkészített ételt fogyasztani. Mivel a méreganyagok gyakran a zsírszövetekben raktározódnak el, csökkenteni kell az állati zsiradékok fogyasztását.

Egy más elmélet szerint az állati termékekről általánosságban érdemes lemondani: egy olasz kutatás bizonyította, hogy a vörös húsokat rendszeresen étrendjükbe illesztő nők körében gyakoribb volt az endometriózis és a tünetek is súlyosabbak voltak, mint azoknál, akik inkább friss zöldségeket és gyümölcsöket ettek.

Többen esküsznek a makrobiotikus étrendre: ez speciális diéta a zöldségek, gyümölcsök és gabonafélék fogyasztásán alapul, tiltja a cukrot és a finomított szénhidrátokat, az alkoholt, a koffeint, az állati eredetű fehérjéket (halat időnként lehet fogyasztani) és a tejtermékeket. Követői szerint gyors és látványos javulást lehet elérni a segítségével.

Az endometriózisos nők állapota az étrenden keresztül javítható - állítják a szakemberek, akik szerint léteznek olyan ételek, amelyek csökkentik a belső gyulladásokat, és hozzájárulnak ahhoz is, hogy a hormonháztartás helyreálljon. Az oxidatív stressz, illetve a szabad gyökök is szerepet játszanak az endometriózis romlásában, így az antioxidánsokban gazdag zöldségek és gyümölcsök ilyen irányból is támogathatják a gyógyulást.

A vitaminok, mikrotápanyagok és étrend-kiegészítők közül kiemelkedően fontosak a vas, az omega-3 zsírsavak és az élelmi rostok. Az endometriózis gyakran erős vérzéssel jár együtt, így vasszegény táplálkozás során könnyen vérszegénység léphet fel.

Ez fáradékonysággal, sápadtsággal, étvágytalansággal jár együtt. Az omega-3 étrend-kiegészítők gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkeznek és fájdalomcsillapító hatásuk is van, az élelmi rostok (elegendő mennyiségű folyadékkal együtt fogyasztva ezeket) helyreállíthatják az emésztést.

A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!

Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.

Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.

Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?

Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.